HAS TURİZM YİNE FARKINI GÖSTERDİ!

HAS TURİZM YİNE FARKINI GÖSTERDİ!

KADINA ŞİDDETİN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN ÇOK SAYIDA ÇALIŞMAYI AK PARTİ YAPTI!

KADINA ŞİDDETİN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN ÇOK SAYIDA ÇALIŞMAYI AK PARTİ YAPTI!

CHP HATAY İL KADIN KOLLARI:KADIN CİNAYETLERİ POLİTİKTİR!

CHP HATAY İL KADIN KOLLARI:KADIN CİNAYETLERİ POLİTİKTİR!

DEFNE BELEDİYESİNDEN ÜCRETSİZ TEMİZLİK HİZMETİ!

DEFNE BELEDİYESİNDEN ÜCRETSİZ TEMİZLİK HİZMETİ!

ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 83 Ü YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA YAŞIYOR!

ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 83 Ü YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA YAŞIYOR!

HATAY İÇİN ÖNEMLİ YATIRIM OLAN REYHANLI BARAJI…
HATAY İÇİN ÖNEMLİ YATIRIM OLAN REYHANLI BARAJI…

Reyhanlı Barajı, Afrin Çayı Davutlar Regülatörü ve Derivasyon Kanalı, Tahtaköprü Barajı Yükseltilmesi ve Hatay İçme Suyu Arıtma Tesisi Açılış Töreni’ne,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tele konferans yöntemi ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın katılımıyla gerçekleşti. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli,tören açılış konuşmasında: ”Saygıdeğer Cumhurbaşkanım, Değerli Konukla, sizleri medeniyetler şehri, […]

Reyhanlı Barajı, Afrin Çayı Davutlar Regülatörü ve Derivasyon Kanalı, Tahtaköprü Barajı Yükseltilmesi ve Hatay İçme Suyu Arıtma Tesisi Açılış Töreni’ne,Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tele konferans yöntemi ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Hatay Valisi Rahmi Doğan’ın katılımıyla gerçekleşti.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli,tören açılış konuşmasında:

Saygıdeğer Cumhurbaşkanım, Değerli Konukla, sizleri medeniyetler şehri, gıda ve kültür başkenti Hatay’dan, sınırımızın sıfır noktasından saygıyla, muhabbetle selamlıyorum. Reyhanlı Barajımızın ve DSİ Tesislerimizin toplu açılış merasimine hepiniz hoş geldiniz.

Bugün Hatay şehrimiz için son derece önemli bir gün. Hatay’ın uzun yıllardır beklediği yatırımlar, artık milletimizin hizmetine kavuşuyor, hamdolsun, suyun gücü, bugün bir kez daha milletle buluşuyor.

Toplamda 1,3 Milyar Lira maliyeti bulunan Hatay Reyhanlı Barajımız ile DSİ Hatay yatırımlarımız; 900 milyon m3 suyu depolayacak, Hatay’ın sulanabilir arazisinin yarısına sulama suyu temin edecek, 500 bin vatandaşımızın içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan mega yatırımlardır.

Büyük bölümünü Cumhurbaşkanlığı Sisteminin hızlı ve etkin yapısı sayesinde tamamladığımız, yeşilin bozkıra karşı verdiği mücadelenin başarılı bir hikâyesini yazdığımız bu yatırımlarımız; inşallah bu kadim toprakların suya hasretini bitirecek ve Hatay’ın her karesini âb-ı hayatla besleyecektir.

Sayın Cumhurbaşkanım,

Ülkemiz, sizin liderliğinizde, son 18 yılda, büyük bir atılımla, devasa yatırımlara ve kalıcı kazanımlara sahip oldu. Son 2 yılda da, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin getirdiği işbirliği ve güç birliği sayesinde, ülkemizin tarımsal hasılası yüzde 45’lik artışla 275 Milyar Lira’ya çıktı. Dolayısıyla ülkemiz, Avrupa’da lider olup, dünyada ilk 10 ülke arasındaki yerini korudu. Biz, “Destek Bizden, Gayret Sizden” dedikçe; çiftçimiz emek, Cenab-ı Allah da bereket verdi. Böylece, hamdolsun; ülkemiz tarımında son 18 yılda çok önemli başarılar elde edildi, elde etmeye de devam ediyoruz. Malum olduğu üzere, su; medeniyettir, üretimdir, gelecektir. Su, Tarım ve Orman Bakanlığı olarak bizim de, bütün politikalarımızı belirleyen en önemli öznedir. Bir damla suyumuzun dahi boşa akmaması ve su kaynaklarımızın değerlendirilmesi adına, son 18 yılda, tam 585 adet baraj inşa ederek suyun gücünü milletle buluşturduk. Bu oran, cumhuriyetin ilk 70 yılında yapılan baraj sayısının tam 2 katıdır. Son 2 yılda da; 68 baraj, 45 gölet ve bent, 34 adet içme suyu tesisi, 42 adet HES, 367 adet taşkın tesisini tamamladık. Bu tesislerle; toplam 605 milyon m3 su depoladık, 1 milyon 600 bin dekar araziye sulama suyu verdik, 505 milyon m3 içme suyu temin ettik, 4 milyar kWh hidroelektrik enerji ürettik, ve 13 milyon dekar alanın da toplulaştırma tescilini sağladık.

Saygıdeğer Cumhurbaşkanım,

Bugün açılışını gerçekleştireceğimiz “Reyhanlı Barajı”mız da; Hatay ve ülkemiz için hayati önem taşıyan bir projedir. 9,3 km ile ülkemizin en uzun gövde uzunluğuna sahip barajı olan Reyhanlı Barajı, sulama ve taşkın koruma maksadıyla inşa edilmiştir. Reyhanlı Barajı, kendi su kaynağı olmayan bir barajdır. Baraj, Karasu ve Afrin çayından çevrilen kış dönemi taşkın sularıyla doldurulmaktadır. Temelden 29 metre yüksekliğe, 21 milyon m3 gövde dolgu hacmine sahip barajımız, zonlu-toprak dolgu bir barajdır. Bu özellikleriyle Reyhanlı Barajımız, 7 adet orta büyüklükteki baraja eş değerdir.

Reyhanlı Barajı ve Sulamaları; bölgenin en önemli, en büyük ve hasretle beklenen tarımsal sulama projesidir. Baraj’ın sulama sahası 585 bin dekardır. Yani Reyhanlı Barajı, 290 bin futbol sahası büyüklüğünde bir alanı sulayacaktır. Baraj sayesinde, ülke ekonomisine yıllık 451 Milyon Lira tarımsal gelir artışı ve yaklaşık 53 bin kişiye ilave istihdam sağlanacaktır. Reyhanlı Barajı Sulamaları 3 kısımdan oluşmaktadır. 1. Kısmın inşaatı tamamlanmak üzeredir.  2. Kısmın ihalesi bütçe dışı imkânlarla yapılmıştır.  3. Kısmın ise projeleri hazır olup, iş planına uygun olarak şebeke inşaatları en kısa zamanda tamamlanacaktır. Reyhanlı Barajı, aynı zamanda, Hatay şehrimizi ve Amik Ovası’nı taşkın afetine arşı da koruma görevi üstlenecektir. Öyle ki, herhangi bir risk halinde, Afrin ve Karasu çaylarının taşkın sularını Reyhanlı Barajına aktaracağız. Böylece hem yaklaşık 200 bin dekar araziyi taşkınlardan koruyacağız, hem de, her damla suyu verimli kullanmış olacağız. Hatırlanacağı gibi, 2018 yılında Hatay ilimizde meydana gelen taşkında, 175 bin dekar alan, sular altında kalmıştı. 2019 yılında ise, Reyhanlı Barajı’nın sağladığı fayda neticesinde bu alan 25 bin dekara düşmüş, yani 150 bin dekar zirai alanın taşkından korunması sağlanmıştır. Reyhanlı Barajı’nın tamamlanmasıyla Amik Gölü’nün boyutlarına yakın büyüklükte bir sulak alan da oluşmaktadır. Bu vesileyle, Hatay’a yeni bir “Kuş Cenneti” kazandırmanın da mutluluğunu yaşıyoruz.

Bugün ayrıca,Afrin Çayı’ndan yıllık 21 milyon m3 suyu Reyhanlı Barajı’na aktaracak olan; Davutlar Regülatörü ve İletim Kanalı Projesi’nin de açılışını gerçekleştireceğiz. Bu regülatör,  Afrin Çayı kaynaklı taşkınların önlenebilmesine katkı sunacaktır. Saniyede 1.534 m3 akan su ile, Türkiye’nin en yüksek kapasiteli iletim kanalı olan Davutlar İletim Kanalı da, orta büyüklükteki bir göleti 3 dakikada dolduracak hacme sahip bir kanaldır.Tabi Hatay’a kazandırdığımız tesisler, bu kadarla sınırlı değil. Bugün ayrıca Tahtaköprü Barajı Yükseltilmesi’nin de açılışını yapacağız.

Şimdi, müsaadelerinizle, bulunduğumuz noktadan kuş uçuşu 58 km mesafedeki “Tahtaköprü Barajı”na uzanıyoruz. Barajla ilgili çalışmalarımız hakkında da, sizlere bilgi vermek istiyorum: 1977 yılında işletmeye alınan Tahtaköprü Barajı’nın gövdesi,çalışmalarımız neticesinde 9 metre yükseltilmiştir.

Barajın depolama hacmi ise 200 milyon m3’den, 454 milyon m3’e çıkarılmıştır. Böylece mevcut durumda 109 bin 500 dekar tarım arazisini sulayan barajın sulama alanının 453.420 dekara çıkarılması hedeflenmiştir.Bu da demektir ki, Tahtaköprü Barajı eskiden 2,5 Salda Gölü büyüklüğünde bir alanı suluyorken bugünden sonra baraj, 10 Salda Gölü kadar büyük bir alanı sulayacaktır. Bu durumda, Tahtaköprü Barajı Yükseltmesi ve Reyhanlı Barajı’nın sulayacağı alan 1 milyon dekardan fazla olup, bu alan, Hatay’ın toplam tarım alanlarının yarısının sulanması demektir. 

Son olarak bugün,“Hatay İçme Suyu Arıtma Tesisi”nin de açılışını gerçekleştireceğiz. Şimdi de bulunduğumuz noktadan kuş uçuşu 51 km mesafede olan Hatay İçme Suyu Arıtma Tesisi’mize gidiyoruz. Bu tesisimizle ilgili çalışmalarımız kapsamında da; Hatay Büyükkaraçay Barajı’ndan sağlanan suların, 94 km’lik isale hatları vasıtasıyla Hatay İçme Suyu Arıtma Tesisine aktarılarak arıtılması ve arıtılmış temiz suyun vatandaşlarımızın hizmetine sunulması sağlanmıştır. 55 Milyon TL’ye mal olan ve 500 bin kişiye yıllık 35 milyon m3 içme suyu sağlayan bu tesisten Hatay şehir merkezimize, Nisan ayından bu yana, 7,5 milyon m3 içme suyu verilmiştir. Böylece vatandaşlarımızın memba kalitesinde, temiz ve sağlıklı suya kavuşması sağlanmıştır. Sözlerimi tamamlarken, bu vesileyle, Çanakkale’den Iğdır’a, Sinop’tan Hatay’a; cennet vatanımızın kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına, her karış toprağında imzası bulunan zat-ı devletlerinize, şahsım ve yüce milletimiz adına en derin şükranlarımı arz ediyorum. İşçisinden mühendisine kadar, emeği geçen herkese, Bakanlık personelimize, tüm Hataylılara içtenlikle teşekkür ediyorum. Reyhanlı Barajımızla birlikte, bütün su yatırımlarımızın, “su gibi aziz milletimize” hayırlar, bereketler getirmesini diliyorum. “dedi.

ERDOĞAN:

HATAY’I DA GELİŞTİRMEYE,KALKINDIRMAYA,BÜYÜTMEYE DEVAM EDECEĞİZ 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında:

Sulamasıyla taşkın korumasıyla içme suyu arıtmasıyla Hatay’ı her alanda suyun bereketine kavuşturuyoruz. Tabii Hatay’a yaptığımız baraj, sulama ve içme suyu yatırımları bunlardan ibaret değil. Son 18 yılda bu çerçevede Hatay’a 3 milyar liraya yakın yatırımla 7 baraj, 3 gölet, 13 sulama tesisi, 81 dere ıslahı, 5 içme suyu tesisi inşa ettik. Ayrıca halen 2 barajın, 2 göletin, 15 sulama tesisi, 5 dere ıslahı ve 1 içme suyu tesisinin inşası sürüyor. İnşallah şehrimize yapacağımız daha çok altyapı yatırımları var.

Reyhanlı Barajı’nın Amik Ovası’nın taşkınlardan korunmasını ve sulanmasını sağlayacak, toprakların bereketini artıracak önemli bir yatırım. Barajın sulayacağı 585 bin dekar arazi çiftçilere 451 milyon lirayı aşkın gelir artışı ve 52 binden fazla kişiye de ilave istihdam sağlayacak. Sulama alanının büyüklüğü Hatay’daki toplam tarım arazilerinin yaklaşık dörtte birdir. Sulama projelerinin üç kısmından ikisinin ihalesi yapıldı. Ayrıca arazi toplulaştırma çalışmaları sürüyor. Göçmen kuşların güzergahında bulunan baraj bölgesinde ülkemizin en önemli kuş cennetlerinden birini de oluşturuyoruz. Bölgenin sık sık su baskınına uğramasına yol açan Afrin ve Karasu Çayları ile beslenecek Reyhanlı Barajı sayesinde artık Amik Ovası’nda bu afet riskinin de büyük ölçüde önüne geçilmiş olacaktır. Barajımızın 480 milyon metreküpü bulan su depolama hacmi, ortalama 7 baraja denktir. Böylece geçen yıl, daha önce 175 bin dekarı etkileyen su baskınlarının alanı 25 bin dekara kadar düşmüştü. İnşallah bu barajımızın hizmete girmesiyle Amik Ovası afetlerle değil, bereketiyle sembolleşen bir yer haline dönüşecektir. 

“Hatay’ı da geliştirmeye, kalkındırmaya, büyütmeye devam edeceğiz”

Afrin Çayı’nın suyunu baraja aktaracak ülkenin en uzun regülatörü ve en yüksek kapasiteli iletim hattının da bu projenin önemli bir parçasıdır. Suriye sınırımıza yakın bir yerde 1977 yılında işletmeye alınan Tahtakale Barajı’nın gövdesini 9 metre yükselterek, depolama hacmini 2 katından fazla artırdık. Böylece barajın sulama alanını 109 bin dekardan, 344 bin dekar ilave ile 453 bin dekara çıkarmış olduk. Bu projenin sulamada ülkemize yıllık ekonomik faydası 350 milyon lira. Enerji üretimindeki ek katkısı da 80 milyon liradır. Ayrıca bu kapasite artışı sayesinde bölgede 31 bine yakın kişiye ilave istihdam sağlanacaktır.  Taşkınların önüne geçilmesinde de bu kapasite artışı fayda sağlayacaktır. Reyhanlı ve Tahtakale barajlarının toplam sulama alanı büyüklüğü 1 milyon 50 bin dekarı, yani Hatay’daki tarım alanlarının yarısını buluyor. Sulama projesinin ilk kısmını yatırım programına aldık. İnşallah en kısa sürede inşasına da başlayacağız.

Ayrıca Büyük Karaçay Barajı’ndan sağlanan suları arıtma tesisinden geçirerek Hataylıların hizmetine sunuyoruz. Hizmete açacağımız arıtma tesisi ile şehir merkezimize ve 15 yerleşim yerine günlük 123 bin metreküplük içme suyu sağlanıyor. Görüldüğü gibi sulamasıyla taşkın korumasıyla içme suyu arıtmasıyla Hatay’ı her alanda suyun bereketine kavuşturuyoruz.

Tabii Hatay’a yaptığımız baraj, sulama ve içme suyu yatırımları bunlardan ibaret değil. Son 18 yılda bu çerçevede Hatay’a 3 milyar liraya yakın yatırımla 7 baraj, 3 gölet, 13 sulama tesisi, 81 dere ıslahı, 5 içme suyu tesisi inşa ettik. Ayrıca halen 2 barajın, 2 göletin, 15 sulama tesisi, 5 dere ıslahı ve 1 içme suyu tesisinin inşası sürüyor. İnşallah şehrimize yapacağımız daha çok altyapı yatırımları var. Halkımızla el ele, gönül gönüle vererek ülkemizin diğer 80 vilayetiyle hep birlikte Hatay’ı da geliştirmeye, kalkındırmaya, büyütmeye devam edeceğiz.”dedi.

Konuşmasının ardından; Reyhanlı Barajı, Afrin Çayı Davutlar Regülatörü ve Derivasyon Kanalı, Tahtaköprü Barajı Yükseltilmesi ve Hatay İçme Suyu Arıtma Tesisi Açılış Törenlerinin yapıldığı noktalarla bağlantılar kuran Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyib Erdoğan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve diğer yetkililer ile tesislerin açılışını  “Allah bol bereketli günler nasip etsin, ömrümüz su gibi aziz olsun inşallah.  Tüm Hatay’ımıza hayırlı olsun.demesinin ardından, tören alanlarındaki butonlara basılarak yaptı.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz