Eşit Temsil Haktır. Hakkımı Alana Kadar Mücadelemiz Sürecek!

Eşit Temsil Haktır. Hakkımı Alana Kadar Mücadelemiz Sürecek!

KADINLARIMIZIN KADIN HAKLARI…

KADINLARIMIZIN KADIN HAKLARI…

HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

DAĞ CEYLANLARI BİZLERE BIRAKILMIŞ BİRER MİRASTIR!
  • Ana Sayfa » HATAY
  • 13 Temmuz 2021 - 14:08:46
DAĞ CEYLANLARI BİZLERE BIRAKILMIŞ BİRER MİRASTIR!

Antakya Defne Rotary Kulübü, Antakya Kültürel Mirası Koruma Derneği ve Hatay Tabiatı Koruma Derneği başkan ve üyeleri Kırıkhan’da koruma altına alınan dağ ceylanlarını ziyaret ettiler. Antakya Defne Rotary Kulübü Başkanı Dr. Selda Bağdadioğlu Yumuşak, Antakya Kültürel Mirası Koruma Derneği Başkanı Kenan Yurttagül, Hatay Tabiatı Koruma Derneği Başkanı Abdullah Öğünç’ün; dağ ceylanlarının yaşam alanına daha önce […]

Antakya Defne Rotary Kulübü, Antakya Kültürel Mirası Koruma Derneği ve Hatay Tabiatı Koruma Derneği başkan ve üyeleri Kırıkhan’da koruma altına alınan dağ ceylanlarını ziyaret ettiler.

Antakya Defne Rotary Kulübü Başkanı Dr. Selda Bağdadioğlu Yumuşak, Antakya Kültürel Mirası Koruma Derneği Başkanı Kenan Yurttagül, Hatay Tabiatı Koruma Derneği Başkanı Abdullah Öğünç’ün; dağ ceylanlarının yaşam alanına daha önce çimento fabrikası kurulmasının düşünüldüğünü ama yargı kararı ile bundan vazgeçildiğini belirttikleri ortak açıklamada şu sözler yer aldı:

Türkiye’de yok olduğu düşünülen dağ ceylanları; Kırıkhan’da ve Suriye sınırında yaşamaktadırlar. 2009 yılında sayıları yaklaşık 100 olan dağ ceylanlarının(gazella gazella) sayısı, 2020 yılının sonunda 1141’e ulaşmıştır. Şu anda 133 bin dönümlük bir alanda yaşamlarını sürdürmektedirler. Dağ ceylanları ile birlikte nesli tehdit altında olan çizgili sırtlan, saz kedisi, oklu kirpi, kayalık gerbili de bu bölgede yaşamaktadır.

Alan, 2019 yılında Cumhurbaşkanlığı tarafından koruma altına alınmıştır. Ancak bölgedeki 133 bin dönümlük yaban hayatı alanının 8 bin dönümünün madencilik faaliyetlerinin yürütülmesini de kapsayacak şekilde insanların kullanımına açıldığını öğrenmiş bulunuyoruz. Bizler bu kararı yanlış olduğunu düşünüyor ve iptal edilmesini istiyoruz. 

Hatay dağ ceylanları dünyanın ilgi odağındadır. Bu ülke, bu kent ve dağ ceylanları bizlere bırakılmış birer mirastır.

Tüm resmi kurumlar, kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşları olarak  bu mirasa sahip çıkmalıyız.  Yatırımlar yapılsın ama bu yatırımlar farklı yerlerde yapılsın. Bu alanda bu tür faaliyetlere izin verilmesin. Bu hayvanlar da bulundukları ortamda yaşamlarını; sağlıklı ve mutlu bir biçimde devam ettirsinler.”denildi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz