ATAKAŞ HATAYSPOR LİGİN İLK MAÇINDA…

ATAKAŞ HATAYSPOR LİGİN İLK MAÇINDA…

BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

BU İŞİ REFERANDUM ÇÖZER Mİ?
  • Ana Sayfa » ANTAKYA
  • 3 Mart 2018 - 00:18:45
BU İŞİ REFERANDUM ÇÖZER Mİ?

Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB) tarafından kentteki az sayıda yeşil alandan birine yapılması planlanan kültür merkezi projesi tepkilere neden oldu. HBB Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın, kültür merkezini yaptıracak hayırseverin isteği doğrultusunda Antakya Atatürk Parkı’nı adres göstermesi karşısında Hatay’daki sivil toplum örgütlerini ayağa kalktı. Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, her ne olursa olsun projenin Atatürk Parkı’ndan uzak […]

Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB) tarafından kentteki az sayıda yeşil alandan birine yapılması planlanan kültür merkezi projesi tepkilere neden oldu.

HBB Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın, kültür merkezini yaptıracak hayırseverin isteği doğrultusunda Antakya Atatürk Parkı’nı adres göstermesi karşısında Hatay’daki sivil toplum örgütlerini ayağa kalktı.

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Hikmet Çinçin, her ne olursa olsun projenin Atatürk Parkı’ndan uzak tutulması gerektiğini söyledi.

ATSO Başkanı Hikmet Çinçin’in başını çektiği sivil toplum örgütlerinden Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası, Diş Hekimleri Odası gibi birçok sivil toplum örgütü kültür merkezinin yeşil alana yapılmasına karşı çıkarak tepkilerini dile getirdiler.

Her gün yüzlerce kişinin spor yaptığı Antakya’nın tek yeşil alanı Atatürk Parkı’nın yeşil alan olarak korunması gerekirken imara açılmasının kabul edilemeyecek bir durum olduğunu belirten Çinçin şunları söyledi:

“Parkımızın yeşil alan olarak korunması, hatta parkın içerisindeki diğer gereksiz yapıların da yıkılarak park alanına dahil edilmesi herhalde bizim olduğu kadar kamuoyunun da beklentisidir. Bahsi edilen projelerle alakalı olarak Büyükşehir Belediyesi’ne iki kez yazılı bilgi talebi göndermemize rağmen cevap alamadık. Çalışmaların gizlilikle yürütülmesi tarafımıza ilginç gelmektedir.”Dedi.

indir 752x395-hatayin-tek-yesil-alanina-goz-dikti-1519968079460

ATATÜRK PARKI’NA OLMAZ

Hatay’da kültür merkezi yapılacak o kadar atıl alan varken, Antakya Atatürk Parkına yapılmasının kabul edilemeyecek bir durum olduğunu belirten Çinçin:

“Kültür Merkezi’nin yapılacağı alanda hiç ağaç yokmuş. Savunmaları bu. Kültür merkezi yapılırken tek ağaç bile kesilmeyecekmiş. Ama şunu başkana hatırlatmakta yarar var. Başkan 9 yıldır bu kentin belediye başkanı, ilk yılında oraya ağaç dikse dikilen o ağaçlar şimdi 9 yaşında olurdu. Hiçbir ağacın kesilmeyecek olması insanların nefes aldığı bir yeşil alanın gasp edilmesini haklı kılmıyor” dedi.

Atatürk Parkı’nın 1920 yılında Fransızlar tarafından yapıldığını hatırlatan ATSO başkanı Çinçin:

“İlk yapıldığında burası 70 bin metrekarelik bir alandı. Şu anda parkımız 55 bin metrekareye düşmüş durumda.

Daha önce oraya otopark yapıldı. Şimdi de kültür merkezi yapılması planlanıyor. Evet, kültür merkezine ihtiyaç var.

Dün otoparka vardı bugün kültür sarayına.Yarın onun yanına bir sinemaya, AVM’ye de ihtiyaç duyulabilir. Açıkçası biz büyükşehirden yeşilden uzakta büyük projeler bekliyoruz” diye konuştu.

BAŞKAN SAVAŞ,ŞİMDİLİK GERİ ADIM ATTI

Gizlilik içerisinde yaptıracağı kültür merkezi projesinin açığa çıkmasının ardından tepkilerle karşılaşan CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaşsivil toplum kuruluşlarını toplayarak bilgilendirdi. Toplantıda da tepkilerini dile getiren ve projeden vazgeçilmesini isteyen STK’lar sert tepki gösterince Başkan Savaş geri adım atmak zorunda kaldı.

BAŞKAN SAVAŞ REFERANDUMA GİDİYOR

Hayırseverle görüşmek ve projeyi yeniden gözden geçirmek için STK’lardan zaman isteyen Savaşkonunun referanduma taşınacağını açıkladı.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz