Eşit Temsil Haktır. Hakkımı Alana Kadar Mücadelemiz Sürecek!

Eşit Temsil Haktır. Hakkımı Alana Kadar Mücadelemiz Sürecek!

KADINLARIMIZIN KADIN HAKLARI…

KADINLARIMIZIN KADIN HAKLARI…

HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

HAMOK:ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜ ÜNİVERSİTE SEÇER!
  • Ana Sayfa » HATAY
  • 4 Şubat 2021 - 14:40:52
HAMOK:ÜNİVERSİTE REKTÖRÜNÜ ÜNİVERSİTE SEÇER!

Prof.Dr. Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi Rektörü olarak atanmasının ardından başlayan tartışmalar devam ediyor. Konuya ilişkin bir açıklamada HAMOK’TAN (Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu) geldi. HAMOK’TAN yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Öğrencileri Rahat Bırakın Toplumların gelişiminin temeli olan üniversiteler özgür bilim ve düşüncenin temel kurumlarıdır. Üniversiteler Bilimsel, demokratik ve özerk kurumlar haline gelmesi, sağlıklı […]

Prof.Dr. Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi Rektörü olarak atanmasının ardından başlayan tartışmalar devam ediyor.

Konuya ilişkin bir açıklamada HAMOK’TAN (Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu) geldi.

HAMOK’TAN yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

Öğrencileri Rahat Bırakın
Toplumların gelişiminin temeli olan üniversiteler özgür bilim ve düşüncenin temel kurumlarıdır.

Üniversiteler Bilimsel, demokratik ve özerk kurumlar haline gelmesi, sağlıklı işleyişi, bilimsel üretkenliği için Üniversitelerin özgür ve demokratik yapıya kavuşturulması gerekmektedir.
Bilindiği gibi ülkemizde üniversitelerin özerkliğine müdahale edilerek, liyakat önemsenmeden ve kurumların özgünlükleri dikkate alınmadan antidemokratik bir biçimde Cumhurbaşkanlığı tarafından rektör atamaları yapılmaktadır. Boğaziçi Üniversitesi’ne de bilindik yöntemlerle Melih BULU’nun rektör atanması, başta üniversite öğrencileri ve öğretim üyeleri olmak üzere demokratik duyarlılığı olan tüm kamuoyu tarafından haklı bir tepki ile karşılanmıştır.
Demokratik itirazlarını ve rektörün demokratik yöntemlerle seçilmesi gibi haklı taleplerini tamamıyla Anayasamızca güvence altına alınan barışçıl yöntemlerle ifade etmeye çalışırken . kolluk kuvvetlerinin öğrencilere karşı ölçüsüz, orantısız güç kullanması kabul edilemez.
Her üniversitenin kendi yapısına, geleneğine ve hedeflerine uygun şekilde kendi kendini yönetmesi esastır, üniversitenin tüm bileşenlerinin fikir ve iradelerini yönetim süreçlerinin parçası haline getirmek demokratik üniversitenin temelidir. Sadece Boğaziçi Üniversitesinde değil tüm üniversitelerde demokratik üniversite anlayışını hayata geçirebilmek adına 2018’de çıkarılan Cumhurbaşkanlığı KHK’sında Yükseköğretim Kanunu’nun 13. maddesi kaldırılmalıdır.
Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerini ve öğretim üyelerini hedef alan polis şiddetini, LGBTİ bireylere yönelik ayrımcı ve dışlayıcı tutumu, ifade özgürlüğünü yok sayan her türden yaklaşımı kabul etmiyoruz. Bu gösteriler sırasında Hatay Milletvekilimiz Barış ATAY’ya uygulanan şiddeti kabul etmek mümkün değildir.
Üniversitelerine sahip çıkan, demokrasi mücadelesini yükselten Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyelerinin ve öğrencilerinin haklı mücadelesi, demokratik Türkiye mücadelesidir. Demokrasi talebine karşı hukuk dışı, saldırı, gözaltı ve tutuklamalara son verilmesini ve atanmış rektörün acilen istifa etmesi gerektiğini kamuoyunun bilgisine sunarız.”dedi.

HAMOK(Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu)

HATAY DİŞ HEKİMLERİ ODASI
HATAY ECZACI ODASI
HATAY SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI
HATAY TABİP ODASI
HATAY VETERİNER HEKİMLER ODASI
TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ
TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ

TMMOB İÇ MİMARLAR ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ
TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY ŞUBESİ
TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ TMMOB JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ TMMOB MİMARLAR ODASI HATAY ŞUBESİ
TMMOB PEYZAJ MİMARLARI ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz