HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR:CEZALARIN YETERSİZLİĞİ SAHTE DİPLOMALILARI ARTIRIYOR!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR:CEZALARIN YETERSİZLİĞİ SAHTE DİPLOMALILARI ARTIRIYOR!

HAYZARAN:ALİ BABACAN’IN POLİTİKALARINI TAKİP EDİYORUZ!

HAYZARAN:ALİ BABACAN’IN POLİTİKALARINI TAKİP EDİYORUZ!

Ekonomik Kriz Bahanesiyle Toplu İşten Çıkarmalar Yasaklansın! 
  • Ana Sayfa » ANTAKYA
  • 25 Nisan 2019 - 19:02:44
Ekonomik Kriz Bahanesiyle Toplu İşten Çıkarmalar Yasaklansın! 

Yaklaşan 1 Mayıs kutlamaları öncesi oluşturulan Hatay il tertip komitesinin başkanı, DİSK üyesi Genel İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, yaptığı açıklamada: ”1 Mayıs meydanlarında buluşuyoruz! Eşitlik, özgürlük, barış ve kardeşlik için, emeğin Türkiye’sini ve demokrasiyi yeniden kurmak için.’‘Dedi. Berkyürek,açıklamasına devamla,ayrıca kriz bahanesiyle toplu işten çıkarmaların yasaklanması gerektiğini bildirdi.  Berkyürek,istekleri şöyle sıraladı: “Herkesin çalışması […]

Yaklaşan 1 Mayıs kutlamaları öncesi oluşturulan Hatay il tertip komitesinin başkanı, DİSK üyesi Genel İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, yaptığı açıklamada:

”1 Mayıs meydanlarında buluşuyoruz! Eşitlik, özgürlük, barış ve kardeşlik için, emeğin Türkiye’sini ve demokrasiyi yeniden kurmak için.’‘Dedi.

Berkyürek,açıklamasına devamla,ayrıca kriz bahanesiyle toplu işten çıkarmaların yasaklanması gerektiğini bildirdi. 

Berkyürek,istekleri şöyle sıraladı:

“Herkesin çalışması için, herkesin daha az çalışması ilkesi doğrultusunda, gelir kaybı olmaksızın haftalık çalışma süresi düşürülmelidir. Sendikalı olmak, biz işçiler için en temel yasa ve Anayasal haktır. Sendikal örgütlenmenin önünde engel olan, işkolu ve işyeri/ işletme barajları kaldırılmalıdır. Sendikal nedenli işten çıkarmalara karşı yaptırımlar güçlendirilmeli ve işler hale getirilmelidir.

Grev hakkı eksiksiz tanınmalıdır. Grev erteleme adı altında uygulanan grev yasaklarına son verilmelidir. KHK ile haksız bir şekilde işinden uzaklaştırılan kamu çalışanları derhal işlerine başlatılmalı ve KHK düzeni ile yaratılan mağduriyetler giderilmelidir. Ücretler, enflasyona karşı korunmalı, tüm çalışanların krize karşı korunması için ücretlere en az enflasyon oranında zam yapılmalıdır. Taşeron işçilerin kadroya alınmasında yaşanan ayrımcılığa son verilmelidir. Belediye şirketlerine geçirilen taşeron işçilerin mağduriyeti ortadan kaldırılmalı ve kamu işçisi olarak kadroya alınmalıdır. Kamuya ve belediye şirketlerine geçirilen taşeron işçilere ikinci sınıf işçi muamelesi yapılmasından vazgeçirilmelidir. 4+4 zam uygulanmasına son verilmeli ve özgür toplu sözleşme hakları tanınmalıdır.

Emekli aylık ve gelirleri enflasyon ve milli gelir artışı dikkate alınarak güncellenmeli, asgari ücretin altında kalan tüm emekli aylık ve gelirleri derhal asgari ücret düzeyine çekilmeli, emeklilikte yaşa takılanların sorunları çözülmelidir.

Türkiye, dünyanın en adaletsiz vergi sistemlerinden birine sahiptir. Vergilerin dörtte üçü ücretliler ve tüketiciler tarafından ödenmektedir. Asgari ücret, tümüyle vergi dışı bırakılmalı ve net olarak ödenmelidir. Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınmalıdır. İşsizlik sigortası fonu siyasal iktidarın ve sermayenin arpalığı olmaktan çıkarılmalıdır. İşsizlik sigortasından yararlanmak kolaylaştırılmalı, işsizlik ödeneklerinin miktar ve süresi uzatılmalıdır.

Demokrasinin ve özgürlüğün olmadığı yerlerde; işçiler, emekçiler, köylüler, kadınlar, gençler ve ezilen- öteki kabul edilen bütün toplum kesimleri haklarını savunamaz. Krize, zorbalığa karşı özgürlük ve demokrasi için 1 Mayıs meydanlarında buluşuyoruz! Eşitlik, özgürlük, barış ve kardeşlik için, emeğin Türkiye’sini ve demokrasiyi yeniden kurmak için.”Dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz