ADALET NÖBETİNE DEVAM EDECEĞİZ!

ADALET NÖBETİNE DEVAM EDECEĞİZ!

AK-PARTİLİ YEŞİLDAL BAŞKAN SAVAŞ’A SESLENDİ:HATAY HALKINI KANDIRAMAYACAKSIN!

AK-PARTİLİ YEŞİLDAL BAŞKAN SAVAŞ’A SESLENDİ:HATAY HALKINI KANDIRAMAYACAKSIN!

BAŞKAN SAVAŞ:İL BAŞKANI YEŞİLDAL BİZİ GÜÇTEN DÜŞÜRMEK İSTİYOR!

BAŞKAN SAVAŞ:İL BAŞKANI YEŞİLDAL BİZİ GÜÇTEN DÜŞÜRMEK İSTİYOR!

AMANOSLAR EKOTURİZME AÇILIYOR!

AMANOSLAR EKOTURİZME AÇILIYOR!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK HAFTA BAY!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK HAFTA BAY!

CHP’Lİ VEKİL GÜZELMANSUR’DAN GENEL GÖRÜŞME ÇAĞRISI!
  • Ana Sayfa » SİYASET
  • 28 Ekim 2020 - 15:02:22
CHP’Lİ VEKİL GÜZELMANSUR’DAN GENEL GÖRÜŞME ÇAĞRISI!

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Suudi Arabistan’ın 1,5 yıldır Türk mallarına uyguladığı gayri resmi ambargoyla ilgili TBMM’de bir Genel Görüşme yapılması konusunda bir önerge verdi. Güzelmansur,önergesinde şunları kaydetti: “Müslüman Kardeşler, Mısır, Katar, Libya konularında alınan karşıt tavırlar ve gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti, Türkiye ile Suudi Arabistan arasında siyasi bir krizin başlamasına ve büyümesine neden olan […]

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Suudi Arabistan’ın 1,5 yıldır Türk mallarına uyguladığı gayri resmi ambargoyla ilgili TBMM’de bir Genel Görüşme yapılması konusunda bir önerge verdi.

Güzelmansur,önergesinde şunları kaydetti:

Müslüman Kardeşler, Mısır, Katar, Libya konularında alınan karşıt tavırlar ve gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti, Türkiye ile Suudi Arabistan arasında siyasi bir krizin başlamasına ve büyümesine neden olan faktörlerdir. Bu siyasi krizle birlikte, Suudi Arabistan, 1,5 yıl önce, gümrüklerde Türk mallarının girişini yavaşlatma, tam sayım uygulama gibi muamelelerle Türk ürünlerini limanlarda bekletme şeklinde başlayan ülkemize yönelik bir kısmi ve örtülü ambargo başlatmıştır.

Söz konusu ambargo Suudi Arabistan’da iş alan müteahhitlerimizin hakedişlerinin geciktirilmesi ve artık iş verilmemesiyle; Suudi Arabistanlı turistlerin ülkemize gelmemesine yönelik telkinlerle devam etmiştir. Şimdilerde Suudi Arabistan’da süper market zincirlerinden, fastfood zincirlerine kadar pek çok firma Suudi Krallığı tarafından başlatılan ambargoya destek verir hale gelmiş ve Türk ürünlerini satmayacaklarını/kullanmayacaklarını açıklamışlardır.

Benzer şekilde Suudi Arabistan Ticaret Odaları Başkanı da “Türkiye’ye dair, ithalat, yatırım ya da turizm olsun her şeye boykot uygulama” konusunda çağrılar yapmaktadır.

Suudi Arabistan’da Türkiye boykotuna destek konusunda yapılan paylaşımlar da çığ gibi büyümektedir. Nihayetinde gelinen noktada, Suudi Arabistan’da başlatılan kara kampanyalarla Türk berberlerine, lokantalarına gidilmemesi istenmektedir. Bu durum Arabistan’da yaşayan, ezici bir çoğunluğu berber ve lokantacı olan, 32 bini Hataylı 45 bin yurttaşımızı son derece tedirgin etmektedir. Sosyal yaşamları, ekonomik hayatları tehlike altına girmiştir. Bu son derece vahim bir gelişmedir.

Bahsedilen ambargonun yol açtığı bir diğer vahim durum ise ambargo uygulamalarının Fas, Tunus, Cezayir ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde de görülmesidir. Bu ülkeler de, tıpkı Suudi Arabistan ambargosunun başlangıcında olduğu şekilde, gümrüklerde Türk mallarının girişi yavaşlatılmaya başlanmıştır.

 TÜSİAD, TOBB, TESK, TİM, DEİK gibi Türkiye’nin en önemli iş örgütleri de yaptıkları ortak açıklamada ambargonun küresel lojistik firmalarından küresel tedarik zincirlerine kadar etkilerine dikkat çekerek sorunun çözülmesi için somut adımlar atılmasını istemişlerdir.

Özetle, kısmi ve örtülü bir şekilde başlayan ambargo tam ve aleni bir ambargo halini almış; Krallık ambargosu olan ambargo bugünlerde bir halk ambargosuna dönüşmüş; Suudi Arabistan’la sınırlı olan bu ambargo şimdilerde başka ülkelere de yayılmıştır. İktidarın, serbest ticaret anlaşması başta olmak üzere uluslararası anlaşmalara aykırı olan Suudi Arabistan ambargosuna 1,5 yıldır sessiz kalması, ambargoyu önlemeye yönelik etkili bir girişimde bulunmaması bu gelişmelerin yaşanmasında önemli bir pay sahibi olmuştur.

İhracatçımızdan nakliyecimize, çiftçimizden üreticimize, turizmcimizden müteahhitimize kadar her sektörden yurttaşımızı derinden etkileyen; Suudi Arabistan’da yaşayan 45 bin gurbetçimizin ekonomik ve sosyal hayatını tehdit eder hale gelen, Arabistan’ın ittifak halinde olduğu ülkelere de yayılan bu gayri resmi ambargo karşısında iktidarın çözüm merkezi olmadığı açıktır ve bu sorun ancak TBMM’nin devreye girmesiyle giderilebilecektir. Bu nedenle, gittikçe derinleşen ve yaygınlaşan gayri resmi Suudi ambargosunun nedenleri ve sonuçlarıyla ele alınması, bu ambargo karşısında alınacak tedbirlerin belirlenmesi amacıyla Anayasanın 98 inci ve İçtüzüğün 102 ve 103’üncü maddeleri gereğince genel görüşme açılmasını istiyoruz.“dedi.

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz