HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR:CEZALARIN YETERSİZLİĞİ SAHTE DİPLOMALILARI ARTIRIYOR!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR:CEZALARIN YETERSİZLİĞİ SAHTE DİPLOMALILARI ARTIRIYOR!

HAYZARAN:ALİ BABACAN’IN POLİTİKALARINI TAKİP EDİYORUZ!

HAYZARAN:ALİ BABACAN’IN POLİTİKALARINI TAKİP EDİYORUZ!

BAŞKAN SAVAŞ:HATAY SIĞINMACI SORUNUNDA HÜKÜMET TARAFINDAN YALNIZ BIRAKILDI!
  • Ana Sayfa » HATAY
  • 23 Ekim 2022 - 11:05:27
BAŞKAN SAVAŞ:HATAY SIĞINMACI SORUNUNDA HÜKÜMET TARAFINDAN YALNIZ BIRAKILDI!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, katıldığı bir televizyon programında Hatay’daki sığınmacı sorununu değerlendirdi. Lütfü Savaş, Suriyelilerin doğum oranlarının Türklerden fazla olması sebebiyle gelecekte yaşanabilecek demografik ve toplumsal sorunlara dikkat çekti.  Hatay’ın Yayladağı ilçesinde her 5 seçmenden 1’inin Suriyeli olduğunu söyleyen Başkan Savaş, Hatay’daki demografik yapının işler raydan çıkmadan korunması gerektiğini vurguladı.  SIĞINMACI SORUNUNU BUGÜN […]

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, katıldığı bir televizyon programında Hatay’daki sığınmacı sorununu değerlendirdi.

Lütfü Savaş, Suriyelilerin doğum oranlarının Türklerden fazla olması sebebiyle gelecekte yaşanabilecek demografik ve toplumsal sorunlara dikkat çekti. 

Hatay’ın Yayladağı ilçesinde her 5 seçmenden 1’inin Suriyeli olduğunu söyleyen Başkan Savaş, Hatay’daki demografik yapının işler raydan çıkmadan korunması gerektiğini vurguladı. 

SIĞINMACI SORUNUNU BUGÜN KONUŞMAZSAK 10 YIL SONRA KONUŞAMAYACAK HALE GELİRİZ

Hatay’ın jeostratejik, jeopolitik ve tarihi önemine dikkat çeken Savaş:

“Hatay, yüzyıllarca ticaret yollarının üzerinde olması sebebiyle ticaretin merkezi olmuş bir şehir. Bu çok kültürlü yapısı ve gastronomik lezzetlerinin çeşitliliği de buradan geliyor. Böyle bir şehre 1 milyona yakın insanı oldubittiyle getiremezsiniz. Sizin hükümet olarak bir önlem almanız lazım. Bunları bugün konuşmazsak 10 yıl sonra konuşamaz hale geleceğiz. Bugün bunları konuşmazsan sonraki nesillerden beddua alırım. Korkuyla yaşamayalım diye konuşuyorum.”Dedi.

Hatay’daki sığınmacılar için kente hükümet tarafından hiç bir ek ödenek verilmediğinin altını çizen Savaş,şunları söyledi:

Hiçbir destek almadan yalnızca Hatay halkı için gelen bütçeyi misafirlerimizle paylaşıyoruz. 3 kişiye yetebilecek geliri biz yıllardır 4. kişiyle paylaşıyoruz.”Dedi.

Hatay’ın birçok konuda hükümet tarafından yalnız bırakıldığını söyleyen Lütfü Savaş,sözlerini şöyle tamamladı:

Suriye meselesi başladığında dönemin başbakanından randevu istedim. Önce bana randevu verildi. Sonra vazgeçildi. İktidar partisinin belediye başkanıydım. Serhat şehrinde en çok sıkıntı yaşayanların başında geliyordum. Birçok sorun için Ankara’ya başvuruyoruz ve yanıt gelmiyor. Örneğin çöp depolama sahası sorunumuz hala çözülmedi. Çöp sahamızın patlama ve çökme riski var. Can ve mal kaybına sebebiyet verebilir. Bu çöp sahasının yerinin değişmesi gerekiyor. 4 farklı yer önerdik hiçbirini kabul etmediler, yer göstermediler. Yan tarafa yeni bir saha açmak için ÇET raporunun çıkmasını bekliyorduk. Bakanlık bunun sonuçlanmasını rafa kaldırdı. Mahkemeye başvurduk mahkeme bizi haklı buldu. Bakanlık konuyu Danıştay’a götürdü. Danıştay bizi halkı gördü. Ve onları yeniden dava açabilme hakkından men etti. Bu kadarı bile görmezden geliyorlar.“Dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz