2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

BÜTÜNÜYLE YEŞİL ALAN YAPILSIN!
 • Ana Sayfa » HATAY
 • 4 Şubat 2022 - 00:49:53
BÜTÜNÜYLE YEŞİL ALAN YAPILSIN!

Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon  Kurulu(HAMOK) bileşenleri,ortak basın açıklanmasında bulunularak; “Millet Bahçesi olarak yapılması kararlaştırılan merkez Antakya’daki Atatürk Stadyumu’nun yerinin bütünüyle yeşil alan olması gerektiğini ifade ettiler.” Yapılan ortak açıklamaya devamla şu görüşlere yer verildi: “Bilindiği üzere Antakya ilçe sınırlarında bulunan ve ilk önce “konut + ticari alan” olarak planlanan, sonrasına Millet Bahçesi olarak yapılması […]

Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon  Kurulu(HAMOK) bileşenleri,ortak basın açıklanmasında bulunularak;

Millet Bahçesi olarak yapılması kararlaştırılan merkez Antakya’daki Atatürk Stadyumu’nun yerinin bütünüyle yeşil alan olması gerektiğini ifade ettiler.”

Yapılan ortak açıklamaya devamla şu görüşlere yer verildi:

Bilindiği üzere Antakya ilçe sınırlarında bulunan ve ilk önce “konut + ticari alan” olarak planlanan, sonrasına Millet Bahçesi olarak yapılması kararlaştırılan Atatürk Stadyumu’nun yeri ile ilgili nasıl bir proje yapılacağı konusunda kamuoyu ile şuana kadar bir bilgilendirme yapılmış değildir.

HAMOK olarak sorumluluğumuz gereği kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla, HAMOK bünyesinde yer alan Oda Başkanlarımızın imzası ile TOKİ’ye yazı yazılmış ve Atatürk Stadyumu yerine yapılacak proje ile alakalı, alanın imar ve vaziyet planının tarafımızı iletilmesi talep edilmiştir. Ancak basında bu günlerde geçen haberler üzerine bazı milletvekilleri ile TOKİ Başkanı ile yapılan görüşmelerde alanda cami ve kültür merkezi yapılması konusunda girişimlerin olduğu bilgisi kamuoyunun gündemine girmiş durumdadır.

Öncelikle belirtmek gerekir ki, mezarlık dışında hiçbir yeşil alana sahip olmayan Antakya’nın yeşil alan ihtiyacı acil ve ertelenemez bir hal almış durumdadır.

“Millet Bahçesi” adıyla yeşil alan olacağı ilan edilmiş olan ve şehrimizin park ihtiyacını gidermesi beklenen bu alanda da betonarme yapıların yapılması telafisi güç sonuçlar doğuracaktır.

Şehrimize dair planlama eksikliği ve yanlış kararların çoğu zaman telafisi olamamakta, şehir zamanında yanlış alınmış kararlardan oluşan kaderi ile baş başa kalmaktadır.

Şehrimizin bu konulardaki geçmiş sicili ne yazık ki kabarık, birçok eski yöneticinin günahı da büyüktür. Tarihi “Roma Köprüsünün” yıkılmasından, zamanında uygun yolların ve tramvay hatlarının yapılmamış olmasına, sürekli büyütülerek şehri boydan boya kaplaması mümkün şehir parkının genişletilmemesinden, eski Antakya evlerinin ve dar sokaklarının restorasyonunun 2022 yılında bile yapılamamış olmasına kadar.

Bu nedenle HAMOK başta olmak üzere eski Antakya şehir stadı arazisinin yeşil alan – park- Millet Bahçesi olarak değerlendirilmesi talebi “Cami” polemiğine dönüşmemeli, kısır bir tartışma halini almamalıdır. Antakya’mızın ya da ilimizin herhangi bir bölgesinin Cami başta olmak üzere her türlü ibadethane ihtiyacı ivedilikle karşılanmalı, mevcut camilerin ve bütün ibadethanelerin eksiklikleri giderilmeli, gereksinimleri karşılanmalıdır. Akılcı bir planlama ile nerede bir ihtiyaç varsa uygun bir yer bulunup oraya ibadethane – cami açılması için özel bir çaba harcanmalı, alan çevresinde ise yeşil alanın bütünlüğüne dokunmadan, alternatif çözümlerin üretilmesi gerekmektedir.

Ülkemizde inanç ve ibadet özgürlüğü ile tanınan ve hoşgörü şehri olarak anılan Antakya’mız için tersini düşünmek zaten mümkün değildir.

Bu nedenle eski şehir stadı arazisinin tasarrufunun nasıl yapılacağı “Cami” ve “Kültür Merkezi” tartışması değil Antakyalıların bugünü ve geleceği için nefes alabileceği alanların çoğaltılıp çoğaltılmayacağı tartışmasıdır.

HAMOK olarak şehrimizde “Cami” ve “Kültür Merkezi” için yer bulunabileceğini ancak betonla boğulmuş olan bu kadim şehrin bir daha böylesi bir yeşil alana sahip olma fırsatı olmayacağını hatırlatmak istiyoruz. Bu alanın söz verildiği gibi bütünüyle yeşil alan kalması gerektiğini ifade ediyor, bu konuda ısrarlı ve kararlı bir çaba içerisinde olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.”

 1. HAMOK
  (Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu) bileşenleri;HATAY BAROSU
  HATAY DİŞ HEKİMLERİ ODASI
  HATAY ECZACI ODASI
  HATAY SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI
  HATAY TABİP ODASI
  HATAY VETERİNER HEKİMLER ODASI
  TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ
  TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ
  TMMOB İÇ MİMARLAR ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ
  TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY ŞUBESİ
  TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ
  TMMOB JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ
  TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ
  TMMOB MİMARLAR ODASI HATAY ŞUBESİ
  TMMOB PEYZAJ MİMARLARI ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ
  TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ
 • Etiketler
 • Yorumla
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz