BAŞKAN HACIOĞLU:HATSU ÇALIŞMALARI HIZLANDIRSIN!

BAŞKAN HACIOĞLU:HATSU ÇALIŞMALARI HIZLANDIRSIN!

KAYA:BEKLENTİMİZ SINAVIN İPTALİ!

KAYA:BEKLENTİMİZ SINAVIN İPTALİ!

GELENEKSEL FUTBOL TURNUVASI SAMANDAĞLILARA FUTBOL ZİYAFETİ YAŞATIYOR!

GELENEKSEL FUTBOL TURNUVASI SAMANDAĞLILARA FUTBOL ZİYAFETİ YAŞATIYOR!

BAŞKAN SAVAŞ:KİMSENİN KÜSME LÜKSÜ YOK!

BAŞKAN SAVAŞ:KİMSENİN KÜSME LÜKSÜ YOK!

ÇÖP KOKUSUNDAN RAHATSIZ OLUYORUZ!

ÇÖP KOKUSUNDAN RAHATSIZ OLUYORUZ!

BU ÇİFT ALKIŞLANIR!AMA NEDEN?
  • Ana Sayfa » SAMANDAĞ
  • 7 Ağustos 2018 - 01:26:27
BU ÇİFT ALKIŞLANIR!AMA NEDEN?

Samandağ ilçesinde evlenerek mutlu yuvalarını kuran “Aydın Sürmeli ile Zeynep Yılmaz” çifti, Mağaracık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin projesi kapsamında örnek bir davranış sergileyerek, havai fişek patlatmak yerine fidan diktiler. Samandağ’da, Mağaracık SYDD Yönetimi, özellikle yaz aylarında gözlenen havai fişek gösterisinin yol açtığı can ve mal tehdidi başta olmak üzere, doğaya verilen tahribatları dikkate alarak yörede evlenecek çiftleri […]

Samandağ ilçesinde evlenerek mutlu yuvalarını kuran “Aydın Sürmeli ile Zeynep Yılmaz” çifti, Mağaracık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nin projesi kapsamında örnek bir davranış sergileyerek, havai fişek patlatmak yerine fidan diktiler.
Samandağ’da, Mağaracık SYDD Yönetimi, özellikle yaz aylarında gözlenen havai fişek gösterisinin yol açtığı can ve mal tehdidi başta olmak üzere, doğaya verilen tahribatları dikkate alarak yörede evlenecek çiftleri ‘Fidan Dikimi’ yönünde özendirmeye çalışıyor.

Konuya ilişkin açıklama yapan dernek başkanı Ayhan Duman, şunları söyledi:

“Amacımız kimseyi suçlamak değil, sadece son derece rahatsızlık vermeye başlayan bu durumu yavaş yavaş da olsa değiştirebilmek. Havai fişeklerden rahatsızlığını dile getiren vatandaşlarımız günden güne artıyor. Sınava hazırlanan öğrencilerimiz, özellikle ertesi gün sınava girecek öğrencilerimizi etkilemesi uykusunu kaçırması, hasta olan vatandaşlarımız, özellikle yaşlı ve kalp hastası vatandaşlarımızı ve küçük çocuklarımız son derece olumsuz etkilenmekte. Özelikle bilimsel araştırmalarda yapılan araştırmalara baktığımız zaman, havai fişekte bulunan kurşun ve fişek patladıktan sonra tozları günlerce havada kalıyor, insanlar ve hayvanlar tarafından solunuyor. Buna ek olarak, bitkilerin metabolizmasına giriyor ve oradan da tekrar bizim vücudumuza besin olarak ekleniyor, bebek gelişimi üzerinde de ölümcül risk taşıyor.

Birçok farklı etkilerle insan sağlığını bozan bu havai fişeklere birçok ülke kısıtlama ve yasak getirmeye başlamıştır.
Biz, dernek olarak, havai fişek yerine fidan dikelim diyoruz. O güzel anılarımızı bu şekilde ölümsüzleştirelim. Bu konu da birçok sivil toplum kuruluşuyla ortak çalışmamız olacak. En son Samandağ Belediyesi’ni ziyaret edip, havai fişek yerine, başta evlenecek çiftlerimiz ve anısını ölümsüzleştirmek isteyen herkes için fidan dikeceğimiz bir alan istedik. Belediye Başkanımız Mithat Nehir bu konuya çok olumlu yaklaştığını dile getirerek, gerekirse hatıra ormanı bile yaratılabileceğini dile getirdi.

Birkaç yıl önce Arkansas’taki havai fişek kutlaması sırasında, 5 bin kuşun ölümüne sebep olunmuş ve bu durum, içlerinde PETA’nın bulunduğu pek çok yerde duyurulmuştu.

Hollanda’da yapılmış çalışmaya göre, kuşların tekrar sakinleşmeleri üç güne yakın bir süre alıyor. Bu durum, sadece kuşları değil, havai fişek sesinin ulaştığı çapın içinde kalan bütün doğal hayatı ve şehir hayvanlarını etkilemekte.

Dünyanın çeşitli yerlerindeki hayvan barınaklarından alınan bilgiye göre, yeni yıl ertesinde evinden kaçmış evcil hayvanlarda artış gözlenmekte. Strese giren hayvanların üreme kapasiteleri ve beslenme becerileri düştüğü için de popülasyonlarında düşüş yaşanmakta. Yavaş yavaş da olsa bir şeyler değişecekse, unutulmamalı ki, bunu değiştirecek olan bizim küçük ve önemsiz görünen tercihlerimizdir.”Dedi.
  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz