HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR:CEZALARIN YETERSİZLİĞİ SAHTE DİPLOMALILARI ARTIRIYOR!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR:CEZALARIN YETERSİZLİĞİ SAHTE DİPLOMALILARI ARTIRIYOR!

HAYZARAN:ALİ BABACAN’IN POLİTİKALARINI TAKİP EDİYORUZ!

HAYZARAN:ALİ BABACAN’IN POLİTİKALARINI TAKİP EDİYORUZ!

HATAY MESLEK KURULUŞLARINDAN ÇAĞRI GELDİ!TEDBİRLERİ ELDEN BIRAKMADAN AŞIMIZI OLALIM!
  • Ana Sayfa » SAĞLIK
  • 25 Ağustos 2021 - 23:29:51
HATAY MESLEK KURULUŞLARINDAN ÇAĞRI GELDİ!TEDBİRLERİ ELDEN BIRAKMADAN AŞIMIZI OLALIM!

Koronavirüsün yol açtığı Covid-19 vakalarının yeniden hızlı bir artış eğilimine girmiş olması ve aşılamada istenilen düzeye gelinmemesi çoğu tarafı harekete geçirdi. Hatay’daki sağlık meslek kuruluşları da bir araya gelerek aşı ile ilgili ortak basın açıklanmasında bulundu. Yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Biz sağlık, eğitim ve sosyal hizmet çalışanları 18 aydır en ön safta pandemiyle […]

Koronavirüsün yol açtığı Covid-19 vakalarının yeniden hızlı bir artış eğilimine girmiş olması ve aşılamada istenilen düzeye gelinmemesi çoğu tarafı harekete geçirdi.

Hatay’daki sağlık meslek kuruluşları da bir araya gelerek aşı ile ilgili ortak basın açıklanmasında bulundu.

Yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

Biz sağlık, eğitim ve sosyal hizmet çalışanları 18 aydır en ön safta pandemiyle mücadele ediyoruz. Canlar verdik, bedeller ödedik. Artık pandeminin sona ermesini istiyoruz. Covid-19 pandemisinden en çok etkilenen meslek grubu olarak, aşı olmanın bir tercih değil, çevre sağlığı, halk sağlığı ve hayvan sağlığı için gerekli ve vazgeçilemez bir uygulama olduğunu vurguluyoruz. Koruyucu hekimliğin temel uygulaması aşı yapmak, yaptırmaktır. Hastalığa yakalanmamak ya da hastalığı hafifçe atlatabilmek için aşı olunmalıdır. Sağlık Bakanlığı ve ilgili tüm kurumları geç kalmadan bir önlem paketi oluşturmalıdır. Ülkemizde bugüne kadar yapılan aşılara dair gerçek saha verileri yani yan etki, koruyuculuk oranı, süresi, aşı türleri arasında farklılık olup olmadığı şeffaf olarak açıklanmalıdır. Testi pozitif olan, servise ve yoğun bakıma yatan kişilerin aşılanma durumu kamuoyu ile paylaşılmalıdır.
Aşı çekincesini gidermek amacıyla Sağlık Bakanlığı, uzmanlık dernekleri, üniversiteler, meslek örgütleri, sendikalar, siyasi partiler ve yerel yönetimlerin de katılımı ve işbirliğiyle etkin bir bilgilendirme kampanyası başlatılmalıdır. Başta sağlık ve eğitim çalışanları olmak üzere kamusal hizmet sunucularının aşılanması zorunlu olmalı, aşı olmayı reddedenlerin bu hizmetleri vermesine izin verilmemelidir.
Okulların Eylül ayında açılacağı planlanmışken, 2 doz aşının tamamlanması için uygulamalar derhal başlatılmalıdır. Toplu olarak bulunulan okul, yurt, kışla, toplu taşıma, AVM, maç, konser gibi kamusal alanlara girebilmek için aşılı olma şartı getirilmelidir. Okullarda sınıf mevcutları azaltılmalı, personel sayısı artırılmalıdır. Çocuklarımızın eğitim hakkı için her kesimin üzerine düşen görevler vardır. Toplumun tüm kesimlerini ve halkımızı bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz.
Aşı takvimi net olarak açıklanmalı, randevu sistemi yerine aşı günü, sırası gelen kişilere ulaşılarak aşı yapılmalı, mevcut sağlık kurumlarına ek olarak merkezi yerlerde aşı istasyonları kurulmalı, ulaşılması zor köy, mezralarda ve tarım işçileri, sığınmacılar gibi çalışan grupları için gezici ekipler oluşturulmalıdır. Gerçek saha verileri değerlendirilerek, toplum için koruyuculuğu en yüksek aşı türü belirlenmeli, yurttaşlarda kafa karışıklığı giderilmelidir.
Pandeminin başından beri hastalıktan korunmada etkinliği gösterilmiş olan önlemler, maske, mesafe, hijyen, havalandırma, kapalı ve kalabalık alanlardan uzak durma devam etmelidir. İlimizde vaka sayılarında ve hastaneye yatışlarda ciddi bir artış gözlenmektedir. Toplumda sanki pandemi bitmiş gibi bir rehavet gözlenmektedir. Daha önceki aylarda yaşadığımız kayıpları bir daha yaşamak istemiyoruz. Tüm vatandaşlarımızı tedbirlere sıkıca uymaya ve aşı olmaya davet ediyoruz.”

HATAY TABİP ODASI
HATAY DİŞHEKİMLERİ ODASI
HATAY ECZACI ODASI
HATAY VETERİNER HEKİMLER ODASI
SAĞLIK VE SOSYAL HİZMET EMEKÇİLERİ SENDİKASI HATAY ŞUBESİ
HATAY PSİKOLOGLAR DERNEĞİ
SOSYAL HİZMET UZMANLARI DERNEĞİ HATAY ŞUBESİ

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz