2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

BÖLGEDE TARIM VE HAYVANCILIK BİTEBİLİR!
  • Ana Sayfa » SİYASET
  • 13 Ocak 2020 - 13:51:13
BÖLGEDE TARIM VE HAYVANCILIK BİTEBİLİR!

CHP’li Mehmet Güzelmansur, yağışlar ve baraj kapaklarının açılmasıyla su altında kalan Amik Ovası’nın afet bölgesi ilan edilmesi ve çiftçi zararlarının devlet tarafından karşılanması için yasa teklifi verdi. CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Ocak ayı başındaki etkili yağışlar ve baraj kapaklarının açılmasıyla su altında kalan Amik Ovası’nın yaralarının afet bölgesi düzeyinde sarılması ve bölge çiftçileri ile üreticilerinin […]

CHP’li Mehmet Güzelmansur, yağışlar ve baraj kapaklarının açılmasıyla su altında kalan Amik Ovası’nın afet bölgesi ilan edilmesi ve çiftçi zararlarının devlet tarafından karşılanması için yasa teklifi verdi.

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Ocak ayı başındaki etkili yağışlar ve baraj kapaklarının açılmasıyla su altında kalan Amik Ovası’nın yaralarının afet bölgesi düzeyinde sarılması ve bölge çiftçileri ile üreticilerinin tarım sigortası olup olmadığına bakılmaksızın zararlarının devlet tarafından karşılanması için yasa teklifi verdi.

BÖLGEDE TARIM VE HAYVANLICILIK BİTER

Güzelmansur, bölgenin yaralarının sarılmaması durumunda Hatay’da tarım ve hayvancılığın bitme noktasına geleceğini belirterek şu görüşlere yer verdi:

Amik Ovası’nda binlerce dönüm ekili arazi, evler, ahırlar, ağıllar, yollar, meralar, tarım işçilerinin kaldığı çadırlar, hayvan yemleri sular altında kalmıştır. Bölgede durum öylesine vahim boyutlara ulaşmıştır ki çiftçiler tarlalarına gidemez duruma gelmiş, hayvan üreticileri ise ne hayvanlarını besleyecek yem ne de yatıracak yer bulabilmektedir. Soğuk, açlık hayvanların telef olmasına, gebe hayvanların düşük yapmasına yol açmıştır. Hatay’da her yıl yaşanan benzer felaketler ve sonrasında kaderine terkedilen çiftçiler tarlalarını satıp bölgeyi terk etme aşamasına gelmişlerdir. Hayvan üreticileri de benzer durumdadırlar. Dolayısıyla bölgenin yaralarının sarılması elzemdir. Aksi durum Hatay’da tarım ve hayvancılığı bitme noktasına getirecektir.”Dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz