BAŞKAN HACIOĞLU:HATSU ÇALIŞMALARI HIZLANDIRSIN!

BAŞKAN HACIOĞLU:HATSU ÇALIŞMALARI HIZLANDIRSIN!

KAYA:BEKLENTİMİZ SINAVIN İPTALİ!

KAYA:BEKLENTİMİZ SINAVIN İPTALİ!

GELENEKSEL FUTBOL TURNUVASI SAMANDAĞLILARA FUTBOL ZİYAFETİ YAŞATIYOR!

GELENEKSEL FUTBOL TURNUVASI SAMANDAĞLILARA FUTBOL ZİYAFETİ YAŞATIYOR!

BAŞKAN SAVAŞ:KİMSENİN KÜSME LÜKSÜ YOK!

BAŞKAN SAVAŞ:KİMSENİN KÜSME LÜKSÜ YOK!

ÇÖP KOKUSUNDAN RAHATSIZ OLUYORUZ!

ÇÖP KOKUSUNDAN RAHATSIZ OLUYORUZ!

“Gadir-i Hum” Bayramı Resmi Tatil İlan Edilsin!
  • Ana Sayfa » SİYASET
  • 7 Ağustos 2018 - 03:19:20
“Gadir-i Hum” Bayramı Resmi Tatil İlan Edilsin!

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, “Gadir-i Hum” bayramının resmi tatil ilan edilmesi için TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi verdiklerini bildirdi. Oruç, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Gadir-i Hum’un Arap Aleviler açısından “en kutsal bayram” olduğunu belirterek; “Arap Alevilerinin yüz yıllardır en ağır baskılar altında kaldıkları dönemlerde de bu bayramı kutlamaktan vazgeçmediklerini” dile getirdi. Oruç,açıklamasına devamla şunları kaydetti: […]

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, “Gadir-i Hum” bayramının resmi tatil ilan edilmesi için TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi verdiklerini bildirdi.

Oruç, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, Gadir-i Hum’un Arap Aleviler açısından “en kutsal bayram” olduğunu belirterek;

tulay-hatimogullari-meclis-basin-toplantisi-jpg“Arap Alevilerinin yüz yıllardır en ağır baskılar altında kaldıkları dönemlerde de bu bayramı kutlamaktan vazgeçmediklerini” dile getirdi.

Oruç,açıklamasına devamla şunları kaydetti:

”Arap Alevilerin en büyük bayramı olan Ğadir Hum’un resmi tatil ilan edilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bir kanun teklifi verdik. Bu konu hakkında kamuoyunu bilgilendirmek istiyoruz.

Ğadir Hum Bayramı Arap Alevilerin en kutsal bayramıdır. Hz. Muhammed veda haccı sırasında Ğadir Hum denilen bölgeye gelir. (Bu bölgenin şimdiki adı Rabiğ şehridir.) Yanında bulunan tüm sahabe ve Müslümanların kanaat önderlerini toplayarak bir konuşma yapar. Konuşmasında “Allah-u Teâla benim Mevla’mdır, ben de mü’minlerin Mevla’sıyım. Ben onlara kendilerinden daha evlayım. Ben kimin Mevla’sı isem Ali de onun Mevla’sıdır.”

“MİN KENTÜM MEVLEH HEZE ĞALİ HUM MEVLEH diyerek kendisinden sonra İslam ümmetinin başına geçmek üzere Hz. Ali’yi işaret eder. Arap Alevileri bu kutsal velayetin Hz. Ali’ye verildiği günü en kutsal günleri olarak kabul ederler. Arap Alevileri yüz yıllardır, en ağır baskılar altında kaldıkları dönemlerde de Ğadir Hum’u kutlamaktan vazgeçmediler. 

Türkiye’de ağırlıklı olarak Hatay, Adana, Mersin’de yaşayan Arap Alevileri, Ğadir Hum Bayramı’nın arifesi başladığı andan ertesi güne kadar esnaf işyerini kapatmakta; işçi, işveren, çiftçi için çalışma yaşamı durmaktadır. Çoğu aile çocuğunu okula göndermek istememektedir. Ğadir Hum Bayramı günü bütün resmi kurumların açık olması nedeniyle vatandaş bayramlaşmada, dini vecibelerini yerine getirmede büyük sıkıntılar yaşamaktadır. 

Türkiye halklar ve inançlar mozaiğidir. Hangi din, inanç ve mezhepten olursa olsun eşitlik ilkesi gereği bütün vatandaşlar dini ibadetlerini yerine getirmede özgürdür. Bu hassasiyetleri göz önünde bulundurmak yasama ve yürütmenin en elzem görevleri arasındadır.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin “Düşünce, vicdan ve din özgürlüğü” maddesi ve Anayasa’nın 10. maddesinde düzenlenmiş olan “eşitlik ilkesi” Türkiye’de yaşayan bütün insanları ayrım gözetmeksizin kapsamaktadır. O halde toplumun bir kesiminin dini gerekliliklerini yerine getirmeleri için her türlü yasal düzenleme yapılmaktayken, başka bir kesimin bundan mahrum bırakılması Anayasa’nın “eşitlik ilkesini” ihlal etmek demektir.

Ğadir Hum Bayramı Arap Alevilerin her yıl Zilhicce ayının 18. Gününe denk gelmektedir. Arap Alevilerin dini vecibelerini rahat bir şekilde yerine getirebilmeleri, kendilerini eşit vatandaş olarak hissedebilmeleri oldukça önemlidir.

Ğadir Hum Bayramı’nın resmi dini tatil olarak kabul edilmesi Türkiye’nin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ve Anayasa’nın din ve vicdan hürriyeti konusunda eşitlik ilkesi gereği uygun olacaktır. Bu nedenle mecliste görüşülmek üzere bir kanun teklifi verdik. Bu teklifin yetkililer tarafından en kısa sürede değerlendirilmesini ve olumlu yanıt verilmesini bir kez daha talep ediyoruz. 

Kil ğam ve üntü bi xeyr. Kil ğadir va üntim bixeyr…

Şimdiden Ğadir Hum Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum. Yine yaklaşan Kurban bayramını en içten dileklerimle kutluyorum. Ve bayramların, evrensel değerlerin vaz geçilmez ilkeleri olan barışa, kardeşliğe, adalete vesile olmasını diliyorum.”Dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz