BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

HATAY BİZİM GAZETE 14 YAŞINDA!

HATAY BİZİM GAZETE 14 YAŞINDA!

Hatay Tarım Fuarı Sona Erdi!
  • Ana Sayfa » HATAY
  • 7 Kasım 2017 - 00:14:19
Hatay Tarım Fuarı Sona Erdi!

Geçtiğimiz yıl birincisi düzenlenen ve birçok kurum ve kuruluşların destekleri ile hazırlanan Hatay Tarım Fuarı, bu yılda 2’incisi düzenlendi. Antakya Çevre Yolu Otogar yanında 2’incisi düzenlenen Tarım Fuarı, Elka Fuarcılık Limited Şirketi  tarafından,Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşların destekleri ile 2-5 Kasım 2017 tarihleri arasında vatandaşlara kapılarını açtı. Fuarda Hatay’ın coğrafi […]

Geçtiğimiz yıl birincisi düzenlenen ve birçok kurum ve kuruluşların destekleri ile hazırlanan Hatay Tarım Fuarı, bu yılda 2’incisi düzenlendi.

Antakya Çevre Yolu Otogar yanında 2’incisi düzenlenen Tarım Fuarı, Elka Fuarcılık Limited Şirketi  tarafından,Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşların destekleri ile 2-5 Kasım 2017 tarihleri arasında vatandaşlara kapılarını açtı.

Fuarda Hatay’ın coğrafi açıdan oldukça değerli bir şehir olduğuna değinen Hatay Vali Yardımcısı Orhan Mardinli:

“Hatay’da tarım çok önemli bir sektördür. Hatay su alanlarının ve iklimin yanı sıra toprağının değeri ile potansiyeli yükselen bir tarım şehridir. Bu potansiyeli daha da yukarılara çekmeliyiz. Hatay bu anlamda bilinirliğini giderek arttıracaktır. Bu anlamda Hatay’da düzenlenecek olan 2. Hatay Tarım Fuarı ve tüm fuarlar dâhil, bölge çiftçisini fuarlarla haberdar edecektir. Fuar nedeniyle ilimize gelen misafirlerimize, katılımcı firmalarımıza ve fuarın yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

tarim-298x168

SAVAŞ:HATAY COĞRAFİ BÖLGE AÇISINDAN ÇOK ŞANSLI VE BİTKİ ÖRTÜSÜ MÜTHİŞ BİR ŞEHİR

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş,yaptığı konuşmada:

“2009’un sonlarından beri çok önemli ve meşakkatli bir çalışmamız daha vardı. UNESCO nezdinde Hatay gastronomi şehri olsun diye çok çaba sarf ettik. Finali iki gün önce UNESCO tarafından açıklandı.

Şuanda dünyadaki 72 ülkeden 180 tane özel şehir var ve bu özel şehirlerin içinde artık Hatay da var.  Bunlar 7 kategoride Unesco’nun koruması altında, hem işbirliği hem de rekabet yapacak.

Biz Hatay olarak 26 tane gastronomi şehrinden bir tanesiyiz. Dünyadaki 180 şehirden dört tanesinden bir tanesiyiz. Artık UNESCO bizi hem kontrol edecek hem de denetleyerek koruyacak.

Biz fuar yaparken Sayın Valimiz ile de koordineliyiz. İlerleyen zamanlarda fuarcılıkla ilgili bütün projeleri bütün birimlerimizle de paylaşacağız. Hatay coğrafi bölge açısından çok şanslı ve bitki örtüsü müthiş bir şehir. Avrupa ve Asya bütün kıtalar içerisinde en zengin bitki örtüsüne sahibiz.

Tıbbi aromatik bitki ve 2500’e yakın çiçeğimiz de var. Bu zenginliğimizi de pazarlamamız lazım. Dünyada terrarosa toprak türü iki ülkede var. Üçüncüsü olarak da bizde var. Bundan dolayı da kızıl topraklar oldukça değerli. Bu alanlarda çalışmalarımız da sürüyor. Burada emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. Herkese başarılar diler, esnafımıza hayırlı kazançlar diliyorum” dedi.

 MERSİN’DEN SONRA İHRACAT SIRALAMASINDA İKİNCİ SIRADAYIZ”

Hatay İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Andiç;

“Hatay’ımız gerçekten bu önemli fuarı hak ediyor. Önemli bir tarımsal üretime sahibiz. Tarımsal değerlerimizin artması ve korunması için bu fuarlara oldukça ihtiyacımız var. İlimiz ihracat da oldukça mesafe kat etmekte. Mersin’den sonra ihracat sıralamasında ikinci sıradayız. Hem ihracatta söz sahibi olabilmemiz hem de ilimizdeki mevcut potansiyeli arttırmak ve geliştirmek amacıyla bu fuarları daha da arttırmalıyız. Bu fuarda emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz