YENİ SAMANDAĞ DEVLET HASTANESİ…

YENİ SAMANDAĞ DEVLET HASTANESİ…

BAŞKAN YILMAZ:HİZMETLERİMİZ ARTARAK DEVEM EDECEK!

BAŞKAN YILMAZ:HİZMETLERİMİZ ARTARAK DEVEM EDECEK!

ELBİRLİĞİYLE GÖNÜL BİRLİĞİ İLE HEP BERABER ÇALIŞMAMIZ LAZIM!

ELBİRLİĞİYLE GÖNÜL BİRLİĞİ İLE HEP BERABER ÇALIŞMAMIZ LAZIM!

HATAY AİLESİ OLARAK YANINIZDAYIZ GENEL BAŞKANIM!

HATAY AİLESİ OLARAK YANINIZDAYIZ GENEL BAŞKANIM!

BAŞKAN ERYILMAZ MEVKİDAŞLARINA SAMANDAĞ’I ANLATTI!

BAŞKAN ERYILMAZ MEVKİDAŞLARINA SAMANDAĞ’I ANLATTI!

ÇOCUKLARA KELEPÇE TAKILAMAZ!
  • Ana Sayfa » GENEL
  • 25 Ağustos 2019 - 21:05:16
ÇOCUKLARA KELEPÇE TAKILAMAZ!

Hatay Barosu, çocuk yaştakilere, suç şüphesi olsun ya da olmasın, kelepçe takılamayacağını bildirdi. Hatay Barosu Çocuk Hakları Komisyonu’nun konuya ilişkin açıklamasında, geçtiğimiz hafta sonunda basında yer alan haber içeriğinde bulunan fotoğrafta, açık şekilde, iki polis memurunun 12 yaşındaki bir çocuğu yüzüstü yere yatırıp, çocuğun sırtına dizleriyle baskı ve şiddet uyguladıklarının üzülerek görüldüğü belirtildi ve şöyle […]

Hatay Barosu, çocuk yaştakilere, suç şüphesi olsun ya da olmasın, kelepçe takılamayacağını bildirdi.

Hatay Barosu Çocuk Hakları Komisyonu’nun konuya ilişkin açıklamasında, geçtiğimiz hafta sonunda basında yer alan haber içeriğinde bulunan fotoğrafta, açık şekilde, iki polis memurunun 12 yaşındaki bir çocuğu yüzüstü yere yatırıp, çocuğun sırtına dizleriyle baskı ve şiddet uyguladıklarının üzülerek görüldüğü belirtildi ve şöyle denildi:

“Haberin devamında, çocuğa ters kelepçe uygulanarak gözaltına alındığı yer almaktadır. Sadece basında yer alan fotoğrafta dahi, 12 yaşındaki çocuk birçok hak ihlaline uğruyor. Eylemi gerçekleştiren polis memurları hakkında, uyguladıkları şiddet ve görevlerini yaparken ihlal ettikleri kanun maddelerinden dolayı soruşturma açılması gerekiyor. Yaşanan üzücü olayın takipçisi olup, polisler hakkında soruşturma açılması için gerekli işlemleri yapacağız.

Buradan bir kez daha bütün kolluk görevlilerine sesleniyoruz. Hiç kimse kanunların üstünde değildir! Çocuk Koruma Kanunu Çocuğun Nakli başlıklı 18. Maddesi’nde açık şekilde şöyle diyor:

‘Çocuklara; zincir, kelepçe ve benzeri aletler takılamaz.” Maddenin devamında yer alan, ‘Ancak zorunlu hâllerde, çocuğun kaçmasını, kendisinin veya başkalarının hayat veya beden bütünlükleri bakımından doğabilecek tehlikeleri önlemek için kolluk tarafından gerekli önlem alınabilir” cümlesi ise hiçbir şekilde kelepçe, zincir ve benzeri alet olarak yorumlanamaz.

Bu haber vesilesiyle, bir süredir Komisyonumuza bildirilen bir hak ihlalinden de bahsetmemiz gerekiyor.

Hatay’da, meslektaşlarımızın bizimle paylaştığı bilgide, çocuklar, iki yanına geçen görevliler tarafından kolları arkaya kıvrılarak ve çocuğun içinde bulunduğu durum teşhir edilerek karakola, savcılığa ve duruşmaya getiriliyor.

Yukarıda bahsettiğimiz kanun maddesinde açık şekilde görüleceği üzere, kolluk tarafından alınması gereken önlemler bu değildir. Gerekli görülen bir durum varsa, daha fazla görevli bulundurarak, çocuğun bedenine zarar vermeden önlemler alınmalıdır.
Basın emekçilerine de bir kez daha sesleniyoruz. Çocuğun olduğu her konuda fotoğraf paylaşırken, çocuğun teşhir edilmemesi gerekir. Çocuğun olduğu fotoğraflar, başka hak ihlallerine yol açmaması için, bizim paylaştığımız gibi kimliği belirlenemeyecek şekilde kullanılmalıdır.”

Hatay Barosu açıklamasının son bölümünde şu mesaja yer verildi:

“Hatay Barosu Çocuk Hakları Komisyonu’nun gönüllü Avukatları her zaman desteğe hazır. Benzer durumlarla karşılaşan meslektaşlarımızın ve vatandaşların, 0534 595 72 71 numaradan bize ulaşarak durumu bildirmelerini rica ediyoruz.”Denildi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz