HESOB VE ATSO’DAN GÖNÜLLÜ KAPAMA ÇAĞRISI!

HESOB VE ATSO’DAN GÖNÜLLÜ KAPAMA ÇAĞRISI!

BAŞKAN GÜZEL:ENGELLİLERE POZİTİF AYRIMCILIK UYGULANARAK YAŞAM KALİTELERİNİN…

BAŞKAN GÜZEL:ENGELLİLERE POZİTİF AYRIMCILIK UYGULANARAK YAŞAM KALİTELERİNİN…

PALANDÖKEN:ESNAFIMIZ ÇOK ZOR GÜNLER GEÇİRİYOR!

PALANDÖKEN:ESNAFIMIZ ÇOK ZOR GÜNLER GEÇİRİYOR!

Hayata Engelli Bireylerin Penceresinden Bakmak…

Hayata Engelli Bireylerin Penceresinden Bakmak…

CUMARTESİ-PAZAR ARTIK EVLERİMİZDEYİZ!

CUMARTESİ-PAZAR ARTIK EVLERİMİZDEYİZ!

HATAY MUTFAĞINA UNESCO’DAN BÜYÜK ÖDÜL!
  • Ana Sayfa » HATAY
  • 2 Kasım 2017 - 02:48:43
HATAY MUTFAĞINA UNESCO’DAN BÜYÜK ÖDÜL!

Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Lütfü Savaş, Hatay’ı ulusal ve uluslararası arenada zirveye taşımaya devam ediyor. Kenti her alanda hak ettiği değere kavuşturmak isteyen Başkan Savaş’ın girişimleri yine başarıya ulaştı. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü(UNESCO) tarafından gastronomi alanında ‘Yaratıcı Şehirler Ağı’na layık görülen Hatay mutfağının birbirinden eşsiz lezzetleri tescillenmiş oldu. Kültürel miras ürünlerine değer veren ve onların […]

Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) Başkanı Lütfü Savaş, Hatay’ı ulusal ve uluslararası arenada zirveye taşımaya devam ediyor. Kenti her alanda hak ettiği değere kavuşturmak isteyen Başkan Savaş’ın girişimleri yine başarıya ulaştı.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü(UNESCO) tarafından gastronomi alanında ‘Yaratıcı Şehirler Ağı’na layık görülen Hatay mutfağının birbirinden eşsiz lezzetleri tescillenmiş oldu. Kültürel miras ürünlerine değer veren ve onların korunup yaşatılmasını önemseyen Başkan Savaş’ın çabaları ile bu anlamlı ödüle kavuşan Hatay, dünya mutfakları arasında ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Mutfağındaki 600 çeşit yemek ve tatlının yanı sıra bu mutfak kültürünün yaşatılmasını başaran medeniyetler şehri Hatay, Gaziantep’ten sonra bu ödüle layık görülen ikinci Türk şehri oldu. Eşsiz tatlarında her medeniyetin izini taşıyan Hatay mutfağının gelecek kuşaklara aktarılması için uzun yıllardır emek sarf eden HBB Başkanı Lütfü Savaş, UNESCO’nun Hatay hakkında aldığı kararla ilgili açıklamalarda bulundu.

BAŞKAN SAVAŞ: BU GURUR HEPİMİZİN

Hatay mutfağının UNESCO tarafından taçlandırıldığını ifade eden Başkan Savaş:

baskan-savas-hatay-icin-120-den-fazla-proje-6865832_x_400“Hatay mutfağı dillere destan lezzetleriyle bu ödülü hak ettiğini kanıtlamış oldu. Yol, asfalt, parke, park bahçe gibi rutin işler her ilin kendine özgü çalışmaları olduğu gibi herkes tarafından yapılabilir ve orada yaşayan vatandaşlar tarafından kabul görür.

İlinizi dünya markası haline getirdiğiniz zaman bu ülkenizin tanıtımına katkı sağlayacağı gibi o ilin esnafına, turizmine ve halkına katkı sağlayacak ve diğer illerden farklılığınızı gösterecektir. Farklı medeniyetlerin tadını, hikâyesini içinde barındıran yemeklerimizi tanıtmamız hepimizin görevi. Biz de bu görevi yerine getirmek için üzerimize düşen sorumluluğu fazlasıyla yapıyoruz.

Bu ödülün kültürel turizmimize renk katarak şehrimize pozitif etki edeceğini düşünüyorum. Kültür değerlerimizi yaşayıp yaşatmak için artan sorumluluğumuzla çalışmaya devam edeceğiz. Bu gurur hepimizin. Bu anlamlı ve kıymetli ödül şehrimize ve hemşehrilerimize hayırlı olsun.” Dedi.

‘Yaratıcı Şehirler Ağı’nda gastronomi alanında ödüle layık görülen Hatay’ın yanı sıra İstanbul tasarım, Kütahya da zanaat ve halk sanatları alanında bu başarıyı elde etti.

 https://en.unesco.org/news/64-cities-join-unesco-creative-cities-network

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz