ADALET NÖBETİNE DEVAM EDECEĞİZ!

ADALET NÖBETİNE DEVAM EDECEĞİZ!

AK-PARTİLİ YEŞİLDAL BAŞKAN SAVAŞ’A SESLENDİ:HATAY HALKINI KANDIRAMAYACAKSIN!

AK-PARTİLİ YEŞİLDAL BAŞKAN SAVAŞ’A SESLENDİ:HATAY HALKINI KANDIRAMAYACAKSIN!

BAŞKAN SAVAŞ:İL BAŞKANI YEŞİLDAL BİZİ GÜÇTEN DÜŞÜRMEK İSTİYOR!

BAŞKAN SAVAŞ:İL BAŞKANI YEŞİLDAL BİZİ GÜÇTEN DÜŞÜRMEK İSTİYOR!

AMANOSLAR EKOTURİZME AÇILIYOR!

AMANOSLAR EKOTURİZME AÇILIYOR!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK HAFTA BAY!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK HAFTA BAY!

CHP’Lİ TOKDEMİR:ESNAFIN SİCİL ENGELİNİ ORTADAN KALDIRMA…
  • Ana Sayfa » SİYASET
  • 28 Aralık 2020 - 16:56:22
CHP’Lİ TOKDEMİR:ESNAFIN SİCİL ENGELİNİ ORTADAN KALDIRMA…

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir,Ticaret Bakanı Ruhsar PEKCAN tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği bir soru önergesini TBMM Başkanlığına vererek; “Pandemi döneminde ayakta durma mücadelesi veren esnaf ve sanatkârlarımızın, sicil engelini ortadan kaldırma yönünde bir çalışma söz konusu mudur?”dedi. Vekil Tokdemir,soru önergesinde şu hususları dile getirdi: Emekliliği gelen ancak prim borcu olduğu için emekli olamayan esnaf […]

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir,Ticaret Bakanı Ruhsar PEKCAN tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği bir soru önergesini TBMM Başkanlığına vererek;

Pandemi döneminde ayakta durma mücadelesi veren esnaf ve sanatkârlarımızın, sicil engelini ortadan kaldırma yönünde bir çalışma söz konusu mudur?”dedi.

Vekil Tokdemir,soru önergesinde şu hususları dile getirdi:

Emekliliği gelen ancak prim borcu olduğu için emekli olamayan esnaf ve sanatkârlarımıza bu dönemde emekli için yeni bir hak tanınması, geçmişte SGK ve kamu bankaları arasında imzalanan iş birliği protokolü tekrarlanarak esnafımızın emekli olması yönünde bir çalışma yapılır ise tüm esnaf ve sanatkârlarımız bir nebzede olsa rahat nefes alacaklardır. Daha önce imzalanan protokollerde esnafımızın bir kısmı sicil engeline takıldığı için bankalar tarafından kredi verilmediğinden dolayı borcunu yapılandıramamış ve emekli olamamıştır.

Ancak içinde bulunduğumuz pandemi döneminde ayakta durma mücadelesi veren esnafımız hiçbir şekilde sicil engeline takılmamalı. Zaten esnafın talep ettiği protokol gereği emekli aylıklarında kesinti yapılacağı için bankaların herhangi bir riski yoktur. Bu yüzden bankalar da sicil affını bahane etmeden esnafımıza düşük faizli kredi vererek emeklilik için gerekli kolaylığı sağlamalı.

Bu bağlamda;

  • Pirim borcundan dolayı emekli olamayan Esnaf ve Sanatkârlarımız için SGK ve Kamu Bankları en son 2018 yılında imzalanan İş Birliği protokolü, pandeminin olduğu bu dönemde de tekrar SGK ve Kamu Bankaları arasında yeni bir protokol imzalama hususunda bakanlığınızın bir çalışması söz konusu mudur?
  • Pandemi döneminde ayakta durma mücadelesi veren esnaf ve sanatkârlarımızın, sicil engelini ortadan kaldırma yönünde bir çalışma söz konusu mudur?”

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz