BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

HATAY BİZİM GAZETE 14 YAŞINDA!

HATAY BİZİM GAZETE 14 YAŞINDA!

DİKKAT HAVA KİRLİLİĞİ!ZEHİRLENİYORUZ VE ÖLÜYORUZ!
  • Ana Sayfa » ANTAKYA
  • 22 Kasım 2017 - 01:29:58
DİKKAT HAVA KİRLİLİĞİ!ZEHİRLENİYORUZ VE ÖLÜYORUZ!

Antakya Çevre Koruma Derneği Başkanı Selda Asker, yaptığı yazılı açıklamada;hava kirliliğine bir kez daha dikkat çekti, nefes aldığımız havanın hastalık ve ölüm saçtığını vurguladı, “Zehirle-niyoruz ve ölüyoruz” mesajını iletti. Selda Asker,açıklamasına devamla: Henüz kış mevsimi kendini tam hissettirmeden bu senede boğulmaya başladık. Antakya dumandan geçilmiyor. Özellikle akşam saatlerinde gözle görülür hale gelen hava kirliliğinden nefes […]

Antakya Çevre Koruma Derneği Başkanı Selda Asker, yaptığı yazılı açıklamada;hava kirliliğine bir kez daha dikkat çekti, nefes aldığımız havanın hastalık ve ölüm saçtığını vurguladı, “Zehirle-niyoruz ve ölüyoruz” mesajını iletti.

Selda Asker,açıklamasına devamla:

ackd-baskani-asker-aciklamasi-5464129_5118_oHenüz kış mevsimi kendini tam hissettirmeden bu senede boğulmaya başladık. Antakya dumandan geçilmiyor. Özellikle akşam saatlerinde gözle görülür hale gelen hava kirliliğinden nefes alamaz hale geldik.  Her yıl 7 milyondan fazla kişinin ölümüne neden olan hava kirliliği Dünya Sağlık Örgütü tarafından “görünmez katil” olarak tanımlamaktadır. Türk Toraks Derneğinin açıklamalarına göre, gerçekten de yapılan araştırmalar akciğer kanserine bağlı ölümlerin %36’sının, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalıklarına bağlı ölümlerin %35’inin, inmeye bağlı ölümlerin %34’ünün ve kalp hastalıklarına bağlı ölümlerin %24’ünün sorumlusunun hava kirliliği olduğuna işaret etmektedir. Her gün 10 kişinin “trafik canavarı” nedeniyle öldüğü ülkemizde hava kirliliği her gün 75 yurttaşın ölümüne yol açmaktadır.

19.11.2017 saat 20.00 itibariyle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Ulusal hava kalitesi izleme ağından aldığımız verilere göre, hava kirliliğine neden olan PM10 değeri 222qu/m3 (ulusal sınır değeri 70qu/m3, AB üye ülke sınır değeri 50 qu/m3) olarak ölçülmüştür. Bunun anlamı kısaca ZEHİRLENİYORUZ VE ÖLÜYORUZ… Nefes aldığımız hava hastalık ve ölüm saçıyor.

kirli-hava-sagligimizi-olumsuz-etkiliyor

Hava kirliliği, astım, bronşit gibi solunum yolu süreğen hastalarda,  kalp ve yüksek tansiyon hastalarında krizlere ve hastalığın ilerlemesine neden olmaktadır. Bu noktada İl Sağlık Müdürlüğümüze de soruyoruz: Son yıllarda ilimizde kimi duyarsak, kanser, astım, bronşit. Hava kirliliğinin bu hastalıklarla etkisi, artıştaki oranı ile ilgili bir çalışmanız oldu mu? Sağlıklı nesiller ancak sağlıklı bir çevrede yetişir sözünden hareketle, hava kirliğinin insan sağlığına etkilerini azaltmak için neler yapmayı düşünüyorsunuz?

Kömürün hatalı yakılması, bacaların zamanında temizlenmemesi, filtre kullanılmaması, denetimlerin yetersizliği sorunun ana kaynağını oluşturmaktadır. Hava kirliliğinin önlenmesi için tüm yetkililerin görevlerini eksiksiz yapması gerekmektedir.

Temiz hava solumak,sağlıklı bir çevrede yaşamak temel hakkımız… Nefesimiz tükenmeden temiz hava solumak istiyoruz.”Dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz