HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR:CEZALARIN YETERSİZLİĞİ SAHTE DİPLOMALILARI ARTIRIYOR!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR:CEZALARIN YETERSİZLİĞİ SAHTE DİPLOMALILARI ARTIRIYOR!

HAYZARAN:ALİ BABACAN’IN POLİTİKALARINI TAKİP EDİYORUZ!

HAYZARAN:ALİ BABACAN’IN POLİTİKALARINI TAKİP EDİYORUZ!

ERZİN İLÇEMİZDE POLİPROPİLEN TESİSİ İSTEMİYORUZ!
ERZİN İLÇEMİZDE POLİPROPİLEN TESİSİ İSTEMİYORUZ!

Akdeniz Çevre Dernekleri(DAÇE) bileşenleri olan Mersin,Adana, İskenderun,Antakya, Erzin ve Dörtyol çevre dernekleri bugün bir araya gelerek Hatay’ın Erzin ilçesinde kurulması düşünülen ‘Erzin Polipropilen Tesisi’ ile ilgili ortak basın açıklanmasında bulundu. Basın açıklamasına;Akdeniz çevre dernekleri olmak üzere Erzin belediye başkanı,CHP Erzin ilçe başkanı,Emek Partisi Erzin ilçe yönetimi, Erzin Burnaz Öğretmenler Sitesi sakinleri ve yöre halkı katılım […]

Akdeniz Çevre Dernekleri(DAÇE) bileşenleri olan Mersin,Adana, İskenderun,Antakya, Erzin ve Dörtyol çevre dernekleri bugün bir araya gelerek Hatay’ın Erzin ilçesinde kurulması düşünülen ‘Erzin Polipropilen Tesisi’ ile ilgili ortak basın açıklanmasında bulundu.

Basın açıklamasına;Akdeniz çevre dernekleri olmak üzere Erzin belediye başkanı,CHP Erzin ilçe başkanı,Emek Partisi Erzin ilçe yönetimi, Erzin Burnaz Öğretmenler Sitesi sakinleri ve yöre halkı katılım gösterdi.

Yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

Ülkemizde son zamanlarda bütün yeraltı ve yerüstü zenginlikleri küresel bir saldırıya maruz kalmıştır. Bu saldırının sonucunda doğamız katledilerek çevremiz kirletilmektedir.

Ülkemiz, sanayi gelişme adı altında gelişmiş ülkelerin sanayi çöplüğü haline dönüşmüştür.

İmar rantları ve vahşi madencilik yüzünden Orman katliamları ülkemizin her tarafında yapılmaktadır. Ülkemizde artık temiz hava solumak, Kaynağından temiz su içmek hayal olmuştur. Ülkemiz plastik ithalatı ve kullanımıyla Dünyanın 10. büyük plastik çöplüğünden biri olmuştur.

Yaşam alanlarımıza yapılan saldırılardan bir yenisi Erzine yapılmak istenmektedir.

Narenciyenin başkenti olan, Issos gibi bir antik bölge ve Burnaz gibi eşi benzeri bulunmaz bir sahile, birinci sınıf tarım topragina ve iklimine sahip Erzin bölgemize kirletici bir teknoloji olan polipropilen tesisis kurulumu planlanmaktadır.

İskenderun körfezi ve Erzinde mevcut kirletici tesisler ile yeterince havası suyu ve toprağı kirletilmiş olup, planlanan polipropilen tesis bölgenin daha çok kirlenmesine neden olacaktır. Polipropilen tesisi çalışmaya başlayınca atmosfere yayacağı ağır ve zehirli gazlar toprağı, havayı ve suyu kirletecektir.

Ayrıca tesisin soğutulması işin kullanılacak yeraltı suları zamanla toprakların çoraklaşmasına ve dolayısıyla halkın geçim kaynağı olan tarımın ve ayrıca soğutma suyunun denize deşarj edilmesi sonucunda deniz kirlenecek olup bölgede balıkçılığın ve turizmin bitmesine ve halkın sağlığının bozulmasına neden olacaktır. Erzinde yaşanacak olan bütün olumsuzluklardan Dörtyol ve İskenderun halkı da çok etkilenecektir.

Hammaddesi ve teknolojisi ithal olacak olan ‘Erzin Polipropilen Tesisi’cari açığın kapatılmasını sağlayamaz,aksine cari açığı arttıracağı açıktır.

Dünyayı iklim ve gıda krizi beklerken tarım alanlarının, su kaynaklarının yanıbaşına kimyasal tesis yapmak bilimsel ve hukuki değildir.

Ekonomik,sosyal ve çevresel olarak bölgemize zara verecek ,Erzin polipropilen tesisi;

Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir ve Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek Devletin ödevi olan Anayasanın 56 maddesine” aykırıdır.

Erzin ve Doğu Akdeniz halkı olarak Polipropilen tesisinin bölgemizde yapılmasına karşıyız. Yaşam alanlarımıza ve sağlığımıza zarar verecek olan bu projenin yapılmasını istemiyoruz. Erzin halkı zehir solumak istemiyor. Yetkililer Erzin ve Doğu Akdeniz halkınının taleplerini yerine getirerek projeyi durdurmalıdır.

Bizler tesisin yapılmaması için yasal ve demokratik hakkımızı sonuna kadar kullanacağız. Yaşam hakkımızı ve çocuklarımızın geleceğini korumak için herkesi mücadeleye davet ediyoruz.“Denildi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz