ADALET NÖBETİNE DEVAM EDECEĞİZ!

ADALET NÖBETİNE DEVAM EDECEĞİZ!

AK-PARTİLİ YEŞİLDAL BAŞKAN SAVAŞ’A SESLENDİ:HATAY HALKINI KANDIRAMAYACAKSIN!

AK-PARTİLİ YEŞİLDAL BAŞKAN SAVAŞ’A SESLENDİ:HATAY HALKINI KANDIRAMAYACAKSIN!

BAŞKAN SAVAŞ:İL BAŞKANI YEŞİLDAL BİZİ GÜÇTEN DÜŞÜRMEK İSTİYOR!

BAŞKAN SAVAŞ:İL BAŞKANI YEŞİLDAL BİZİ GÜÇTEN DÜŞÜRMEK İSTİYOR!

AMANOSLAR EKOTURİZME AÇILIYOR!

AMANOSLAR EKOTURİZME AÇILIYOR!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK HAFTA BAY!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK HAFTA BAY!

HATAYLI EDEBİYATÇI KARASU’YA ONUR VE VEFA İNCELİĞİ!
  • Ana Sayfa » ANTAKYA
  • 25 Kasım 2019 - 21:55:48
HATAYLI EDEBİYATÇI KARASU’YA ONUR VE VEFA İNCELİĞİ!

Türkiye Yazarlar Sendikası Hatay İl Temsilcisi,Araştırmacı yazar,Emekli Eğitimci, yaşayan değerlerimizden, Mehmet Karasu,adına kitap yapılarak onurlandırıldı. Hatay Gastronomi Evi’nde dün düzenlenen Mehmet Karasu’ya Armağan” adlı kitabın tanıtımına; CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fedai Yücedal ile çok sayıda yazar,edebiyatçı ve sanatsever katıldı. Duygusal anlar yaşayan, mutluluğu gözlerinden okunan Mehmet Karasu, etkinlikte sevenleri ve edebiyat […]

Türkiye Yazarlar Sendikası Hatay İl Temsilcisi,Araştırmacı yazar,Emekli Eğitimci, yaşayan değerlerimizden, Mehmet Karasu,adına kitap yapılarak onurlandırıldı.

Hatay Gastronomi Evi’nde dün düzenlenen Mehmet Karasu’ya Armağan” adlı kitabın tanıtımına; CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fedai Yücedal ile çok sayıda yazar,edebiyatçı ve sanatsever katıldı.

Duygusal anlar yaşayan, mutluluğu gözlerinden okunan Mehmet Karasu, etkinlikte sevenleri ve edebiyat dostları için kitaplarını imzaladı.

Kitapta, Karasu’nun, düşüncelerine ve gerçekleştirmiş olduğu çalışmalarına, anılarına ve farklı konulardaki yazılara yer verildi.Kitapta ayrıca yaklaşık olarak 40 civarında yazar ve akademisyenin Karasu ile ilgili yazıları da yer alıyor.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur ile kitabı hazırlayan Prof. Dr. Haluk Erdem, etkinlikte yaptıkları konuşmalarda, Mehmet Karasu’nun toplumdaki öneminde değindi, toplumu aydınlatan ve yön veren biri olduğuna dikkat çekti.

Mehmet Karasu Biyografisi

Mehmet Karasu, 1950 yılında Antakya’da doğdu. Harbiye Şehit Nazım Bey İlkokulu, Antakya Erkek Sanat Ortaokulu ve Antakya Lisesi’nden mezun olduktan sonra, 1974 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. 18 aylık Yedek Subaylık döneminden sonra, 1976 yılında öğretmenlik mesleğine başladı. Ülkemizin değişik yörelerinde 26 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra, 2002 yılında emekliye ayrıldı. 1970’li yıllarda, Hatay folklorundan derleme çalışmalarına başladı. Unutulmaya yüz tutmuş çok sayıda masal, menkıbe, mani, destan, atasözü derledi. 1992 yılında, doğa ve tarih beldesi “Harbiye Kitabı”nı yayımlandı. Bunu; “Pembe Yapraklı Utanç Şafak Daphne, Evvel Zaman İçinde Antakya Masalları, Bir Tutam Işık, Doğuya Açılan Pencere” yapıtları izledi. “Evvel Zaman İçinde Antakya Masalları”, Kültür Bakanlığı TEDA Projesi kapsamında Arapça’ya çevrildi. Aktif kültür sanat çalışmalarına 1998 yılında başladı.
Gerek yurt içinde, gerek yurt dışında katıldığı her toplantıda Antakya’yı ön plana çıkardı. Harbiye’nin, son seksen yılda nasıl yok olduğunu gözler önüne sermek için, Mart 2000’de “Bir Zamanlar Harbiye” fotoğraf sergisini, Kasım 2002’de ise kardeş şehir Aalen’de, dönemin Belediye Başkanı İris Şentürk’ün de katılımıyla “Uygarlıklar Kenti Antakya” sergisini açtı.
2003 yılında, Uluslararası Antakya Kültür Sanat ve Edebiyat Günleri’ni başlattı. Üç kıtanın aydınlarını ve yazarlarını Antakya’da ağırladı. Antakya’yı, üç kıtanın kültür sanat gündemine taşıdı. Antakya’da ve yurt dışında çok sayıda uluslararası sempozyuma imza attı. “Sevgi, Barış ve Hoşgörü Kenti Antakya, Felsefe Edebiyat İlişkileri Sempozyumu”, “Dr. Yahya Kanbolat Sempozyumu”, Antakya’nın önemli değeri “Davud el Antaki Sempozyumu”, bunlardan birkaçı. Yurt dışında çok sayıda sempozyuma katılıp, Antakya’nın ön planda olduğu bildiriler sundu. Yurt dışında çok sayıda ödüle layık görüldü. Halen, Türkiye Yazarlar Sendikası Hatay Temsilcisi ve Aalen Antakya Kültür Derneği Başkanlığını sürdürüyor.

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz