HER BİRİMİZ BİR ENGELLİ ADAYIYIZ!

HER BİRİMİZ BİR ENGELLİ ADAYIYIZ!

ATATÜRK ANITININ AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ!

ATATÜRK ANITININ AÇILIŞ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİ!

ATAKAŞ HATAYSPOR’DAN UNUTULMAZ BİR GALİBİYET!

ATAKAŞ HATAYSPOR’DAN UNUTULMAZ BİR GALİBİYET!

ÇİNÇİN: ANTAKYA”NIN MERKEZİNE DOĞALGAZ İHTİYACI…

ÇİNÇİN: ANTAKYA”NIN MERKEZİNE DOĞALGAZ İHTİYACI…

TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARININ ÜCRETLERİNE ZAM YAPILMALIDIR!

TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARININ ÜCRETLERİNE ZAM YAPILMALIDIR!

DİKKATİNİZE!HER AN KAPINIZ ÇALINABİLİR!
  • Ana Sayfa » SAĞLIK
  • 17 Haziran 2020 - 19:05:02
DİKKATİNİZE!HER AN KAPINIZ ÇALINABİLİR!

Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, covid-19 pandemisinin ilimizde sürmesi ve önümüzdeki dönemde yürütülecek hazırlık çalışmalarını planlamak amacıyla ülke genelinde ‘Yeni Koronavirus Hastalığı Seroprevalans Araştırması’ ilimizde başlandığını söyledi. Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda dünyada benzeri olmayan ve ilk olarak yapılacak olan bu araştırmada İl düzeyinde hastalık sıklığını ve geçirilmiş hastalık düzeyini, saptamayı amaçlıyoruz diyen İl Sağlık […]

Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, covid-19 pandemisinin ilimizde sürmesi ve önümüzdeki dönemde yürütülecek hazırlık çalışmalarını planlamak amacıyla ülke genelinde ‘Yeni Koronavirus Hastalığı Seroprevalans Araştırması’ ilimizde başlandığını söyledi.

Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda dünyada benzeri olmayan ve ilk olarak yapılacak olan bu araştırmada İl düzeyinde hastalık sıklığını ve geçirilmiş hastalık düzeyini, saptamayı amaçlıyoruz diyen İl Sağlık Müdürü Hambolat, açıklamasına şöyle devam etti:

Dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi, Ülkemizde ilk olarak 11 Mart 2020’de, ilimizde ise 15.03.2020 tarihinde görülmüştür. Hatay olarak, olası bir pandemiye yönelik tüm sağlık kurumlarımızı kapsayacak şekilde planlarımızın hazır olması salgına zamanında ve doğru müdahale edebilme olanağı sağlamıştır. Jeopolitik konumuna ve yoğun nüfus hareketliğine rağmen ilimizde önemli düzeyde başarılar elde edilmiştir. Bu başarıların ilimizde sürmesi ve önümüzdeki dönemde yürütülecek hazırlık çalışmalarını planlamak amacıyla Bakanlığımızın ülke genelinde Yeni Koronavirus Hastalığı Seroprevalans Araştırması ilimizde de başlamıştır.
Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda dünyada benzeri olmayan ve ilk olarak yapılacak olan bu araştırmada İl düzeyinde hastalık sıklığını ve geçirilmiş hastalık düzeyini, saptamayı amaçlıyoruz. % 60 asemptomatik seyrettiğini bildiğimiz Yeni Koronavirüs (Covıd-19) Hastalığı için ilimizdeki yaygınlığı tespit etmek, önümüzdeki dönemde il özelinde uygulamamız gereken stratejileri göstermesi açısından büyük önem arz etmektedir.

15-26 Haziran tarihleri arasında yürütülecek araştırma için seçilen örneklem haneler Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından belirlenmiş olup, Hatay genelinde 3.338 hane seçilmiş, her hane için 2 adet yedek hane belirlenmiştir.

Belirlenen hanelerin listesi Bakanlığımızca tarafımıza gönderilmiştir.

Çalışma için tüm İlçe Sağlık Müdürlüklerimizde önceden oluşturulan filyasyon ekiplerimiz görevlendirilmiştir.

Çalışma kapsamında; belirlenen adreslerden birer kişiden kan numunesi ile burun ve boğaz sürüntü örneği alınacak ve anket doldurulacaktır. Alınan numunelerde kişide aktif veya önceden geçirilmiş bir hastalık varlığı araştırılacaktır. Pozitiflik tespit edilmesi durumunda hastalar ivedilikle tedavi altına alınacak ve olası bulaş engellenmeye çalışılacaktır.

İlimizde Covid-19 salgını kapsamında aldığımız önlemler ve uygulamalar konusunda halkımızın bizlere gösterdiği duyarlılık ve destek için teşekkür eder, bu çalışma kapsamında da ekiplerimize yardımlarını esirgememelerini dileriz.”dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz