2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

Güzelmansur: Türkiye Bir Açlık Sorunuyla Karşı Karşıyadır!
  • Ana Sayfa » SİYASET
  • 22 Kasım 2018 - 21:56:41
Güzelmansur: Türkiye Bir Açlık Sorunuyla Karşı Karşıyadır!

TBMM genel kurulunda konuşan CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur,Türkiye’nin çok derin bir ekonomik krizin içinde olduğunu belirterek bu durumu geçiştirme, görmezden gelme, geçiştirme, üstünü kapatma ihtimalinin olmadığını söyledi. Ülkenin dört bir yanından gelen kriz sinyallerini aktaran Güzelmansur, şunları söyledi: “Her gün konkordato ilan eden firmalara bir yenisi daha ekleniyor.Kamu bankalarında bile kredi daralması kaydediliyor. İnşaat […]

TBMM genel kurulunda konuşan CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur,Türkiye’nin çok derin bir ekonomik krizin içinde olduğunu belirterek bu durumu geçiştirme, görmezden gelme, geçiştirme, üstünü kapatma ihtimalinin olmadığını söyledi.

Ülkenin dört bir yanından gelen kriz sinyallerini aktaran Güzelmansur, şunları söyledi:

“Her gün konkordato ilan eden firmalara bir yenisi daha ekleniyor.Kamu bankalarında bile kredi daralması kaydediliyor. İnşaat sektöründe batan batana.Yapı ruhsatı verilen bina sayısında yüzde 40’ın üzerinde bir azalma yaşanıyor. Konut satışları düşüyor. Beyaz et sektörü iflas ediyor, kimse umursamıyor. Yıl sonuna kadar üretici firmaların yarısının kapanacağı tahmin ediliyor. İşsizlik ordusu gün geçtikçe genişliyor.Asırlık resmî gazetenin kâğıt bölümü kapanıyor, yarım asırlık bir haber ajansı yayın hayatına son veriyor. Elektrik borcu nedeniyle camilerin elektrikleri kesiliyor.

İcra dairelerindeki icra iflas dosyalarının sayısı 20 milyona yaklaşıyor.

2018 yılının ilk yarısında protesto edilen senetlerin tutarı yüzde 16 artışla 7 milyar liraya ulaştı. Ekim ayında karşılıksız çek sayısı geçen yıla göre % 103 artışla 94.400 adede, miktarı ise % 161 artışla 4,6 milyara kadar çıktı.

Devlet ‘Para yok’ diyerek ihracatçının KDV’lerini ödeyemiyor. Asgari ücretli, asgari ücretin altında maaş alan emekli geçinemiyor ‘Çocuğumun karnını doyuramıyorum’ diye feryat ediyor. Türkiye bir açlık sorunuyla karşı karşıyadır.”Dedi.

Hatay’ın ekonomik sorunlarının Türkiye’nin ekonomik sorunlarından daha derin olduğunu ve 2011 Suriye kriziyle başladığını vurgulayan Güzelmansur, iktidarın duyarsızlığına isyan ederek şöyle konuştu:

“Sizler Hatay’ı sınır il olarak gördünüz, sizler Hatay’ı unuttunuz.Teşvikte bile ayrımcılık yapıyorsunuz. Ötekileştiren bu tavrınız yüzünden yatırımcılar Hatay’dan kaçıyor. Tarımsal ihracatta ciddi düşüşler yaşanıyor. Narenciye, zeytin, pamuk üreticisinin, çiftçinin çığlıklarını duymamazlıktan geliyorsunuz. Kırsal kalkınma programlarından dâhi doğru yararlanamıyoruz, görmemezlikten geliyorsunuz. Hatay’da her yer insani yardımlaşma derneği tabelalarıyla dolu ama siz ‘Bu dernekleri araştıralım’ demiyorsunuz. Reyhanlı Barajı yılan hikâyesine döndü. Tarımsal alanları sulama sorununu çözmüyorsunuz. Hastanesi olmayan ilçelerimizde insanlar hastaneye yetişemediği için ölüyor, siz ‘sağlıkta çağ atladık’ diyorsunuz. Hiçbir limanın kabul etmediği ‘angusları İskenderun’da istemiyoruz.’ diyoruz, siz angusları taşıyan yük gemisiyle övünüyorsunuz. ‘Vatandaş aç, geçinemiyor asgari ücretin hakkını verin’ diyoruz, siz “daha az et yiyin” diyorsunuz.

Biz”Memleketin sorunlarını konuşalım”diyoruz,siz gündemi değiştirmek için ülkenin kurucu dengeleriyle oynuyorsunuz.”Dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz