BAŞKAN HACIOĞLU:HATSU ÇALIŞMALARI HIZLANDIRSIN!

BAŞKAN HACIOĞLU:HATSU ÇALIŞMALARI HIZLANDIRSIN!

KAYA:BEKLENTİMİZ SINAVIN İPTALİ!

KAYA:BEKLENTİMİZ SINAVIN İPTALİ!

GELENEKSEL FUTBOL TURNUVASI SAMANDAĞLILARA FUTBOL ZİYAFETİ YAŞATIYOR!

GELENEKSEL FUTBOL TURNUVASI SAMANDAĞLILARA FUTBOL ZİYAFETİ YAŞATIYOR!

BAŞKAN SAVAŞ:KİMSENİN KÜSME LÜKSÜ YOK!

BAŞKAN SAVAŞ:KİMSENİN KÜSME LÜKSÜ YOK!

ÇÖP KOKUSUNDAN RAHATSIZ OLUYORUZ!

ÇÖP KOKUSUNDAN RAHATSIZ OLUYORUZ!

Hatay’da Kronik Böbrek Yetmezliği Hasta Sayısı…
  • Ana Sayfa » SAĞLIK
  • 29 Kasım 2017 - 01:57:45
Hatay’da Kronik Böbrek Yetmezliği Hasta Sayısı…

İlimiz Hatay’ın sağlık haritasını çıkaran Hatay İl Sağlık Müdürü Sebahattin Yılmaz, vatandaşların organ nakli için daha duyarlı bir yaklaşım göstermelerini istedi. Hatay ilinde an itibariyle 2 bin 827 organ bağışı yapıldığını belirten Sebahattin Yılmaz, 2017 yılında ise bugüne kadar sadece 291 kişinin organ bağışında bulunduğunu söyledi. Organ bağışı için müracaatta bulunan vatandaşlara teşekkür eden İl Sağlık Müdürü […]

İlimiz Hatay’ın sağlık haritasını çıkaran Hatay İl Sağlık Müdürü Sebahattin Yılmaz, vatandaşların organ nakli için daha duyarlı bir yaklaşım göstermelerini istedi.

Hatay ilinde an itibariyle 2 bin 827 organ bağışı yapıldığını belirten Sebahattin Yılmaz, 2017 yılında ise bugüne kadar sadece 291 kişinin organ bağışında bulunduğunu söyledi.

Organ bağışı için müracaatta bulunan vatandaşlara teşekkür eden İl Sağlık Müdürü Yılmaz, organ bağışının hayat kurtardığını hatırlatarak, vatandaşların bu konuda daha duyarlı bir yaklaşım sergilemelerini istedi.

Yılmaz, yaptığı açıklamada, Türkiye genlinde yaşanan hastalıklar ve bunlara bağlı olarak organ bekleyen hasta sayısını yanı sıra ilimiz Hatay’da ki tablo ile ilgili de bilgiler verdi.

Yılmaz,açıklamasına devamla:

yil“Hatay’da bin 700 kronik böbrek yetmezliği yaşayan ve diyaliz cihazına bağlı olarak yaşamını sürdüren vatandaşımız var. Bu vatandaşlarımızın yeniden hayata dönmesi ve yaşamlarını sürdürebilmeleri için organ bağışına ihtiyaç vardır. Organ bağışı konusunda vatandaşlarımızın ciddi tereddütleri bulunuyor. Buna örnek olarak 2017 yılını gösterebiliriz. Mesela 2017 yılında şu ana kadar yapılan organ bağışı üzülerek ifade ediyorum ki; sadece 291’dir” dedi.

TÜRKİYE’DE DURUM

Yılmaz, ülke genelinde bu alanda yaşanan durumun daha farklı olmadığını hatırlatarak şunları söyledi:

“Ülke genelinde an itibariyle 59 bin 558, ilimizde ise bin 696 kronik böbrek yetmezliği hastası diyaliz cihazlarına bağlı olarak yaşamını sürdürüyor.

Sağlık Bakanlığının 2017 yılı verilerine göre ülkemizde 21 bin 539 böbrek nakli, 2 bin 071 karaciğer nakli, 910 kalp nakli, 282 pankreas nakli, 59 akciğer nakli bekleyen hasta bulunmaktadır. Bazı hastalar ise tedavi olabilmek umuduyla yurt dışında çareler aramaktadır. İlimizde, bu zamana kadar 2 bin 827 organ bağışı yapılmıştır. 2017 yılında sadece 291 kişi organ bağışında bulunmuştur. Bu hastalarımız için organ bağışı dışında bir tedavi şekli ne yazık ki bulunmuyor. Halkımızın bu alan da hassasiyet göstermesini rica ediyoruz” dedi

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz