2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

HAMURCU:Gıda Güvenliğinin Temel Öğesi Veteriner Hekimlerdir!
  • Ana Sayfa » HATAY
  • 14 Mayıs 2018 - 21:27:35
HAMURCU:Gıda Güvenliğinin Temel Öğesi Veteriner Hekimlerdir!

Dünya Veteriner Hekimleri Günü dolayısıyla Hatay Veteriner Hekimler Odası tarafından ertelenen balo bir önceki gün Defne-Harbiye’de özel bir otelde yoğun katılım ile gerçekleşti. Gerçekleşen programa; Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, HBB Genel Sekreteri Mehmet Maden,Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, Hatay İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Andiç ve oda üyesi […]

Dünya Veteriner Hekimleri Günü dolayısıyla Hatay Veteriner Hekimler Odası tarafından ertelenen balo bir önceki gün Defne-Harbiye’de özel bir otelde yoğun katılım ile gerçekleşti.

Gerçekleşen programa;

Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, HBB Genel Sekreteri Mehmet Maden,Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, Hatay İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Andiç ve oda üyesi veterinerler katıldı.

Baloda konuşma yapan Hatay Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Yahya Hamurcu, Dünya Veteriner Hekimleri Günü, 2001 yılında Dünya Veteriner Hekimleri Birliğini almış olduğu karar üzerine Nisan ayının son Cumartesi günü Dünya Veteriner Hekimleri günü olarak belirlendiğini söyledi.

Başkan Hamurcu:

“Dünyada ve ülkemizde Dünya Veteriner Hekimleri Birliğinin belirlenmiş olduğu farklı tema üzerinden çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. 2018 yılı için belirlenen “Tema” sürdürülebilir kalkınmada, geçim kaynaklarını ve gıda güvenliğini iyileştirmedeki Veteriner Hekimlik mesleğini rolü” olarak belirlenmiştir” dedi.

Güvenlik gıda, sürdürülebilir kalkınmanın önemli bir paydaşı olup gıda güvenliğinin temel öğesi de Veteriner hekimler olduğunu hatırlatan Hamurcu:

“Biz Veteriner Hekimler bu sorumluluğumuzun bilincinde ve farkındayız. Veteriner Hekim olmadan sürdürülebilir bir gıda güvenliğinin sağlanması mümkün değildir.

Bugünler her ne kadar kutlama olarak düzenlense de yaşanan olumsuzlukların, üretilebilecek çözümlerin konuşulabildiği günler olup sesimizi meslek grubu olarak duyurabildiğimiz önemli zamanlardan biridir.

Bu vesile ile Veteriner hekimlik mesleği, ülke hayvancılığının geleceği, yaşanılan sorunlar, çözüm önerileri ve taleplerimizi Dünya Veteriner Hekimler Gününde basınımızın aracılığıyla kamuoyuna paylaşmıştık.  Kısaca tekrar etmek istiyorum. Meslek Birliklerinin yapılarının değiştirilmesine karşı duruşumuzu devam edecek ve daima meslek örgütümüzün Türk Veteriner Hekimleri Birliği ifadesinin korunmasına yönünde olacaktır. 

Veteriner Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi yönetmenliğinin çıkarılmasını önemli bir kazanım olarak görüyoruz.

5996 sayılı kanununda yapılan değişiklikte et parçalama tesislerinde, et depolayan ve dağıtan işyerlerinde kontrol ve denetimlerde görev alan Veteriner hekimlere ek olarak yeni mesleklerin ilave edilmesi güvenliği ve halk sağlığı hizmetlerini iyice içinden çıkılması bir hale getirecektir.

Veteriner hekimlerin fiili hizmet hakkı dahil olmak üzere özlük hakları iyileştirilmelidir. Uzunca bir süredir ülkemiz kaynaklarının israfı durumunda gelmiş olan Veteriner Fakültesi sayısı ülke ihtiyaçlarının çok üzerinde olup uluslararası akreditasyon başarısı göstermeyenler, kapatılmalıdır.

Uluslararası anlaşmaların bir gereği olarak özerk yapıda bir veteriner teşkilatı oluşturulmalıdır.

Yerel yönetimlerin görevi kapsamında gıda güvenliği ve hak sağlığı sorunlarının minimize edilebilmesi için Belediyelerde Veteriner İşleri ile ilgili birimler kurulmalıdır” dedi.

veteriner-hekimler

Türkiye’de süt ve besi sığırcı yüksek maliyetler ve ithalat nedeniyle büyük bir krizin için girmiş bulunmakta olduğuna dikkat çeken Başkan Hamurcu,sözlerine devamla:

“Son yıllarda giderek artış gösteren canlı hayvan ve et ithalatı da bu yaranın üzerine tuz biber ekmiştir. Ülke hayvancılığının gelişiminin sağlanması için küçük aile işletmelerinin korunarak geliştirilmesi gerekmektedir.

Hayvancılığın içinde bulunduğu tüm bu sorunlar veteriner hekimliğin olumsuz olarak etkilemektedir. Bütün bunlar yetmezmiş gibi, yakın zamanda bakanlığın adının değişeceği, kırsal kalkınma, tarım ve su işleri bakanlığı olarak adlandırılacağı konuşulmaktadır.

Hayvancılık Bakanlığı beklerken, yada en azından Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü beklerken, tarımın alt kolu olarak görülmeye devam edileceği öğrenmiş olmak hepimizin üzmektedir.

Birlik ve beraberliğimizi pekiştiren bu etkinliğimize katılarak bizleri onurlandıran misafirlerimize ve meslektaşlarıma teşekkür ederim” ifadesinde bulundu.

Baloda ayrıca, 40. ve 25. yılını dolduran Veteriner Hekimlere Oda tarafından hazırlanan plaketler protokol üyeleri tarafından takdim edildi.Veteriner hekimler müzik eşliğinde gönüllerince eğlendiler.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz