DEMOKRASİ ŞEHİTLERIMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ!

DEMOKRASİ ŞEHİTLERIMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR’DAN İKTİDARA HATAY’A HİZMET ÇAĞRISI!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR’DAN İKTİDARA HATAY’A HİZMET ÇAĞRISI!

İSKENDERUNSPOR 2.LİG’E MERHABA DEDİ!

İSKENDERUNSPOR 2.LİG’E MERHABA DEDİ!

BAŞKAN ERYILMAZ:SAMANDAĞ’IN YOL SORUNU KALMAYACAK!

BAŞKAN ERYILMAZ:SAMANDAĞ’IN YOL SORUNU KALMAYACAK!

CHP’Lİ PARLAR:TERÖR HİÇBİR ZAMAN AMACINA ULAŞAMAYACAK!

CHP’Lİ PARLAR:TERÖR HİÇBİR ZAMAN AMACINA ULAŞAMAYACAK!

FARKINDAMISINIZ ZEHİRLENİYORUZ VE ÖLÜYORUZ!
  • Ana Sayfa » ÇEVRE
  • 22 Ocak 2018 - 03:10:31
FARKINDAMISINIZ ZEHİRLENİYORUZ VE ÖLÜYORUZ!

Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (Antakya-Samandağ-İskenderun-Mersin-Adana-Tarsus-Erzin),dün Antakya’da Hava Kirliliğinin birincil sebebinin kömür ve kömür ile çalışan Termik santrallerin varlığı olduğuna dikkat çekmek ve gerekli tedbirlerin alınması için Antakya köprü başında bir basın açıklaması yaptılar. Basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi: ”Hatay’ın da içinde bulunduğu Doğu Akdeniz Bölgesi dumandan geçilmiyor. Özellikle akşam saatlerinde gözle görülür hale gelen hava […]

Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (Antakya-Samandağ-İskenderun-Mersin-Adana-Tarsus-Erzin),dün Antakya’da Hava Kirliliğinin birincil sebebinin kömür ve kömür ile çalışan Termik santrallerin varlığı olduğuna dikkat çekmek ve gerekli tedbirlerin alınması için Antakya köprü başında bir basın açıklaması yaptılar.

Basın açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

”Hatay’ın da içinde bulunduğu Doğu Akdeniz Bölgesi dumandan geçilmiyor.

Özellikle akşam saatlerinde gözle görülür hale gelen hava kirliliğinden nefes alamaz hale geldik.  Her yıl 7 milyondan fazla kişinin ölümüne neden olan hava kirliliği Dünya Sağlık Örgütü tarafından “görünmez katil” olarak tanımlamaktadır. Türk Toraks Derneğinin açıklamalarına göre,  yapılan araştırmalar akciğer kanserine bağlı ölümlerin %36’sının, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalıklarına bağlı ölümlerin %35’inin, inmeye bağlı ölümlerin %34’ünün ve kalp hastalıklarına bağlı ölümlerin %24’ünün sorumlusunun hava kirliliği olduğuna işaret etmektedir. Her gün 10 kişinin “trafik canavarı” nedeniyle öldüğü ülkemizde hava kirliliği her gün 75 yurttaşın ölümüne yol açmaktadır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ulusal hava kalitesi izleme ağından aldığımız verilere göre, hava kirliliğine neden olan PM10 değeri ilimizde 995 qu/m3 (ulusal sınır değeri 70qu/m3, AB üye ülke sınır değeri 50 qu/m3) olarak ölçülmüştür. Bunun anlamı kısaca ZEHİRLENİYORUZ VE ÖLÜYORUZ… Nefes aldığımız hava hastalık ve ölüm saçıyor.

Hava kirliliği, astım, bronşit gibi solunum yolu süreğen hastalarda,  kalp ve yüksek tansiyon hastalarında krizlere ve hastalığın ilerlemesine neden olmaktadır. Bu noktada İl Sağlık Müdürlüğümüze de soruyoruz: Son yıllarda ilimizde kimi duyarsak, kanser, astım, bronşit. Hava kirliliğinin bu hastalıklarla etkisi, artıştaki oranı ile ilgili bir çalışmanız oldu mu? Sağlıklı nesiller ancak sağlıklı bir çevrede yetişir sözünden hareketle, hava kirliğinin insan sağlığına etkilerini azaltmak için neler yapmayı düşünüyorsunuz?

Kömürün hatalı yakılması, bacaların zamanında temizlenmemesi, filtre kullanılmaması, denetimlerin yetersizliği sorunun ana kaynağını oluşturmaktadır. Hava kirliliğinin önlenmesi için tüm yetkililerin görevlerini eksiksiz yapması gerekmektedir.

ÇÖZÜM ÇOK BASİT

1- Isınmada kömürü kaldıracaksınız

2- Termik santralleri kurmayacaksınız

3- Ulaşımda fosil yakıt kullanmayacaksınız. Bir insanın günlük ihtiyacı olan 15 m3 temiz havayı bir tek taşıtın sadece 10 dakikalık bir süre içerisinde tehlikeli hale dönüştürmesi, kentlerdeki yüz binlerce taşıtın neden olduğu hava kirliliğinin boyutu hakkında bizlere yeterli bir fikir verebilir. Şehir trafiğindeki araçlar; teknik bakımlarının yeterince yapılmaması, bilinçsiz kullanımı ve bir kısmının çok eski oluşları nedeniyle kirletici özellikleri bir kat daha artarak, önemli kirletici kaynak durumundadırlar.

4-Sanayileşmenin yer seçimi önemlidir. En önemlisi yetkili kurumlardan gerekli izinler, mutlaka alınmalıdır. Fabrikaların bacalarından çıkan kimyasal gazlar, tozlar ve dumanlar havayı kirletmektedir. Denetlenmelidir.

5- En önemlisi ağaç kesmek yerine bolca ağaç dikeceksiniz. Ağaçlar hava kirliliğini absorbe eder. Yeşillendirme, ormanları koruma ve çoğaltma çözümdür.

6- Kentsel dönüşüm sürecinde kentlerin planlanması, hava koridorlarının açılması, az enerji üreten, kirliliği az olan yeşil binaların yapılması önemli bir frsattır.

Temiz hava solumak, sağlıklı bir çevrede yaşamak temel hakkımız… Nefesimiz tükenmeden temiz hava solumak istiyoruz.’‘Denildi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz