HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR:CEZALARIN YETERSİZLİĞİ SAHTE DİPLOMALILARI ARTIRIYOR!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR:CEZALARIN YETERSİZLİĞİ SAHTE DİPLOMALILARI ARTIRIYOR!

HAYZARAN:ALİ BABACAN’IN POLİTİKALARINI TAKİP EDİYORUZ!

HAYZARAN:ALİ BABACAN’IN POLİTİKALARINI TAKİP EDİYORUZ!

BAŞKAN SAVAŞ:SURİYELİ SEÇMEN SAYISI HIZLA ARTIYOR!
  • Ana Sayfa » HATAY
  • 16 Haziran 2022 - 16:22:28
BAŞKAN SAVAŞ:SURİYELİ SEÇMEN SAYISI HIZLA ARTIYOR!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş,  bir Twitter hesabı üzerinden yayınlanan programa katılarak “Hatay’daki Durum: Düzensiz Göç, Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyeliler” konusunda önemli açıklama ve değerlendirmelerde bulundu. Lütfü Savaş, program sunucusunun yönelttiği “Suriye iç savaşı başladığından bu yana Suriye sınırındaki bir ilin belediye başkanlığını yapıyordunuz. Suriyeli vatandaşların şehrinize ilk gelişinde neler yaşadınız?” sorusuna şöyle yanıt verdi: “2011 […]

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş,  bir Twitter hesabı üzerinden yayınlanan programa katılarak “Hatay’daki Durum: Düzensiz Göç, Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyeliler” konusunda önemli açıklama ve değerlendirmelerde bulundu.

Lütfü Savaş, program sunucusunun yönelttiğiSuriye iç savaşı başladığından bu yana Suriye sınırındaki bir ilin belediye başkanlığını yapıyordunuz. Suriyeli vatandaşların şehrinize ilk gelişinde neler yaşadınız?” sorusuna şöyle yanıt verdi:

2011 yılında Arap Baharı’nın etkisiyle Suriye iç savaşı baş gösterdiğinde ben de Antakya Belediye Başkanıydım. O dönemde şehrimize gelen misafirlerle vatandaşlarımız arasında bir gerginlik olmaması amacıyla Hatay’daki kanaat önderleriyle toplantılar yaptık. Yaklaşık 2 bin 500 toplantı yaptım. Öncelikle gelenler kamplara yerleştirilmeye başladı. Ama ardından gelen misafirler kendi imkânlarıyla ev kiralayarak iş yerlerinde çalışmaya başladılar.”Dedi.

SAVAŞ HÜKÜMETİ ELEŞTİRDİ

Sığınmacıların şehre gelmesiyle birlikte yaşanan olumsuzluklarla mücadelede hükümet tarafından yalnız bırakıldığını söyleyen Savaş, iktidar partisinin belediye başkanı olduğu dönemde, yaşanan sorunları görüşmek için dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’dan randevu talep ettiğini ancak bu randevunun reddedildiğini ifade etti.

Başkan Savaş, 12 yıldır yaşanan bu olumsuzluklarla ilgili hükümetin herhangi bir kademesinden kimsenin kendisinden görüş istemediğini ifade etti.

Yıllarca bağımsızlık mücadelesi vermiş dedelerin torunu ve serhat şehir Hatay’ın belediye başkanı olarak kentin yaşadığı sorunları hiçbir siyasi amaç gütmeden yalnızca bilimsel veriler ışığında anlattığını ifade eden Lütfü Savaş, zaman zaman bu konuyla ilgili yanlış anlaşıldığını söyledi.

Sığınmacı sorununun ekonomik boyutunu da ortaya koyan Savaş:

Bilimsel veriler, ekonomik olarak her 4 Hataylının 1 Suriyeliye baktığını gösteriyor. Biz İller Bankası’ndan gelen katkı payının bir kısmını Suriye’den gelen vatandaşlar için de kullanıyoruz. Daha fazla yol daha fazla asfalt yapmak durumunda kalıyoruz. Daha fazla içme suyu üretmemiz gerekiyor. Daha fazla katı atık bertaraf ediyoruz” dedi.

LÜTFÜ SAVAŞ: “SURİYELİ SEÇMEN SAYISI HIZLA ARTIYOR”

Kentteki Suriyeli seçmen sayısının hızla arttığına dikkat çeken başkan Savaş:

1 milyon 671 Hataylı yaşıyor. Resmi olmayan rakamlar nüfusumuzun 4’te 1’inin Suriyeli olduğunu gösteriyor. 2019 Ocak ayından 2021’in Mart ayına kadar 13 bin Suriyeli seçmen vardı. 2021 Mart ayından bugüne kadar bu rakam 18 binin üzerine çıktı” şeklinde konuştu.

Suriyelilerin doğum hızının Türk vatandaşlarından çok daha yüksek olduğunu belirten Savaş, sığınmacı nüfusunun artış hızına dikkat çekti.

Hatay’ın Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çok önemsediği ve Misak-ı Milli sınırlarına dahil ettiği son serhat şehir olduğunu vurgulayan Başkan Savaş, kentin tarihini bilerek gelecek için doğru politika üretmek gerektiğini ifade etti.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz