BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

HATAY BİZİM GAZETE 14 YAŞINDA!

HATAY BİZİM GAZETE 14 YAŞINDA!

Bunu KAYMAKAM yaparsa…
 • TamerYAZAR
  • Tamer YAZAR
  • tamer@sonsuzhaber.net
  • 19 Kasım 2017 - 21:32:03

Geriye ne kalır, elde ne kalır?

RESMİ anlamda halen yürürlükte mi bilinmez ama, VİCDANEN yürürlükten kalkmadığını düşünerek paylaşalım… Dönemin Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu imzalı Genelge’nin tüm illere gönderilmiş halini…

“…Bakanlığımıza bağlı okullarımızda öğrenim görmekte olan YARDIMA MUHTAÇ öğrencilerimizin ihtiyaçlarının karşılanmasına destek olmak amacıyla gerek okul aile birliği gelirlerinden, gerek hayırsever kişi, kurum ve kuruluşlardan sağlanan gelirlerin öğrencilere ulaştırılmasında;
Öğrencilerin kişilik ve psikolojik gelişimlerini OLUMSUZ YÖNDE etkileyecek davranışlardan kaçınılması… Yardımların, basın-yayın huzurunda, toplu tören şeklinde YAPILMAMASI… Öğrencilere, kendi sınıf ve okul arkadaşları arasında YARDIM EDİLİYOR izlenimi VERİLMEMESİ… Yardımların, etik değerlerimize uygun olarak ve REKLAM YAPILMADAN gerçekleştirilmesi öğrencilerimizin ruhsal yönden sağlıklı ve kişilikli olarak yetişmeleri açısından büyük önem arz etmektedir.
Uygulamanın, belirtilen hususlar çerçevesinde gerçekleştirilmesini önemle rica ederim…”

Ne hassas bir yaklaşım, değil mi ?
Hatta OLMASI gereken de bu !
Ama olmuyor, hiç olmuyor !
Anladık ki, olmuyor…

Ne yazmakla, ne de çizmekle… Ne değişiyoruz, ne de yaptığımızın YANLIŞ ya da HATALI olduğunu kabul ediyoruz… Aksine, öylesine ısrar ediyoruz ki attığımız adımlarda, dibi çamurlu balçık bir zeminde yürüdüğümüzü bile fark etmiyoruz… Hatta her adımla biraz daha dibe giderken, yavaşlamıyoruz bile ! O yüzden SUÇ hepimizin ! İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün… Ama aynı zamanda Hatay Valiliği’nin !

Eldekine ‘DUR’ demedikleri için…
Yanlışa ORTAK oldukları için…
Vicdanları sızlattıkları için…

Bu defa yer, ALTINÖZÜ, bir YARDIM anı… Tarihler, 26 Ekim 2017 Perşembe’yi gösteriyor… ÖZNE mi ? Çocuklar ! Altınözü Kaymakamlığı web sitesinin de oldukça ayrıntılı FOTOĞRAFLARLA paylaştığına göre, okulumuz da, Oymaklı İlkokul ve Ortaokulu… Evet, bir işadamı yardımı ve o yardımın dağıtım anındayız… Her şey çok güzel ! Yardımlar, ihtiyaç sahibi miniklerin gülümseyen kalpleri ve uzanan o minik elleri tutan büyükler… Öyle ki, hediye poşetlerinin üzerinde İngilizce ile FOR YOU yazıyor, yani SENİN İÇİN ! Hepsi o minik çocuklar için !

Ama !

Hep aynı yanlıştayız ya…
Burada da tekrarındayız…

Yardım yaptığımız ve İHTİYAÇ SAHİBİ ÖĞRENCİLER olduklarını özellikle belirttiğimiz YOKSUL ÇOCUKLARI, aldıkları hediyelerle beraber fotoğraflamışız ! Tek tek, toplu halde ve beraberce ! Ardından da bu fotoğrafları kamuoyuyla paylaşmışız ! Ve bu alanları bilgi kaynağı olarak kullanan gazetelerle, televizyon kanallarıyla, haber siteleriyle ! Peki, aslında ne yapmışız biliyor muyuz ? Yanlışın ne kadarlık halini sırtlamışız, bunu fark edebiliyor muyuz ?

Aslında fark edilsin diye, ki bu köşeyi yazmama adına, durumu ilk elden Kaymakam’a iletme gereği duydum, twitter üzerindeki hesabından… Tarihler 27 Ocak 2017’yi gösterirken ve saat öğleden sonra 13.07 iken !

İlk mesajım şu oldu :
…bir konuda eleştirimi paylaşmama izin verin… İhtiyaç sahibi öğrencilere yardım VİCDANİ ve ANLAMLI, ama… fotoğraf NİYE ?

Ve ikinci mesajım da şu :
…YOKSUL ÖĞRENCİLERİN bu şekilde kamuoyuyla paylaşılması ve fotoğraflanması bir Bakanlık Genelgesi ile yasaklandı. BİLGİNİZE !

Yok, bir şey değişmedi…
Fotoğraflar yayından kalkmadı…
Ne Genelge hatırlandı ne de vicdan…
Ki YARDIM yaptık, bilinmesi lazımdı !
Bilinmesi için de elden ne geldiyse yaptık !

Peki, daha ne kadar devam eder bu durum ? Yok, sorum sadece İl Milli Eğitim’e de değil, ama Hatay Valisi’ne de… Valilik koordinesinde olan herkese de… Bu kentte bu vicdani sorumluluğu omuzlaması gereken her bir bireye !

Sahi, daha ne kadar devam ederiz bu şekilde ?

 • Etiketler
 • Yorumla
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz