Eşit Temsil Haktır. Hakkımı Alana Kadar Mücadelemiz Sürecek!

Eşit Temsil Haktır. Hakkımı Alana Kadar Mücadelemiz Sürecek!

KADINLARIMIZIN KADIN HAKLARI…

KADINLARIMIZIN KADIN HAKLARI…

HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

DİLSİZ YAŞAM OLMAZ!
  • Ana Sayfa » GENEL
  • 21 Şubat 2021 - 16:16:03
DİLSİZ YAŞAM OLMAZ!

Halkların Demokratik Partisi(HDP) Hatay İl Başkanlığı,21 Şubat Dünya Anadili Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. HDP İl Eş Başkanları Aysel Eşiyok ve Kerem Nalbant,yaptıkları açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Bugün 21 Şubat Dünya Anadili Günü. Anadolu ve Mezopotamya coğrafyaları binlerce medeniyete,dile,renge ve kültüre ev sahipliği yapmıştır. Geçmişten günümüze dek birçok dil egemen kültürün baskı ve asimilasyon […]

Halkların Demokratik Partisi(HDP) Hatay İl Başkanlığı,21 Şubat Dünya Anadili Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

HDP İl Eş Başkanları Aysel Eşiyok ve Kerem Nalbant,yaptıkları açıklamada şu görüşlere yer verdi:

Bugün 21 Şubat Dünya Anadili Günü.

Anadolu ve Mezopotamya coğrafyaları binlerce medeniyete,dile,renge ve kültüre ev sahipliği yapmıştır.

Geçmişten günümüze dek birçok dil egemen kültürün baskı ve asimilasyon politikaları sonucu yok oldu.

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür (UNESCO) verilerine göre dünyada 7 bine yakın dil konuşulmakta ve bunlardan yaklaşık 3500 dil yok olmayla karşı karşıyadır.

Türkiye de 18 dil ve lehçe yok olmayla karşıyadır. Bunları kaybolan ve kaybolma tehlikesi taşıyan diller olarak değerlendirebiliriz.

Kaybolan diller ve lehçeler: Kapadokya Yunancası, Mlahso ve Ubıhça

Yok olma tehlikesi taşıyan diller:

Abazca,Hemşince,Lazca,zazaca, Pontus Yunancası,Çingene dilleri, Süryaniceye benzeyen Sürat ve Batı Ermenicesi gibi diller yok olmayla karşı karşıyadır.

Anadili tartışmasız, anadan çocuğa bahşedilen ve nesilden nesile medeniyetlerin insanlık için biriktirdiği tüm değerlerin aktarımında mihenk taşıdır.

Anadilin de eğitim hakkı işi, doğal bir hak olup, bu hakkın hiçbir egemen anlayışın insafına terk edilemeyecek kadar yücedir.

Geçmişten günümüze değin kültürlere dayatılan, ret ve asimilasyon politikaları ülkenin çağdaş muasırlaşmış medeniyetler seviyesine ulaşamamasına sebep olmuştur.

Oysa ki, Cumhuriyet kurulduğu günden bugüne değin, devleti yöneten egemen erk, dil çeşitliliğini zenginlik olarak görüp yaşatmaya dair politikalar geliştirseydi, bugün Türkiye jeostratejik konumuyla dünyanın en gelişmiş ve en uygar ülkesi konumunda olacaktı. Ancak aradan geçen onca yıla rağmen tartışmasız temel hak olan anadilin de eğitim hakkını göz ardı eden anlayış, aynı zamanda Türkiye’ yi dünyadan tecrit eden anlayıştır.

Bugün geldiğimiz son aşamada diller ve düşünceler önündeki yasaklar doğrudan demokrasiyi ve demokratik değerleri etkilemektedir. Etkilenen demokrasi ve demokratik değerler ise ekonomiğe yansımaktadır.

Türkiye tarafı olduğu evrensel hukukun gereği olarak tüm dil,kültür ve inançları,tarih ve kültürel mirasın bir parçası olarak değerlendirmeli,kamusal sorumluluk almalı ve genel bütçeden pay ayırarak yaşamaları için katkı sunmalıdır. Bölgemizde ve ülkemizde yaşayan diller olmak üzere tüm dünya halklarının Anadili gününü kutlar ve dünya genelinde halklara ve dillere dayatılan soykırım politikalarına karşı sorumluluk almaya davet ediyoruz.”denildi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz