HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR:CEZALARIN YETERSİZLİĞİ SAHTE DİPLOMALILARI ARTIRIYOR!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR:CEZALARIN YETERSİZLİĞİ SAHTE DİPLOMALILARI ARTIRIYOR!

HAYZARAN:ALİ BABACAN’IN POLİTİKALARINI TAKİP EDİYORUZ!

HAYZARAN:ALİ BABACAN’IN POLİTİKALARINI TAKİP EDİYORUZ!

BAŞKAN SAVAŞ:İL BAŞKANI YEŞİLDAL BİZİ GÜÇTEN DÜŞÜRMEK İSTİYOR!
  • Ana Sayfa » HATAY
  • 5 Temmuz 2022 - 15:51:42
BAŞKAN SAVAŞ:İL BAŞKANI YEŞİLDAL BİZİ GÜÇTEN DÜŞÜRMEK İSTİYOR!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, katılığı bir televizyon programında kent ve ülke gündemine dair açıklama ve değerlendirmelerde bulundu. Savaş, programda Hatay’daki siyasi iklimden bahsetti. İktidar partisinin il başkanının HBB ve HATSU’nun kente yapacağı hizmetleri engellediğini söyleyen Savaş, iddiasını örneklerle açıkladı. Hizmetlerin sadece yerelde engellenmediğini anlatan Savaş: “2017 yılında katı atık bertaraf tesisimizi genişletmek istedik. […]

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, katılığı bir televizyon programında kent ve ülke gündemine dair açıklama ve değerlendirmelerde bulundu.

Savaş, programda Hatay’daki siyasi iklimden bahsetti.

İktidar partisinin il başkanının HBB ve HATSU’nun kente yapacağı hizmetleri engellediğini söyleyen Savaş, iddiasını örneklerle açıkladı.

Hizmetlerin sadece yerelde engellenmediğini anlatan Savaş:

2017 yılında katı atık bertaraf tesisimizi genişletmek istedik. Günlük 850 ton katı atık çıkıyordu. Suriyelilerden sonra bin 500 ton çıkmaya başladı. Kırıkhan, Yayladağı ve Altınözü’nde yer istedik, vermediler. Açtığımız davaları kazandık. Bakanlık Danıştay’ın kararına rağmen bize cevap vermedi. Şu an çöp dağı tehlikeli seviyelere ulaştı.Hafriyat depolama tesislerinde daha az para kazanalım diye fiyatları indirdiler. Çevlik’te güzel bir plaj yapalım istedik ama 2018’den itibaren cevap vermediler” dedi.

Savaş, HATSU’nun kan kaybettiğini belirterek uzun süredir gündemde olan su fiyatlarına da açıklık getirdi.

HASTU ELEKTRİK FATURALARINI ÖDEYEMEZ HALE GELDİ

Başkan Savaş,konuyla ilgili şunları söyledi ;

2017 yılında su fiyatlarına zam yaptık. 2019 yılının mayıs ayında 2 yıl önceki fiyatlara dönüldü. Şu ana kadar HATSU 256 milyon lira zarara uğratıldı. HATSU elektrik faturalarını ödeyemez hale geldi. Amaçları vatandaşa suyu ucuza vermek değil, HATSU ve HBB’yi hizmet yapamaz hale getirmektir.Son 7 ayda dolar yüzde 88 avro, yüzde 62, elektrik yüzde 264, benzin yüzde 228, motorin yüzde 271, demir-çimento yüzde 91, içme suyu boruları yüzde 87, sondaj yapım maliyeti yüzde 71 zamlandı. AK Parti il başkanı tüm bu kalemler bu kadar zamlanırken halkımı düşünüyorum dedi mi? Hükümet yetkililerine seslenip bu zamları geri çekin dedi mi? Ya da bu zamlar yapılıyor diye özür diledi mi?

Mustafa Kemal Üniversitesinden 3 kişilik bağımsız bir heyet suyun maliyeti konusunda bizi haklı buldu. Maliyeti 11 lira 45 kuruş olan suyu KUSUB ile birlikte 4 lira 88 kuruşa satıyoruz. Sayıştay hazırladığı raporda mevzuata uygun davranmamız gerektiğini söylüyor.”Dedi.

MHP’Lİ MECLİS ÜYELERİ HATSU BATMASIN İSTİYOR AMA…

HBB’nin kentin her ilçesinde altyapı çalışmalarına devam ettiğini anlatan Savaş:

Her yerde altyapı çalışmamız var. Kredi ve hibelerle hizmet yapıyoruz. İktidarın buradaki il başkanı değişti. Her şey değişti. Defne Turunçlu Arıtma Tesisi için çok uygun bir kredi bulduk. Hassa altyapısı ile birlikte meclise getirdik ama kabul etmediler.

Cumhur İttifakı’nın MHP’li meclis üyeleri HATSU batmasın istiyor ama iktidar partisi il başkanı bu arkadaşların da ayağına taş bağlıyor” dedi.

Hassa Belediye Başkanı ve Hassalı meclis üyelerinin kendi ilçelerine yapılacak hizmete hayır dediklerini hatırlatan Savaş:

Hassa Belediye Başkanı ve meclis üyeleri kendi ilçelerine yapacağımız içme suyu ve kanalizasyon şebekesi için hayır dedi. 21 yıllık iktidar Hassa’ya bir şey yapmamış ve bizim yapacağımız hizmeti engelliyor. Dörtyol için bulduğumuz hibeyi bile neredeyse kabul etmeyeceklerdi. MHP grubu bize destek vermek istiyor ama iktidar partisi il başkanı onlara da engel olmaya çalışıyor. İktidar partisi il başkanı bizi güçten düşürmek istiyor” açıklamalarında bulundu.

HATSU’NUN ZARARINI YARGI YOLUYLA TAHSİL EDECEĞİZ”

Su fiyatlarından dolayı HATSU’nun maliyet analizlerine göre 256 milyon hukuk çerçevesinde bunlara  el kaldıran meclis üyelerinden bu bedeli hukuk yoluyla tahsil edeceğiz” diyerek konuyla ilgili yargı yoluna başvuracaklarını belirtti.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz