2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

HATAY TURİZMİ BÜYÜK YARA ALABİLİR!
  • Ana Sayfa » HATAY
  • 12 Şubat 2022 - 02:29:55
HATAY TURİZMİ BÜYÜK YARA ALABİLİR!

Hatay Turizm Derneği Başkanı Hakan Boyacı,yaptıgı açıklamada; “Elektrik faturalarından dolayı turizmciler zor durumda.Turizm sektörüne de tarımda olduğu gibi elektrik desteği şart olmuştur.”dedi. Boyacı,açıklamasına devamla şunları söyledi: “Ülkemizde her vatandaşı ve işletmeyi olumsuz etkileyen elektrik faturaları derneğimizin üyelerini ve sektörümüzü de olumsuz etkilemeye başlamıştır. Daha önce bir otelde 7000 TL -8000 TL -10.000 TL 15.000 TL […]

Hatay Turizm Derneği Başkanı Hakan Boyacı,yaptıgı açıklamada;

“Elektrik faturalarından dolayı turizmciler zor durumda.Turizm sektörüne de tarımda olduğu gibi elektrik desteği şart olmuştur.”dedi.

Boyacı,açıklamasına devamla şunları söyledi:

“Ülkemizde her vatandaşı ve işletmeyi olumsuz etkileyen elektrik faturaları derneğimizin üyelerini ve sektörümüzü de olumsuz etkilemeye başlamıştır.

Daha önce bir otelde 7000 TL -8000 TL -10.000 TL 15.000 TL gelen fatura 30.000TL – 40.000TL- 50.000TL gelmiştir.

Bir Restoranda 4000 TL -5000 TL Gelen Fatura 15.000 TL -18.000 TL Gelmeye başladı. Personel giderlerinden sonra en büyük kalem haline gelmiştir.

Turizm sezonu olmamasına rağmen bu kadar yüksek faturaların gelmesi işletmelerimizi zor duruma sokmuştur.

Tüm otellerin durumu aynı olmakla birlikte Özellikle Tarihi Antakya’da bulunan Butik Otel ve Restoranlarımızın hemen hemen tamamı doğal gaz kullanamamakta, tüm ısıtma ve mutfak ihtiyaçlarını elektrik ile karşılamaktadır.

Tüm maliyetlerin arttığı bir dönemde Hatay Turizmi’ne hizmet vermeye çalıştığı bu dönemde en büyük gider kalemi elektrik olmaya başlamıştır.

Turizm sektörü Ülkemizin en önemli döviz girdilerinden biridir. Tarım sektörü elektrik kullanımını belli oranda indirimli gerçekleştirmektedir.

Buna benzer desteğin acil olarak Turizmcilere sağlanması gereklidir. Çünkü otel ve restoranların enerji tüketimi çok yüksektir.

Misafirlerine maksimum konfor sağlayabilmek için herhangi bir kısıtlama yapmak mümkün değildir.

Hatay Turizm işletmelerindeki olası büyük fiyat artışları Hatay’a gelecek turistlerin şehir tercihlerini etkileyebilir. Butik otel ve alakart restoranlarımız fiyat arttırmamak için büyük çaba göstermektedir.

Yıllar içinde yaptıkları yatırım ve çabalar ile bir yere gelen işletmelerimiz Tarımda olduğu gibi benzer şekilde desteklenmez se Hatay Turizmi büyük yara alabilir.

Hatay Turizmi’ne Yeni Yatırımlar can vermektedir. Yatırımların teşvik edilmesi motivasyonu arttıracaktır.”dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz