BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

HATAY BİZİM GAZETE 14 YAŞINDA!

HATAY BİZİM GAZETE 14 YAŞINDA!

‘Büyük Karaçay Barajı’nın Açılışı Gerçekleşti!
  • Ana Sayfa » HATAY
  • 1 Aralık 2017 - 00:20:22
‘Büyük Karaçay Barajı’nın Açılışı Gerçekleşti!

Samandağ, Defne ve Antakya ilçelerine içme ve sulama suyu kaynağı olarak kullanılacak olan ‘Büyük Karaçay Barajı’nın açılışı gerçekleşti. Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ülkemiz genelinde 7.7 milyon TL bedelle inşa edilen 375 tesisin toplu açılış töreni; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan, Başbakan Binali Yıldırım, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun Ankara’dan video konferans yöntemi […]

Samandağ, Defne ve Antakya ilçelerine içme ve sulama suyu kaynağı olarak kullanılacak olan ‘Büyük Karaçay Barajı’nın açılışı gerçekleşti.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ülkemiz genelinde 7.7 milyon TL bedelle inşa edilen 375 tesisin toplu açılış töreni;

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan, Başbakan Binali Yıldırım, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun Ankara’dan video konferans yöntemi ile iştiraki ve Hatay Valisi Erdal Ata, DSİ 6. Bölge Müdürü Mevlüt Aydın, bazı ilçe belediye başkanları canlı bağlantısı ile gerçekleştirildi.

Samandağ ilçesinde düzenlenen programa;

vall

Hatay Valisi Erdal Ata, Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, DSİ 6. Bölge Müdürü Mevlüt Aydın, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Samandağ Kaymakamı Cahit Çelik, bazı ilçe belediye başkanları ve çok sayıda davetli katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı konuşmada şu görüşlere yer verdi;

“Bugün açılışını gerçekleştireceğimiz ilk eserimiz, Hatay’da. Ankara’dan sizlere selamlar sevgiler. Hatay’a içme suyu ve sulama suyu temin edecek olan Büyük Karaçay Barajı, hayırlı uğurlu olsun. Sayın Hatay Valisi Erdal Bey, butonlar önünüzde, Ya Allah Bismillah, butonlara basalım. Hayırlı uğurlu olsun.” Dedi.

Canlı bağlantının sonunda Hatay Valisi Erdal Ata ve beraberindekilerin butona hep birlikte basması ile açılış gerçekleştirildi.

Vali Ata:

“54 milyon m³ sukan biriktirme hacmine sahip, temelden 105 m yüksekliğindeki Büyük Karaçay Barajı ile 35.540 dekar zirai arazinin sulanacağını ifade ederek ,yıllık 35 milyon m³ içme suyu sağlanacak ve yılda 17 milyon kilowatt/saat hidroelektrik enerji üretilecektir.

Toplam 160.000.000 TL’ye mal olmuş olan bu baraj ile ekonomiye yıllık 33.000.000 TL katkı sağlanması hedeflenmektedir. Ayrıca, Hatay’da kuyulardan içme suyu temini için harcanan aylık 5.000.000 TL’lik elektrik faturası, Büyük Karaçay Barajı’nın devreye girmesiyle yarıya düşecektir. “Dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz