ÜRETİM ZİNCİRİNE DARBE!

ÜRETİM ZİNCİRİNE DARBE!

YARIYIL TATİLİ,AİLECE KALİTELİ ZAMAN GEÇİRMEK…

YARIYIL TATİLİ,AİLECE KALİTELİ ZAMAN GEÇİRMEK…

HATAY HALKI YANILTILMAK İSTENİYOR!

HATAY HALKI YANILTILMAK İSTENİYOR!

ATAKAŞ HATAYSPOR YİNE ŞAŞIRTTI!

ATAKAŞ HATAYSPOR YİNE ŞAŞIRTTI!

ANTAKYA İÇİN PROJELERİ KONUŞTULAR!

ANTAKYA İÇİN PROJELERİ KONUŞTULAR!

HATAY,EKONOMİK VE SOSYAL YÖNDEN OLUMSUZ ETKİLENİYOR!
  • Ana Sayfa » ANTAKYA
  • 30 Kasım 2021 - 22:36:02
HATAY,EKONOMİK VE SOSYAL YÖNDEN OLUMSUZ ETKİLENİYOR!

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin,yaptığı açıklamada;Suudi yönetimi ile ciddi bir müzakereye ihtiyaç olduğunu belirtti. ATSO Başkanı Çinçin,açıklamasına devamla şunları söyledi: “Suudi Arabistan; Hatay için, Demir Çelik, Yaş Sebze, Meyve, hali, gıda, mobilya ve tekstil gibi sektörleri açısından, önemli bir pazardır. Ülkemize uygulanan ambargo nedeniyle, Hatay’ın 2020 yılı Ekim ayı itibariyle 120 Milyon […]

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin,yaptığı açıklamada;Suudi yönetimi ile ciddi bir müzakereye ihtiyaç olduğunu belirtti.

ATSO Başkanı Çinçin,açıklamasına devamla şunları söyledi:

Suudi Arabistan; Hatay için, Demir Çelik, Yaş Sebze, Meyve, hali, gıda, mobilya ve tekstil gibi sektörleri açısından, önemli bir pazardır.

Ülkemize uygulanan ambargo nedeniyle, Hatay’ın 2020 yılı Ekim ayı itibariyle 120 Milyon $ olan ihracatı 2021 yılının aynı dönemine oranla % 96,4 düşerek 4.3 Milyon $’a gerilemiştir.

Suudi Arabistan’ın ülkemiz mallarına uygulamakta olduğu ambargonun resmi olup olmamasının bir önemi bulunmamaktadır. Ambargo fiilen uygulanmakta ve devam etmektedir.

Suudi Arabistan’da yaklaşık 40 bin T.C. vatandaşı bulunmakta ve bunun yaklaşık 30 bini Hataylıdır.

Suudi Arabistan, Türk müteahhitlerin Körfez ülkeleri arasında Katar’dan sonra 2.; Dünyada 7. en çok proje üstlendikleri ülke konumundadır.

Bu kapsamda; Suudi Arabistan ile ilişkilerimiz, müzakere yoluyla düzenlenene kadar, bozulması muhtemel ürünler ya da mevsimsel ürünlerin, Lübnan üzerinden, Suudi Arabistan’a gönderilmesi geçici bir çözüm olacaktır.

Siyasi otoritelerin bu konuya, ivedilikle eğilmeleri, diplomatik yollarla çözüm bulmaları gerekmektedir. Aksi halde, hem ülkemiz hem de ilimiz Hatay, ekonomik ve sosyal yönden olumsuz etkilenmeye devam edecektir.“dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz