2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

HÂLÂ ÇÖZÜLMEMİŞ YAKICI SORUNLARIMIZ VAR!
HÂLÂ ÇÖZÜLMEMİŞ YAKICI SORUNLARIMIZ VAR!

Hatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Odası Başkanı Tahsin Kırık, ülkemizin yaşadığı her sıkıntı ve sorunun muhasebecilerin sorunu ve sıkıntısı olduğunu söyledi. Başkan Tahsin Kırık, “1-7 Mart Muhasebe Haftası” dolayısı ile gazetecilere yaptığı açıklamada;Mali Müşavirlik mesleğinin topluma tanıtılması, ülke ekonomisine ve iş dünyasına sunduğu değer ve faydaya ilişkin farkındalık yaratılması amacıyla ‘Muhasebe Haftası’ olarak kutlandığını […]

Hatay Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler (SMMM) Odası Başkanı Tahsin Kırık, ülkemizin yaşadığı her sıkıntı ve sorunun muhasebecilerin sorunu ve sıkıntısı olduğunu söyledi.

Başkan Tahsin Kırık, “1-7 Mart Muhasebe Haftası” dolayısı ile gazetecilere yaptığı açıklamada;Mali Müşavirlik mesleğinin topluma tanıtılması, ülke ekonomisine ve iş dünyasına sunduğu değer ve faydaya ilişkin farkındalık yaratılması amacıyla ‘Muhasebe Haftası’ olarak kutlandığını belirtti.

Ekonominin kaydını tutan ve mali danışmanlık yapan, memleketin her köşesinde hizmet sunan bir meslek olarak ülkenin ve işletmelerin gelişimi için çalıştıklarını ifade eden Başkan Kırık, şöyle devam etti:

Kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütümüzün, toplumsal sorumlulukları da vardır. Ülkemizin yaşadığı her sıkıntı ve sorun bizlerin de sorunu ve sıkıntısıdır. Mali müşavirler barıştan, demokrasiden, adaletten yanadır. Barışı, demokrasiyi, adaleti yok etmek isteyen terörün de dimdik karşısındadır.

Ülkemizde yaşanmakta olan ekonomik sorunlar işletmeleri etkilediği gibi biz meslek mensuplarını da derinden etkilemektedir. Asgari ücret tarifemiz yaşanan enflasyonun çok altında belirlenmiş, meslektaşlarımızın yaşam standardı gerilemiştir. Uygulanacak akılcı politikalarla, israfın, kayıp ve kaçağın önlenerek ülkemizde yaşanan ekonomik sorunların çözüme kavuşturulması en büyük dileğimizdir. Bu zor koşullarda toplumsal dayanışmayı arttırarak derin yoksulluk içinde yaşayan dezavantajlı yurttaşlarımızın insani koşullarda yaşamasını sağlamak hem devlet hem de toplumsal sorumluluğumuzdur.”dedi.

COVİD-19’DAN ÇOK SAYIDA MESLEKTAŞIMIZI KAYBETTİK

Başkan Tahsin Kırık, konuşmasının  devamında şunları söyledi:

Meslektaşlarımız, pandemi sürecinde her türlü riske rağmen özveriyle çalışmış, işletmelerin Kısa Çalışma Ödeneği ve Ücretsiz İzin Desteği başvurularını yaparak sosyal sorumluluk görevlerini karşılıksız olarak yerine getirmiştir. Bu süreç içinde Covid-19 nedeniyle çok sayıda meslektaşımızı kaybettik. Kaybettiğimiz meslektaşlarımızı rahmetle anıyoruz. Kamu yararına fedakârca çalışılmasına rağmen Mali müşavirlik mesleğinin hala çözülememiş önemli sorunları da bulunmaktadır.

Çözülmesi gereken en yakıcı sorunlarımız şöyledir;

-Serbest meslek erbabı için KDV’ yi doğuran olay tahsilat esaslı olmalıdır-Mali Müşavirlik hizmetlerinde KDV %8’ e indirilmelidir.

-Mali Müşavirlere arabuluculuk yetkisi verilmesi gerekmektedir.

-Beyanname imzalatma zorunluluğunun kapsamı genişletilmelidir.

-Mali tatil, adli tatil gibi yaşanabilir bir düzenlemeye kavuşturulmalıdır.

-Mali Müşavirler için gider katılım payı tahakkuk ettirilmeli ve bunu mahsup etme hakkı verilmelidir.

Mali Müşavirlerin beyanname ve finansal tablo imzalamaktan doğan sorumlulukları yeniden düzenlenmelidir.Ülkemizde ve mesleğimizde yaşanan sorunların iş birliği ve karşılıklı anlayışla çözüleceğine inanıyoruz.”dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz