ÜLKEYİ DEMOKRATİK BİR TEMEL ÜSTÜNDE KURACAĞIZ!

ÜLKEYİ DEMOKRATİK BİR TEMEL ÜSTÜNDE KURACAĞIZ!

ATAKAŞ HATAYSPOR FATURAYI İKİNCİ YARIDA KESTİ!

ATAKAŞ HATAYSPOR FATURAYI İKİNCİ YARIDA KESTİ!

HAMOK HBB’DEN NET TAVIR İSTEDİ!

HAMOK HBB’DEN NET TAVIR İSTEDİ!

CHP HATAY’DAN PANELE DAVET!

CHP HATAY’DAN PANELE DAVET!

DAVETLİSİNİZ!SAMANDAĞ KİTAP GÜNLERİ BAŞLIYOR!

DAVETLİSİNİZ!SAMANDAĞ KİTAP GÜNLERİ BAŞLIYOR!

HATAY DEVLET HASTANESİNDE PCR TEST LABORATUVARI AÇILDI!
  • Ana Sayfa » SAĞLIK
  • 30 Nisan 2020 - 16:10:08
HATAY DEVLET HASTANESİNDE PCR TEST LABORATUVARI AÇILDI!

Hatay devlet hastanesi yönetimi,covid-19 salgının devam ettiği bu süreçte önemli bir çalışmaya imza attı. Yönetimden yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi: “20.04.2020 tarihinde kuruluş çalışmalarına başladığımız PCR Laboratuvarımızı bir hafta gibi kısa bir sürede tamamlayarak 27.04.2020 tarihinde hizmete açtık. Covid-19 moleküler tanısı kapsamında hastanemiz bünyesine kattığımız PCR Laboratuvarında, başka bir çok hastalığın moleküler tanısında kullanılan […]

Hatay devlet hastanesi yönetimi,covid-19 salgının devam ettiği bu süreçte önemli bir çalışmaya imza attı.

Yönetimden yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

20.04.2020 tarihinde kuruluş çalışmalarına başladığımız PCR Laboratuvarımızı bir hafta gibi kısa bir sürede tamamlayarak 27.04.2020 tarihinde hizmete açtık. Covid-19 moleküler tanısı kapsamında hastanemiz bünyesine kattığımız PCR Laboratuvarında, başka bir çok hastalığın moleküler tanısında kullanılan PCR yöntemini uygulayabilecek olmanın mutluluğu içindeyiz.“denildi.

PCR Testi nedir?

Polimeraz zincir reaksiyonu ( pcr testi ), DNA zincirlerinin tortu oluşturabileceği tüm yüzeylerde DNA (ve bazı durumlarda RNA) miktarlarının analizi için kullanılan bir testtir. Kısacası PCR testi oldukça küçük bir genetik örnekten çok sayıda kısa DNA kopyaları incelemeye izin veren bir laboratuvar yöntemidir. Bu sürece DNA arttırma adı verilir ve belirli genlerin tespit edilmesine veya ölçülmesine izin verir. Bundan yıllar önce ilk kez uygulanmaya başlayan bu test moleküler teşhis alanında önemli bir gelişme olarak öne çıkmıştır.
En basit haliyle, DNA örneği ve DNA polimeraz, nükleotit, primer ve diğer belirteçler, örnek tüpüne eklendiğinde reaksiyon meydana gelir. Örnekteki hastalıkların belirlenmesine ek olarak PCR testi kişinin vücudundaki bir takım virüslerin veya virüs yüklerinin tespit edilmesini de sağlayabilmektedir. Hepatit C veya HIV enfeksiyonu gibi durumlarda virüs yüklerinin tespit edilmesi, ilaçların veya tedavinin işe yarayıp yaramadığını göstermeye yardımcı olur. Bu bilgiler sayesinde doktorlar tedaviye ne zaman başlayacaklarına karar verebilir ve tedavileri kişiye özel şekilde tasarlayabilirler.

COVİD-19 ve PCR

COVID-19 olgularının rutin doğrulaması da gerçek- zamanlı reverse transkripsiyon polimeraz zincir reaksiyonu (rRT-PCR) ile virus RNA’sının özgül dizilerinin saptanması ve gerekli olduğunda nükleik asit dizi analizi yöntemi ile doğrulanması temeline dayanmaktadır.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz