HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR:CEZALARIN YETERSİZLİĞİ SAHTE DİPLOMALILARI ARTIRIYOR!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR:CEZALARIN YETERSİZLİĞİ SAHTE DİPLOMALILARI ARTIRIYOR!

HAYZARAN:ALİ BABACAN’IN POLİTİKALARINI TAKİP EDİYORUZ!

HAYZARAN:ALİ BABACAN’IN POLİTİKALARINI TAKİP EDİYORUZ!

CHP’Lİ TOKDEMİR:ŞEHİT AİLELERİNİN MAĞDURİYETİN GİDERİLMESİ KONUSUNDA…
  • Ana Sayfa » SİYASET
  • 25 Mayıs 2022 - 01:19:46
CHP’Lİ TOKDEMİR:ŞEHİT AİLELERİNİN MAĞDURİYETİN GİDERİLMESİ KONUSUNDA…

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir,İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istediği bir soru önergesini TBMM Başkanlığına vererek; 11 Mayıs 2013 tarihinde Reyhanlı patlamasında hayatını kaybedenlerin sivil şehit sayılmamasını eleştirerek konuyu TBMM ‘ne taşıdı.   Tokdemir,soru önergesinde şu görüşlere yer verdi: ”İktidarın yanlış dış politikasında ısrar ederek, Suriye’deki olayların sınırlarımız içine taşmasına vesile olmuştur. […]

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir,İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istediği bir soru önergesini TBMM Başkanlığına vererek; 11 Mayıs 2013 tarihinde Reyhanlı patlamasında hayatını kaybedenlerin sivil şehit sayılmamasını eleştirerek konuyu TBMM ‘ne taşıdı.

 

Tokdemir,soru önergesinde şu görüşlere yer verdi:

İktidarın yanlış dış politikasında ısrar ederek, Suriye’deki olayların sınırlarımız içine taşmasına vesile olmuştur. Suriye’de başlayan iç savaşın etkilerini en çok hisseden yerleşim birimlerimizin başında Reyhanlı ilçemiz gelmektedir. 11 Mayıs 2013 tarihinde İlçe merkezinde iki bombalı aracın patlatılmasıyla, 53 vatandaşımız hayatını kaybettiği ve yüzlerce vatandaşlarımızın da yaralandığı korkunç olay, Türkiye’de yapılan en büyük terör saldırısı olarak kayıtlara geçti. Hain terör saldırısının üzerinden 9 yıl geçmesine rağmen hayatını kaybeden vatandaşlarımız ailelerinin ve yaralanan vatandaşlarımızın yaraları halen sarılmadı. Hayatını kaybedenler terör mağduru, aileleri ise terör mağduru ailesi kapsamında değerlendiriliyor. Evladını kaybeden terör mağduru şehit ailesinden anne, babaya sivil şehit sayılmadıkları için yasa kapsamında 2022 yılı için 270 TL aylık, şehidin eşine ise asgari ücretten bile daha az.

 

AİLELERİN MÜCADELELERİ SÜRÜYOR

Hayatını kaybeden vatandaşlarımızın aileleri sivil şehit unvanı verilerek sivil şehit ailerinin faydalandıkları haklardan faydalanmak için yıllardır mücadele ediyor.

Hala terörün etkileri devam ettiği için, mağdur aileler büyük bir travma yaşıyor ve bu travma çok uzun yıllardır devam ediyor.

Çünkü; Okullara 11 Mayıs Şehit sıfatıyla isimleri verilirken, hayatını kaybeden vatandaşlarımızın terör mağduru sayılması, sivil şehit sayılmaması arasında bir çelişki yok mudur?

11 Mayıs 2013 Reyhanlı hain terör saldırısında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza sivil şehit unvanı vererek, şehit ailelerinin mağduriyetin giderilmesi konusunda bir çalışmanız var mıdır?

Hala terörün etkileri devam ettiği için, mağdur aileler büyük bir travma yaşıyor ve bu travma çok uzun yıllar devam ediyor.

Travma geçiren terör mağdurlarına rehabilitasyon hizmeti vermeyi düşünüyor musunuz? “ ifadelerini kullandı.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz