YENİ SAMANDAĞ DEVLET HASTANESİ…

YENİ SAMANDAĞ DEVLET HASTANESİ…

BAŞKAN YILMAZ:HİZMETLERİMİZ ARTARAK DEVEM EDECEK!

BAŞKAN YILMAZ:HİZMETLERİMİZ ARTARAK DEVEM EDECEK!

ELBİRLİĞİYLE GÖNÜL BİRLİĞİ İLE HEP BERABER ÇALIŞMAMIZ LAZIM!

ELBİRLİĞİYLE GÖNÜL BİRLİĞİ İLE HEP BERABER ÇALIŞMAMIZ LAZIM!

HATAY AİLESİ OLARAK YANINIZDAYIZ GENEL BAŞKANIM!

HATAY AİLESİ OLARAK YANINIZDAYIZ GENEL BAŞKANIM!

BAŞKAN ERYILMAZ MEVKİDAŞLARINA SAMANDAĞ’I ANLATTI!

BAŞKAN ERYILMAZ MEVKİDAŞLARINA SAMANDAĞ’I ANLATTI!

EMEKLİLERDEN KESİNTİ YAPILMASIN!
  • Ana Sayfa » SİYASET
  • 21 Şubat 2019 - 00:06:46
EMEKLİLERDEN KESİNTİ YAPILMASIN!

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, emekli maaşlarından kesilen muayene ücreti, reçete katılım payı ve ilaç katılım payının alınmamasını meclis gündemine taşıyarak kanun teklifi verdi. Şahin, Türkiye’de yaklaşık 12.3 milyon emekli bulunduğunu ve büyük çoğunluğunun maaşları asgari ücretin altında olduğunu belirterek emekli maaşlarından kesilen muayene ücreti, reçete katılım payı ve ilaç katılım payının alınmaması için kanun teklifi […]

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, emekli maaşlarından kesilen muayene ücreti, reçete katılım payı ve ilaç katılım payının alınmamasını meclis gündemine taşıyarak kanun teklifi verdi.

Şahin, Türkiye’de yaklaşık 12.3 milyon emekli bulunduğunu ve büyük çoğunluğunun maaşları asgari ücretin altında olduğunu belirterek emekli maaşlarından kesilen muayene ücreti, reçete katılım payı ve ilaç katılım payının alınmaması için kanun teklifi verdi.

Yıllarca ülke ekonomisine ve üretime katkı sunmuş emekli vatandaşların maaşlarından sağlık hizmetleri karşılığı yapılan kesintiler ve alınan katkı payları ardından maaşları açlık sınırının altına düştüğü belirtilen önergede Şahin:

asuz‘‘Yaklaşık 12,5 milyon emekli ay sonunu getirmeye çalışarak, torununa bir çikolata alamayacak halde geçim derdi ile boğuşuyor. Bu nedenle emekli vatandaşlarımız verdikleri hizmetlerden sonra hak kazandıkları emeklilik dönemlerini ekonomik sıkıntılarla geçirmekte, ek iş yapmak zorunda kalmaktadır. Sosyal devlet anlayışı, ekonomik, sosyal ve toplumsal açıdan vatandaşların yaşadıkları sorunları için çözüm üretmektir.

Anayasanın 2’inci maddesi ile düzenlenen sosyal devlet ilkesi gereği, emeklilerimizin yaşadığı sıkıntılar giderilmelidir. Mevcut düzenlemelerle anayasa ihlal, emekli vatandaşlar mağdur edilmektedir. Bu nedenle CHP olarak, emekli maaşlarından kesilen muayene ücreti, reçete katılım payı ve ilaç katılım payının alınmamasını, emeklimizin az da olsa rahata kavuşturulmasını istiyoruz.

TBMM Başkanlığı’na vermiş olduğum kanun teklifi ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanun’unda değişiklik yapılmasını talep ettim. Bu değişiklik yapılırsa emekli maaşlarından kesilen muayene ücreti, reçete katılım payı ve ilaç katılım payı alınmayacak. Böylece bir yandan ihlal ve mağduriyet durumunun giderilmesi bir taraftan emekli vatandaşların insanca yaşama hakkının korunması sağlanmış olacak.

AKP Hükümeti her seçim öncesi verdiği vaatleri hatırlamalı ve emeklilerin yaşam standartlarını iyileştirme yönünde meclise getirdiğimiz bu kanun değişikliğine destek vermelidir.’’Dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz