DEMOKRASİ ŞEHİTLERIMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ!

DEMOKRASİ ŞEHİTLERIMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR’DAN İKTİDARA HATAY’A HİZMET ÇAĞRISI!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR’DAN İKTİDARA HATAY’A HİZMET ÇAĞRISI!

İSKENDERUNSPOR 2.LİG’E MERHABA DEDİ!

İSKENDERUNSPOR 2.LİG’E MERHABA DEDİ!

BAŞKAN ERYILMAZ:SAMANDAĞ’IN YOL SORUNU KALMAYACAK!

BAŞKAN ERYILMAZ:SAMANDAĞ’IN YOL SORUNU KALMAYACAK!

CHP’Lİ PARLAR:TERÖR HİÇBİR ZAMAN AMACINA ULAŞAMAYACAK!

CHP’Lİ PARLAR:TERÖR HİÇBİR ZAMAN AMACINA ULAŞAMAYACAK!

BU SENE BOĞULMA OLMASIN!
  • Ana Sayfa » SAMANDAĞ
  • 1 Mayıs 2018 - 00:47:31
BU SENE BOĞULMA OLMASIN!

Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği Üyesi Mevlüd Oruç, yaptığı basın açıklamasında; “Her yıl sık sık yaşanan ölümlü boğulma olaylarına yetkililerin dikkatini çekerek tedbir alınmasını talep ediyoruz” dedi. Oruç,açıklamasının devamında konu işle ilgili görüşlerini şu şekilde dile getirdi: “Yaz mevsimi ile birlikte yüzme mevsimi kendini hissettirmeye başladı. Her yıl Samandağ ilçemizde yaşanan denizde boğulma olayları korkutuyor. Her yıl […]

Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği Üyesi Mevlüd Oruç, yaptığı basın açıklamasında; “Her yıl sık sık yaşanan ölümlü boğulma olaylarına yetkililerin dikkatini çekerek tedbir alınmasını talep ediyoruz” dedi.
Oruç,açıklamasının devamında konu işle ilgili görüşlerini şu şekilde dile getirdi:
2mevlut-oruc“Yaz mevsimi ile birlikte yüzme mevsimi kendini hissettirmeye başladı. Her yıl Samandağ ilçemizde yaşanan denizde boğulma olayları korkutuyor. Her yıl onlarca kişinin serinlemek ve yüzmek isterken denizde boğularak ölmesi sıradan, normal karşılanacak bir şey değildir. Bu konuda yeterli, ciddi ve somut tedbirler almak zorunluluktur.
RİP akıntısı ile ilgili yazılar, bilgilendirici levhalar, sosyal ve yazılı medyada ilanlar vb gereklidir fakat yeterli değildir.
Yeterli sayıda Cankurtaran istihdamı ve Cankurtaranlar için gerekli araç- gereç bulundurmak ölümlü boğulmaları en aza indirir. Samandağ ilçemizde en önemli sektörlerden olan deniz turizmine olumsuz etki eden ve en büyük korkumuz olan denizde boğulmalar her yıl yaşanıyor.
Turizm gelişimi önünde büyük engellerden birisi olan her yıl yaşanan onlarca boğulma ve yarattığı boğulma korkusunu önlemek zorundayız.
Geçen yıl, deniz sitesinde bir cankurtaran kulesi ve 2 cankurtaran görevlendirilmişti. Fakat maalesef sık sık ölümlü boğulma olayları yaşandı. Onlarca insan maalesef deniz de boğuldu. Çünkü dünyanın en uzun kumsalının önemli bir bölümüne yeterli sayıda Cankurtaran kulesi yapılmamıştı ve yeterli cankurtaran görevlendirilmemişti.
EY YETKİLİLER
Bu konuda gerekli planlar yapılmalı, gerekli araç gereç hazırlanmalıdır. Samandağ kıyı şeridinde yeterli sayıda cankurtaran ve cankurtaran kuleleri konumlandırılmalıdır. HBŞB ve Samandağ belediyesi, Samandağ kaymakamlığı ve Hatay Valiliği tasarrufu cankurtaran istihdamını kısarak yapmasın. Cankurtaran adı üstünde hayati öneme sahiptir. Yetkililerimiz tasarruf yapmak isterse daha az önemde birçok alandan yapabilirler.
Elbette aşırı dalgalı denizde vatandaşı uyarmak ve hatta denize girmesini engellemek gerekli ve zorunludur. Fakat genel olarak vatandaşa denize girme demek genel ilke değildir. Genel ilke vatandaşın güvenli bir şekilde denize girmesini sağlamaktır.  Turizmi geliştirmek isteyen ilçemizin yöneticileri için zorunlu bir görevdir.
Bunun için yeterli sayıda Cankurtaran istihdamı sağlanmalı ve yeterli sayıda Cankurtaran Kuleleri yapılmalıdır.
Samandağ Belediyesi, Kaymakamlık, Hatay Valiliği ve Hatay Büyük Şehir Belediyesi bu konu üzerinde önemle durmalıdır. Deniz ve kıyı turizmi için Cankurtaran adı üzerinde çok can alıcı bir konudur ve hemen hazırlıklara başlanmalıdır.
Cankurtaranların tehlikedeki kişiye mümkün olan en kısa sürede ulaşabilmeleri için her bölgeye deniz botu tahsis edilmelidir.
 
Cankurtaranların tehlikedeki kişiye mümkün olan en kısa sürede ulaşabilmeleri için her bölgeye kumda rahat hareket eden motosiklet tahsis edilmelidir.”Dedi.
  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz