Eşit Temsil Haktır. Hakkımı Alana Kadar Mücadelemiz Sürecek!

Eşit Temsil Haktır. Hakkımı Alana Kadar Mücadelemiz Sürecek!

KADINLARIMIZIN KADIN HAKLARI…

KADINLARIMIZIN KADIN HAKLARI…

HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

CHP’Lİ TOKDEMİR:HÜKÜMET YEREL BASININ YOK OLMASINI MI İSTİYOR?
 • Ana Sayfa » SİYASET
 • 3 Mart 2021 - 14:31:15
CHP’Lİ TOKDEMİR:HÜKÜMET YEREL BASININ YOK OLMASINI MI İSTİYOR?

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, hala yerel basının can çekiştiğine dikkat çekti. Yerel Basın’ın gerek Dolar kurunun dalgalanması,gerekse pandemi döneminde çektiği sıkıntılara dikkat çeken Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, önergesinde şu ifadelere yer verdi: “Salgınla mücadele ettiğimiz süre içerisinde, Anadolu’nun dört bir yanında, yerelin nabzını […]

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, hala yerel basının can çekiştiğine dikkat çekti.

Yerel Basın’ın gerek Dolar kurunun dalgalanması,gerekse pandemi döneminde çektiği sıkıntılara dikkat çeken Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, önergesinde şu ifadelere yer verdi:

Salgınla mücadele ettiğimiz süre içerisinde, Anadolu’nun dört bir yanında, yerelin nabzını tutan ve sorunlarını dile getiren, vatandaşı bilgilendiren Anadolu Basını yani diğer bir değişle Yerel Basın can çekişmeye devam ediyor.

Dolar’ın 8,5 lirayı bulduğu zamanlarda yerel basının ham maddesi olan kağıt, kalıp, mürekkep ve diğer emtialar ithal olduğu için Dolar kurundan işlem gördüğü için, 65-70 liraya satılan bir paket kağıt, birden 125-130 liraya fırlarken, 3-4 dolarlık bir kalıp 8.5 Dolar’a çıkmıştı. Bunlara diğer emtiaları eklendiğinde yerel basın ciddi anlamda krize girdiği için birçok gazete ya ebat düşürdü veya kapandı. 

Dolar’ın dalgalı kurunun ardından krizde olan yerel Basın bu kez pandemiyle birlikte tamamen ağır bir darbe aldı. 

Yaklaşık bir yıldan beri süren pandemiyle birlikte yine gazetelerin kapanmasıyla birlikte binlerle ifade edilen Basın emekçisi işsiz kaldı. İşsiz kalan gazeteciler yaşam mücadelesi verirken, maalesef Hükümetin açıkladığı destek programıyla ilgili olarak Yerel Basın hiçbir meslek örgütü arasında yer verilmemiştir.

Anadolu’da faaliyet gösteren yerel medya kuruluşlarında görev yapan basın emekçileri sokağa çıkma yasağında bile sahada kendi olanaklarıyla koruma tedbirleri alarak kamuoyunu bilgilendirmeye çalışan, açlıkla karşı karşıya kalan başta gazete çalışanları ve gazete sahiplerini hükümet maalesef görmemezlikten gelmiştir. “

Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’dan şu sorulara cevap istedi:

 1. Hükümet Yerel Basın’ı meslekten saymıyor mu? Veya yerel basının yok olmasını mı istiyor?
 2. Gazeteciler ve medya çalışanları ücretlerini alamıyorlar. Sektörde çalışanların tamamına ve işsiz kalanlara Basın İlan Kurumu vasıtasıyla bir defalığına 3 maaşlık sosyal destek vermeyi düşünüyor musunuz?
 3. En azından pandemi dolayısıyla büyük darbe alan yerel basın çalışanlarına hükümetin bir destek vermesi, yerel gazete sahiplerine de istihdamı sürdürmeleri için ve işyerlerini kapatmamaları için en azından faizsiz bir kredi sağlamayı düşünüyor musunuz?
 4. Gazete basımında kullanılan kağıt, kalıp ve mürekkep gibi ithal malzeme maliyetlerinin kur artışlarından etkilenmemesi ve gümrük vergilerinin tamamen sıfırlanması için bir çalışmanız var mıdır? 
 5. Kamu kurumlarının resmi ilan statüsünde olmayan reklamlarına ayrılan bütçenin asgari yüzde 35’ini yerel medyaya ayırmayı ve Basın İlan Kurumu aracılığıyla eşit olarak dağıtmayı düşünüyor musunuz?
 6. Toplumsal mesaj içeren devlet duyurularını resmi ilan olarak yayınlayarak yerel basına destek sağlamayı düşünüyor musunuz?
 • Etiketler
 • Yorumla
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz