BAŞKAN HACIOĞLU:HATSU ÇALIŞMALARI HIZLANDIRSIN!

BAŞKAN HACIOĞLU:HATSU ÇALIŞMALARI HIZLANDIRSIN!

KAYA:BEKLENTİMİZ SINAVIN İPTALİ!

KAYA:BEKLENTİMİZ SINAVIN İPTALİ!

GELENEKSEL FUTBOL TURNUVASI SAMANDAĞLILARA FUTBOL ZİYAFETİ YAŞATIYOR!

GELENEKSEL FUTBOL TURNUVASI SAMANDAĞLILARA FUTBOL ZİYAFETİ YAŞATIYOR!

BAŞKAN SAVAŞ:KİMSENİN KÜSME LÜKSÜ YOK!

BAŞKAN SAVAŞ:KİMSENİN KÜSME LÜKSÜ YOK!

ÇÖP KOKUSUNDAN RAHATSIZ OLUYORUZ!

ÇÖP KOKUSUNDAN RAHATSIZ OLUYORUZ!

Hatay Sokakları Bir Lezzet Şölenine Sahne Oldu!
  • Ana Sayfa » HATAY
  • 24 Aralık 2017 - 22:35:14
Hatay Sokakları Bir Lezzet Şölenine Sahne Oldu!

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından gastronomi şehri seçilme mutluluğunu yaşayan Hatay sokakları bir lezzet şölenine sahne oldu. Hatay’ın tarihi ve kültürel zenginliğinin bir yansıması olan yemek çeşitliliği Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB)’nin düzenlediği etkinliklerle tanıtılıyor. HBB ve Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) iş birliği ile 23 Aralık Cumartesi günü Antakya Saray Caddesi’nde yöresel yemek […]

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından gastronomi şehri seçilme mutluluğunu yaşayan Hatay sokakları bir lezzet şölenine sahne oldu.

Hatay’ın tarihi ve kültürel zenginliğinin bir yansıması olan yemek çeşitliliği Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB)’nin düzenlediği etkinliklerle tanıtılıyor.

HBB ve Tüm Aşçılar ve Pastacılar Konfederasyonu (TAŞPAKON) iş birliği ile 23 Aralık Cumartesi günü Antakya Saray Caddesi’nde yöresel yemek yarışması düzenlendi.

Hatay halkının yoğun katılımıyla gerçekleştirilen yarışmaya;

 HBB Başkanı Lütfü Savaş ve eşi Prof. Dr. Nazan Savaş, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, TAŞPAKON Genel Başkanı Gökhan Tufan’ın yanı sıra şehrin önde gelen isimleri katılım gösterdi.

Hatay’ın meşhur lezzetlerinden ekşi aşı ve oruk yapımı için düzenlenen yarışmanın açılış konuşmasını gerçekleştiren Başkan Savaş:

  “Yarışmamız gastronomi şehri Hatay’ımızın ilk organizasyonu. 36 tane yarışmacı ekibimiz var.

Hatay iki büyük başarıya imza attı. Almanya’nın Düsseldorf şehrinde EXPO 2021’i Hatay kazandı.

Bu zaferin ardından 31 Ekim’de UNESCO Hatay’ı 26’ncı gastronomi şehri ilan etti” ifadelerine yer verdi.

Başkan Savaş, konuşmasının devamında;

Aynı başvuruyu Antakya Belediye Başkanlığı döneminde Antakya mutfağı için gerçekleştirdiklerini fakat çıkan ufak pürüzler sonucu kazanılamayan bu zaferin şu anda Erzin’den Yayladağı’na kadar tüm Hatay mutfağı için kısmet olduğunu ifade etti.

BAŞKAN SAVAŞ: “ORGANİZASYONLARIN DEVAMI GELECEK”

Bu iki altın bileziğin Hatay’ın ekonomisine katkı sağlamasını istediklerini ifade eden Başkan Savaş, şehrin sahip olduğu değerlerin tanıtılması için organizasyonların devam edeceğini belirtti

TUFAN: “HATAY GASTRONOMİSİNİN TANITIMINA KATKIDA BULUNACAĞIZ”

Yarışmanın başlamasından önce söz alan Gökhan Tufan:

”TAŞPAKON Türkiye’nin 7 bölgesinde 7 federasyon ve bu federasyonlara bağlı 61 dernekle faaliyet gösteren 5253 sayılı dernekler kanuna göre Türkiye nüfusundaki en büyük sivil toplum kuruluşudur.

Bugün Hatay’dayız. Burada olmamızın farklı bir önemi var Hatay’ımızın yakın bir zamanda UNESCO tarafından gastronomi şehri seçilmesinden sonra konfederasyonumuz ve belediyemiz iş birliği ile nice büyük faaliyetlere Hatay gastronomisinin tanıtımına büyük katkıda bulunacağız.

Ülkemizdeki 81 vilayette çok önemli gastronomik değerlerimiz var. Bu milli değerlere sahip çıkmak ve kendi ülke mutfağımızı önce milletimize sonra da tüm dünyaya tanıtmayı amaçlıyoruz. Bugün burada yaptığımız faaliyetin Hatay’a ve ülkemize faydalı olmasını diliyoruz” diyerek desteklerinden dolayı Başkan Savaş’a teşekkür etti.

ÖNEY“ATATÜRK’ÜN BİZLERE EMANET ETTİĞİ HATAY’I NEDEN BU KADAR ÇOK SEVDİĞİNİ BİR KEZ DAHA ANLADIM”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney, gerçekleştirdiği konuşmada, Hatay’ın  eşi benzeri olmayan bir şehir olduğunu vurgulayarak:

“Atatürk’ün bizlere emanet ettiği gözde şehri Hatay’ı neden bu kadar çok sevdiğini bir kez daha anladım” ifadelerine yer verdi.

Konuşmalar sırasında yarışmacılar marifetli elleriyle yemeklerinin yapımı sürdürdü. 

Ekşi aşı ve oruk yapımı için hazırlanan mutfaklarda üçer kişilik gruplarla hünerlerini tescillemek üzere çaba gösteren Hataylı yarışmacılar birbirinden güzel yemekler yaparak jürinin beğenisine sundu.  

Yarışmanın sona ermesinin ardından birinci olan grubun üyelerinden Sefa Özdemir, Sefa Öksüz, Gülnaz Açık 1500 TL’lik ödüllerini Başkan Savaş’tan aldı.

İkinci olan gruba 1000 TL, üçüncü olan gruba ise 500 TL ödül verildi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz