BAŞKAN HACIOĞLU:HATSU ÇALIŞMALARI HIZLANDIRSIN!

BAŞKAN HACIOĞLU:HATSU ÇALIŞMALARI HIZLANDIRSIN!

KAYA:BEKLENTİMİZ SINAVIN İPTALİ!

KAYA:BEKLENTİMİZ SINAVIN İPTALİ!

GELENEKSEL FUTBOL TURNUVASI SAMANDAĞLILARA FUTBOL ZİYAFETİ YAŞATIYOR!

GELENEKSEL FUTBOL TURNUVASI SAMANDAĞLILARA FUTBOL ZİYAFETİ YAŞATIYOR!

BAŞKAN SAVAŞ:KİMSENİN KÜSME LÜKSÜ YOK!

BAŞKAN SAVAŞ:KİMSENİN KÜSME LÜKSÜ YOK!

ÇÖP KOKUSUNDAN RAHATSIZ OLUYORUZ!

ÇÖP KOKUSUNDAN RAHATSIZ OLUYORUZ!

GELENEKSEL RAS-EL SENİ KUTLAMASINA BEKLİYORUZ!
  • Ana Sayfa » SAMANDAĞ
  • 3 Ocak 2018 - 19:50:59
GELENEKSEL RAS-EL SENİ KUTLAMASINA BEKLİYORUZ!

Samandağ’da unutulamayacak bir Ras-el seni kutlaması gerçekleştirilecek.Festival tadında yapılması düşünülen kutlamaya 16 yerel sanatçı katılarak,Arapça şarkılar türküler seslendirecekler. Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Samandağ Belediyesi ortak organizasyonuyla düzenlenecek olan Geleneksel Ras -el seni etkinliğinin 12 Ocak Cuma günü saat 19.00’da Samandağ Belediyesi Yeni Çarşı salonunda gerçekleşeceği bildirildi.  Etkinlikte yerel sanatçılar; Güven Kayıkçı ,Fikret Bolat,Filip Cibar,Edip Can,Ali Berrak, […]

Samandağ’da unutulamayacak bir Ras-el seni kutlaması gerçekleştirilecek.Festival tadında yapılması düşünülen kutlamaya 16 yerel sanatçı katılarak,Arapça şarkılar türküler seslendirecekler.

Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Samandağ Belediyesi ortak organizasyonuyla düzenlenecek olan Geleneksel Ras -el seni etkinliğinin 12 Ocak Cuma günü saat 19.00’da Samandağ Belediyesi Yeni Çarşı salonunda gerçekleşeceği bildirildi. 

Etkinlikte yerel sanatçılar;

Güven Kayıkçı ,Fikret Bolat,Filip Cibar,Edip Can,Ali Berrak, Cüneyt Leblebici,Ceylan Bayır,Çetin Leblebici,Nevzat Bolat, Temel Gümüş,Semir Ray,Ayhan Bağdat,Yılmaz Suadiye,Semir Yalçın,Metin Gümüş , Süleyman Şefikoğulları sahne alacağı ifade edildi.

Geleneksel Yöresel ikramlar sac oruk, (kbeybet),yağlı simit (keğk bizet), tatlı (fveyşet) ve içeceklerin ikram edileceği Ras -el seni Samandağ Belediyesi Yeni Çarşı salonunda etkinliklerle kutlanacak.

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir,Bu yıl hazırlanan kutlama konseptinin gelenek ve göreneklere göre uygun bir şekilde planlandığını amacın kültürel birikimlere sahip çıkmak, kültürel zenginliklerin yaşatılması yönünde katkı sunmak olduğunu belirtti.

RAS –EL SENİ RUMİ-(ŞEMSİ) YILBAŞI ANLAMI

Arap Alevilerin kutladığı Res-el seni Rumi-(Şemsi) miladi takvime göre ayın birine denk gelen 14 Ocak’ta kutlanmaktadır.

Res-el seni günü Hz. Musa’nın Ben-i İsraili firavunun zulmünden kurtardığı gündür ve tarihte zulmün son bulduğu olaylardan biridir. Aynı zamanda Arapça Ras-el Seni yılbaşı demektir.Farklı medeniyetlerin varlığının verdiği zenginlikten dolayı coğrafyamızda bayramları ve özel günleri her geleneğin ve kültürün kutlama şekli farklıdır.

25 Aralıkta Hıristiyan geleneklerine göre Noel kutlaması yaptı,31 Aralıkta bütün yurtta yeni yıl coşkusu yaşandı, 6 Ocakta Ortodoks Ermeni geleneklerine göre yılbaşı olarak kutlandı.14 ocak Ras-el seni Rumi şemsi yılbaşı Arap Alevilerinin yüzyıllardır sürdürdüğü bir gelenektir. Kültürel zenginliğimizin gelecek kuşaklara da aktarılması barış kardeşliğimizin teminatıdır.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz