HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR:CEZALARIN YETERSİZLİĞİ SAHTE DİPLOMALILARI ARTIRIYOR!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR:CEZALARIN YETERSİZLİĞİ SAHTE DİPLOMALILARI ARTIRIYOR!

HAYZARAN:ALİ BABACAN’IN POLİTİKALARINI TAKİP EDİYORUZ!

HAYZARAN:ALİ BABACAN’IN POLİTİKALARINI TAKİP EDİYORUZ!

BAŞKAN SAVAŞ:HATAY ARTIK YORULDU!
  • Ana Sayfa » HATAY
  • 11 Eylül 2021 - 13:19:38
BAŞKAN SAVAŞ:HATAY ARTIK YORULDU!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, katıldığı bir televizyon programında Suriye savaşının,Hatay’a sosyo-ekonomik yansımalarından söz etti. “İHRACATIMIZ 2010 YILI SEVİYESİNİN ALTINDA” Hatay’da yaşayan Suriyeliler hakkında konuşan Savaş: “Resmi kaynaklara göre şehrimizde 500 bin civarında Suriyeli var. Ancak biz 900 bin-1 milyon civarında olduğunu tahmin ediyoruz. 9 yılı aşkın süredir Hataylıların ödenekleri ile kardeşlerimize de bakıyoruz. […]

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, katıldığı bir televizyon programında Suriye savaşının,Hatay’a sosyo-ekonomik yansımalarından söz etti.

İHRACATIMIZ 2010 YILI SEVİYESİNİN ALTINDA”

Hatay’da yaşayan Suriyeliler hakkında konuşan Savaş:

Resmi kaynaklara göre şehrimizde 500 bin civarında Suriyeli var. Ancak biz 900 bin-1 milyon civarında olduğunu tahmin ediyoruz. 9 yılı aşkın süredir Hataylıların ödenekleri ile kardeşlerimize de bakıyoruz. Bu çok sürdürülebilir bir durum değil. Çünkü ekonomik şartlar gittikçe geriliyor. Esnafımızda, çiftçimizde ticaretle ve uğraşan insanlarımızın durumunda gerileme var. İhracatımız 2010 yılı seviyesinin altına düşmüş durumda” dedi.

İŞSİZLİK, SOSYOLOJİK VE PSİKOLOJİK SORUNLARI DA BERABERİNDE GETİRİYOR”

Suriyeli nüfusun kentteki sosyolojik, psikolojik ve ekonomik yapıyı etkilediğini de söyleyen Savaş:

Suriyelilerin ucuza çalışmasından dolayı maalesef gençlerimiz işsiz kalıyor. İşsizlik, sosyolojik ve psikolojik sorunları da beraberinde getiriyor. Maalesef insanlarımızın psikolojisi on yıl önceki gibi değil. Yeşil alanlar, trafik ve konut sorunu gittikçe artan boyutlara gelmiş durumda. İktidarın ve Ankara’nın getirmesinden kullandı. bu sorunlara çözüm yanayız” dedi.

LÜTFÜ SAVAŞ,SURİYE’DE KALICI BARIŞTAN YANA

Lütfü Savaş konuşmasının devamında, Suriye’de kalıcı barışın tesis edilmesi ve Suriyelilerin de kendi topraklarında özgürce yaşaması gerektiğini belirtti.

SAVAŞ: BARIŞA KATKI SAĞLAMASI GEREKEN ÜLKELERİN ADIM ATMASINI BEKLİYORUZ

Başkan Savaş,konuşmasına şu sözlerle devam etti:

Hatay artık yoruldu. Suriye’den gelen insanlar gönül rahatlığıyla kendi ülkelerine gidebilsin. Suriye’den gelen kardeşlerimizi seviyoruz ama aramızda 35-40 yıllık sosyal ve entelektüel fark var. Barışa katkı sağlaması gereken ülkelerin adım atmasını bekliyoruz. Suriye’deki bütünlüğün ve huzurun sağlanmasını bekliyoruz. Ondan sonra da misafirlerimizi gönül rahatlığıyla ülkelerine göndermek istiyoruz.”dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz