BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

HATAY BİZİM GAZETE 14 YAŞINDA!

HATAY BİZİM GAZETE 14 YAŞINDA!

BAŞKAN SAVAŞ,GÜNIŞIĞI’NDA KONUŞTU:VATANINA,MİLLETİNE BAĞLI HERKESİN OYUNA TALİBİM”
  • Ana Sayfa » HATAY
  • 16 Şubat 2019 - 22:10:45
BAŞKAN SAVAŞ,GÜNIŞIĞI’NDA KONUŞTU:VATANINA,MİLLETİNE BAĞLI HERKESİN OYUNA TALİBİM”

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Mazman Medya Grup Radyolarında gazeteci Mithat Öztürk’ün hazırlayıp-sunduğu “Günışığı” programının canlı yayın konuğu oldu. BAŞKAN SAVAŞ:“TAKIMIMIZA GÜVENİYORUZ” Hatay’ın sportif anlamda başarılarına değinen Başkan Savaş: “Sportif faaliyetlerde elde ettiğimiz başarılar 10 yıllık emeğin ürünü. Çalışıyorsunuz, emek veriyorsunuz ve altyapıyı oluşturduktan sonra da başarı öyle geliyor. Bizim insanımız spora yatkın, sporu […]

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Mazman Medya Grup Radyolarında gazeteci Mithat Öztürk’ün hazırlayıp-sunduğu “Günışığı” programının canlı yayın konuğu oldu.

BAŞKAN SAVAŞ:“TAKIMIMIZA GÜVENİYORUZ”

Hatay’ın sportif anlamda başarılarına değinen Başkan Savaş:

“Sportif faaliyetlerde elde ettiğimiz başarılar 10 yıllık emeğin ürünü. Çalışıyorsunuz, emek veriyorsunuz ve altyapıyı oluşturduktan sonra da başarı öyle geliyor. Bizim insanımız spora yatkın, sporu seviyor ve siz de bunların zeminini hazırladığınız zaman insanlarımız başarılı oluyor. Bu başarı tesadüf değil. Bu benim, arkadaşlarımızın, profesyonel hocalarımızın ve aynı zamanda Hatay halkının başarısı. Tek başına bir insan hiçbir şeyi yapamaz. Ama zemin hazırlar ve liderlik yaparsanız insanlarımız da başarır. Hatayspor’da şuan ilk 5’teyiz. Şampiyonluğa gitmek istiyoruz. Kalan 13 maç bizim için finaldir. Süper Lig’i görmek istiyoruz. Hatay halkının da takımımızı desteklemeye devam etmelerini istiyoruz. Başarıyı birlikte yakalayabiliriz. Takımımıza güveniyoruz. Para ve şöhretli futbolcu her şey değil. Birlikte çalışıp, üretmek ve çalışmak çok önemli. Bizim takımımız da bunu yaptı. Emeği geçen takımımıza canı gönülden teşekkür ediyorum” dedi.

“HATAYSPOR’UN SEÇİMLE GELEN PARAYA İHTİYACI YOK”

Ak Parti temsilcilerinin Hatayspor’a destek vermediklerini belirten Başkan Savaş:

“Takıma bir kuruş katkıları yok. Boy göstermek yeterli değil. Seyircilerimiz de maçı izlemeye geliyorlar. Spora destek vermek için hem ekonomik olarak hem de manevi olarak takımımıza yardım etmeleri lazım. Seçime gidiliyor diye de Hatayspor’a hiç kimse para vermesin. Hatayspor’un seçimle gelen paraya ihtiyacı yok. Hatayspor’un ruhsal, bedensel güce ve onları sahiplenecek insanlara ihtiyacı var” ifadelerine yer verdi.

“BİZİM KORKACAK HİÇBİR ŞEYİMİZ YOK”

Hatayspor’un borçlarını ödediklerinin ve Hatayspor tesisine birçok revize çalışması gerçekleştirdiklerinin altını çizen Başkan Savaş:

“ Hatayspor’un görünürde 14,5 milyon TL, 2,5 milyon TL de görünmeyen borcu vardı. Biz bu seneki borçlar dışında borcu ödedik. Borcumuz da hemen hemen yok gibi. Hatayspor tesislerine biz çok destek verdik. Tesisi revize ettik ve şu an otel 4 yıldızlı otel konumunda. Bu takımı şampiyon yapmışız. 1 Lig’de iddialı bir takımız. Stad, Spor Müdürlüğü’ne bağlı yani hükümete bağlı bir yer.

Biraz para göndersinler o zaman yaptırsınlar stadları. İktidar olmak ona buna baskı yapmak değil. Geçen hafta Hatayspor’u kontrol etmeye müfettiş gelmiş. Bu pazartesi yine müfettiş geldi. İsterse on tane müfettiş gelsin bizim işimiz sağlam Allah’a şükür. Bizim korkacak hiçbir şeyimiz yok. Ben kul hakkı konusunda hassas bir insanım.

Hatay’ı severek ve Hatay’da sporu desteklemek için yönetimi oluşturduk. Biz karanlıkta da aydınlıkta da Hatayspor’a sahip çıktık” şeklinde konuştu.

“DALGA GEÇEREK SPORA DESTEK VERİLEMEZ”

Başkan Savaş:

“ Başarılı takımımız Hatayspor için Sayın İsmail Kimyeci’den destek istemememe rağmen dalga geçerek bir tepsi baklava göndereceğini söyledi. Böyle dalga geçerek spora destek verilmez. Bugüne kadar destek verselerdi ben onlara teşekkür ederdim” dedi.

“ECDADIMIZDAN MİRAS KALAN ŞEHRİMİZDE ÇOCUKLARIMIZIN AZINLIK OLMALARINI İSTEMİYORUM”

Suriyeliler ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Başkan Savaş,:

“Ben hangi ilin belediye başkanı olduğumun farkındayım. Bu ilin ne kadar jeolojik, jeopolitik ve jeostratejik bir öneme sahip olduğunu bilen biriyim. Hemen yanı başımızdaki yangının da farkındayım. Hatay 20 yıl esaret altında kalmış ve bağımsızlık mücadelesi veren bir şehir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Hatay’a bakışını ve Türkiye Cumhuriyeti için neler yaptığının farkındayım. Bu 20 yıl sonunda bizler özgür ve başı dik yaşıyorsak kime borçlu olduğumuzun da bilincindeyim.

Hesaplara göre üç yıl sonra Suriyelilerin doğum oranı %75 oluyor. Yayladağı, Altınözü ve Reyhanlı seçime girseler seçimi alacak konumundalar. 12 yıl sonra da Hatay’da alacak konuma gelecekler. Ecdatlarından miras kalan şehrimizde çocuklarımızın azınlık olmalarını istemiyorum” dedi.

“SAVAŞ BİTİNCE GÜVENLİ ORTAM SAĞLANDIĞI ZAMAN SURİYELİLERİN MEMLEKETLERİNE DÖNMELERİNİ İSTİYORUZ”

15 bin civarında Suriyeli’nin seçimde oy kullanacağını açıklayan Başkan Savaş:

” Burada belediye başkanını seçecek çocuklarımızın kendi atalarından kalan birini seçmelerini istedim. Bu gelen misafirler beni de siyasi partilerimizi de tanımaz. Bilmeden kime ve niçin oy verecekler? Ben en çok oy alarak burada seçilmiş bir adamım. Afrin’den gelen memurlar ve görevliler de da burada oy kullanacaklar. Onlar da bizi tanımıyorlar.

Hatay’ın kaderi neden dışarıdan gelip burayı tanımayan insanlara teslim edilsin? Bu telaşın nedeni ne? İnsanlar iç savaştan dolayı kaçıp burada bizim desteğimizle yaşamlarını sürdürebilirler. Biz onlara bakalım barındıralım. Fakat savaş bittiğinde güvenli ortam sağlandığı zaman Suriyelilerin memleketlerine dönmelerini istiyoruz. Ben babamdan ve annemden doğruluğu öğrendim. 10 yıldır siyaset yapıyorum.Ben hem inançlı hem de doktor yemini etmiş bir insanım . Ben yalan söyleseydim Hatay halkı beni seçmezdi. Ben bu kadar hassas bir şehrin başkanı olarak devletimin burada bu tartışmalarla zarar görmesini istemem. Devlet, bayrak, şehir bizim.

Biz hiç kimseyi ötekileştirmedik. Ben muhalefet belediye başkanı olabilirim. Fakat ben bu vatanı seviyorum. Benim torunlarım incinmesin diye önlem alıyorum” ifadelerine yer verdi.

Başkan Savaş, programda, Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan YENİ DÖNEM PROJELERİNİ AÇIKLADI.

Samandağ Kent Park projesi, tarihi ev restorasyonları, Antakya Kültür Merkezi ve Nikah Salonu projesi, 200 yeni içme suyu sondaj kuyusu, Antakya Rende Kavşağı projesi, Eski Antakya Bölgesi 17 sokak sağlıklaştırma projesi, Kırıkhan Ek Hizmet Binası- Spor Kompleksi ve Yaşam Merkezi- Kent Park Projesi, EXPO 2021 Antakya ve İskenderun Alanı Düzenlemeleri ve HADO projesi gibi birçok kaliteli proje açıklayan Başkan Savaş, Hatay’ı gelecek günlerde de nitelikli hizmetlerle buluşturacaklarını ifade etti.

“HESAP VEREMEYECEĞİMİZ HİÇBİR ŞEY YOK”

Başkan Savaş, belediyede yapılan tüm hizmetlerin müfettişlerce denetlendiğini ifade ederek:

” Bugüne kadar beni hiç kimse yolsuzlukla, hırsızlıkla, kaçakçılıkla suçlamamıştır. Hesap veremeyeceğimiz hiçbir durum yok” dedi.

“SEÇİMİ KAYBEDECEKLERİNİ ANLADIKLARI İÇİN FİTNE TOHUMLARI EKMEYE ÇALIŞIYORLAR”

Harbiye’de katı atık toplama alanı yapılacağı ve çöp sularının yeraltı sularına karışacağı iddia ve endişelerine cevap veren Başkan Savaş:

“ Böyle bir çalışmamız yok. Birileri seçimi kaybedeceğini anlayınca fitne çıkarmaya çalışıyor” şeklinde konuştu.

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin, Amik Ovası’ndaki su birikintisine neden olduğu konusunda yöneltilen iftiralara da yanıt veren Başkan Savaş:

“ Ovadaki su birikintisinin bir kısmı yağmurlardan bir kısmı da Tahtaköprü Barajı’nın kapaklarını açmalarından kaynaklanıyor. Suriye tarafından da kapaklar açılmış. Asi Nehri taştığı için de o bölgeyi su basıyor. Bunun bizimle bir alakası yok” ifadelerini kullandı.

“ARITMA TESİSLERİMİZ SAYESİNDE AMİK OVASI’NDA TARIMSAL SULAMA TERTEMİZ SUYLA YAPILIYOR”

Başkan Savaş Amik Ovası’nın arıtılmış tertemiz suyla sulanması için yapılan arıtma tesislerinden de bahsederek:

“Reyhanlı Kırıkhan Serinyol ve Maşuklu’da yapmış olduğumuz dört arıtma tesisimiz ovadaki kirliliği temizliyor.

Hassa ve Kumlu’ya da önümüzdeki günlerde arıtma tesisi yapıyoruz. Hatay’a toplamda 8 adet arıtma tesisi kazandırdık. Medeniyet budur. Ovada insan dışkısı bulaşan suyla ürünler yetiştirilmesi yerine tertemiz akan suyla organik ürünler yetiştirilmesini sağladık” açıklamalarında bulundu.

“SAHİP OLDUĞUMUZ TÜM DEĞERLERE VE GÜZELLİKLERE SARILMALIYIZ”

Gazeteci Mithat ÖztürkLütfü Savaş’ın başlattığı ‘Sarıl’ kampanyasının anlamını sordu.

Başkan Savaş, ‘Sarıl’ kampanyasının detaylarını şu ifadelerle paylaştı:

“Biz sahip olduğumuz tüm değerlere ve güzelliklere sarılmalıyız. Ailemize, sevdiklerimize, vatanımıza, milletimize, bayrağımıza sarılıyoruz. Biz işlerimizi yaparken sevgimizi de katıyoruz. Bu kampanya da bunun bir ürünü.”Dedi.

“GENÇLER İŞSİZLİK SEBEBİYLE ZOR DURUMDA”

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik tablonun olumsuz olduğunu verilerle ortaya koyan Başkan Savaş, kişi başına düşen milli gelirin hangi ölçüde azaldığını, borçlanmanın nasıl arttığını sayısal verilerle anlattı.

Genç nesillerin işsizlik sebebiyle olumsuz etkilendiğini sözlerine ekleyen Başkan Savaş, gençlerin evlere kapanıp dijital dünyada kaybolduğunu ifade etti.

Sebze meyve fiyatlarının geldiği noktayı değerlendiren Başkan Savaş:

”Ben bu fiyatlar buraya neden buraya geldi onu düşünüyorum. Bu fiyatlar nasıl düşer onu düşünüyorum. Bu fiyatların ölçüsüz harcamalar, tarım sektörünün iyi planlanamaması ve projelendirilememesi sonucu buraya geldiğini düşünüyorum. Biber fiyatları ili kat artmış durumda. Mazot fiyatları arttı. Sanayi elektriği son bir yılda %110 artmış. Milletimiz tohum alamıyor. Tüm bu mağduriyetleri gidermesi gereken merci hükümettir. Günübirlik tedbirlerle, tanzim satış mağazalarıyla bu iş nereye kadar yürüyecek?’‘Dedi.

“VATANINA, MİLLETİNE BAĞLI HERKESİN OYUNA TALİBİM”

Hatay’da yönü Ankara’ya dönük, Türk Bayrağı altında yaşamaktan mutlu ve vatanına, milletine bağlı herkesin oyuna talip olduğunu açıklayan Başkan Savaş, bugüne kadar hiçbir ayrım yapmadan hizmet ulaştırdığını belirtti.

Hatay’a yapılan hizmetleri görmezden gelmek üzerini örtmek için çaba harcandığını ifade eden Başkan Savaş, engellemelere rağmen Hatay’ın her köşesine hizmet ulaştırdıklarını ve ulaştırmaya da devam edeceklerini duyurarak:

“HBB meclis toplantılarında Hatay halkına hizmeti engellemeye çalışan iktidar partili meclis üyeleri şimdi Hatay’a neden hizmet yapılmadı diyor. Arşivden çıkartıp mecliste yaşananları, oylamaları vatandaşlarla paylaşmak lazım” dedi.

“31 MART AKŞAMI TÜM VATANDAŞLARIMIZI KÖPRÜYE BEKLİYORUM”

Gazeteci Mithat Öztürk’ün seçim sonucuna yapılan anket çalışmalarını Başkan Savaş’ sordu.

Başkan Savaş bu soruya esprili ve kendinden emin bir cevap verdi. Başkan Savaş anket sonuçlarının hangi adayı önde gösterdiği sorusuna, “ Hatay’ın tüm renklerini 31 Mart akşamı Köprübaşı’na bekliyorum” dedi.

“BEN PARAYI ALT YAPIYA, YANİ GELECEĞİMİZE YATIRDIM”

Gazeteci Öztürk’ün, Ak Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı’nın Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin projelerini eleştirmesini hatırlatması üzerine hayata geçirdiği projeler hakkında bilgiler paylaşan Başkan Savaş:

“Payas’ta seçim zamanı Sayın Sadullah Ergin ve Sayın Bekir Altan’ın yetkileri olmadığı halde ihaleye çıkarak şov yapmak için yıkıp da yapamadıkları battı çıktıyı biz yaptık. İskenderun’da 2700 metre uzunluğunda battı çıktı yaptık.

1750 metre uzunluğundaki ikinci aşamaya geçtiğimizde Sayın Seyfi Dingil, il başkanları ve meclis üyeleri projeye karşı çıktı. Biz de İskenderun halkına bunu sorduk.

%93’ü direk istiyordu, onu da yaptık. Seçimden sonra da birkaç şey daha ekleyeceğiz. Keşke bu arkadaşlar 17 yıldır iktidarlar zamanında bunları yapabilseydi. Kedi uzanamadığı ciğere mundar dermiş. Antakya girişini kullanarak sanayiye gitmek isteyen vatandaşlar yolda çok fazla zaman kaybediyordu. Şu anda oraya hem akıllı kavşak yaptık hem battı çıktı yaptık. Yolu çok geniş yapma şansımız yoktu, 3 şerit yaptık. Yol genişti de biz mi yapmadık? En dar dedikleri yer 4 metreydi. Avrupa’da bir şerit 3 metredir. O şeritten tır geçiyor.

Gelelim Uğur Mumcu Bulvarı’na. Kazdıkça tarihi eser çıktı. O kadar tarihi esere rağmen bitirdik. Sit alanı çıkacağını nereden bilebilirdik. Bize yukarıdan yol yapın, askı yapın dediler. Eğer öyle yapsaydık oradaki hiçbir esnafın yaşam şansı kalmazdı. Tüm yöre halkı da bize düşman olurdu, çünkü evlerinin fiyatları da düşerdi. Bekara eş boşamak kolay.

Bu arkadaş, Atatürk Caddesi’nde yeni yapılacak olan bisiklet yolunun Ulaştırma Bakanlığı tarafından 2019 yılından itibaren mecbur kılındığını bilmiyor. Bisiklet yolu yapmak zorundayız. Bu arkadaşlar altyapının da ne olduğunu bilmiyorlar. Altyapı medeniyet demektir. Medeniyet olmadan bir toplum ileri gidemez. Ben alt yapı çalışmalarına Antakya Belediye Başkanlığım zamanında başladım. Ben ilk belediye başkanlığımdan bu yana parayı lükse şımarıklığa harcamadım. Ben parayı altyapıya, yani geleceğimize yatırdım. İçme suyu şebekelerinin hepsini değiştiriyorum. Peki neden? Çünkü içerisinde demir, kurşun, bakır ve asbest var. 3’ü ağır olan bu maddeler insan vücudunu mahvediyor, kansere yol açabiliyor. Bu arkadaşlar okumadıkları için bunların hiçbirini bilmiyorlar.

Ben bu şehrin belediye başkanıyım, şehrin liderliğini yapıyorum, çocuklarımızın geleceğini ve yaşlılarımızı düşünmek zorundayım. Bir kolera vakasında teşhis koyana kadar 250-300 kişiyi kaybederiz. Bu arkadaşlar hekim olmadığı için bilmiyorlar” dedi.

“HİZMETİ NE BANA YAPTIRIYORLAR NE DE KENDİLERİ YAPIYORLAR”

Altyapının bazı bölgelerde gecikmesi ile ilgili de önemli açıklamalarda bulunan Başkan Savaş:

“Samsung Makine gibi çok güçlü bir şirketti aldı ihaleyi. Bu adamlar işe başladıklarından 3 ay sonra hükümet dışardan gelen duktil boruya %30 vergi koydu. Zaten çok düşük karla almışlardı, böyle olunca insanlar buradaki Samsung makinadan almak zorunda kaldılar. Bunun hesabını versinler. Yalan söyleyerek bu işler olmaz. İnsanlar batıyor, işi bırakıyorlar. İçme suyu şebekesinde çoğu yeri biz tamamlıyoruz. Neden sadece Samsung makinanın tek el olduğu bir ülkede duktil borunun dışardan ithalatına %30 vergi koyuyorsunuz? Şu anda iş yapan müteahhitlerin %70’i batmış, %20’si de can çekişiyor.

Büyükşehiri kazanacağız diyorlar. Kazanabiliyorsanız kazanın. 31 Mart yakın. Eğer hak etmişseniz zaten Hatay halkı hakkı teslim eder. Benle neden uğraşıyorsunuz?

Amanos Tüneli’ni 2013 yılından beri yapacağız diyorsun nerde? Hassa’ya organize sanayi kuracağız dediler, Hassa işsizlikten kan ağlıyor. Hassalılar zeytinyağını bu yıl satamadılar, üzüm de para etmedi. İnsanlar sefil, ihtiyaç sahibi. Daha organize sanayinin temeli yok bir plan proje yok.

Gelelim ova bölgesine. Ova su içerisinde. İktidarın buradaki temsilcileri nerde. İki aydır HBB’nin iş makineleri orda. Afrin’de operasyon olur, HBB’nin iş makineleri yine ordadır. Reyhanlı Barajı noldu? Yıllardır bitecek.

Karaçay Barajı’nı daha 1 sene önce açtılar. Dakikada dağ ile baraj arasında 250 litre su kaçağı var, yanlış yapmışlar. Suyu tutamadılar geri boşalttılar. Depolar, arıtma tesisi, ishale hattı bitmedi. Diyorlar ki ‘Başkan Savaş biten projeden su vermiyor Samandağ halkı rahatsız’ diye. Bitirmeden açtılar, insanlar bunu görmüyor mu sanıyorsunuz? Dostluk Barajı’nın temelini atıldı, şimdi barajın yerinde yeller esiyor. İktidar olmak muktedir olmaktır. İktidarın buradaki temsilcisiysen burada muktedir olacaksın. Lider mağrur olacak ama yumuşak huylu olacak, insanlarla dertleşecek, yönlendirecek, yardımı olacak.

Batıayaz’a çıkarken bir köprü var. O köprü ile yol bize ait değil. DSİ’nin kamyonu tarafından iş makinesi taşırken köprü zarar gördü. Biz giden valimiz Sayın Erdal Ata ile konuştuk, karayollarının parası yokmuş siz yapın dedi. Yaparım dedim çünkü dağ bandındaki bütün köyler oradan geçip gidiyor. Yapacağımız projeyi anıtlar kuruluna götürdük. Anıtlar Kurulu da bizden orası karayollarının olduğu için vekaletname istedi. 1 ay bekledik vekalet gelmedi. Kararın çıkmasına 1 gün kala Sayın Valimizi aradım, vekaleti vermelerini için aramalarını rica ettim. Proje bitince bizden ihale için de vekaletname istendi. O gün bugündür bize vekaletname verilmedi. Anladık ki Ankara merkez ile bölge birbirine düşmüş, büyükşehire iş yaptırdılar diye. O zaman siz yapsaydınız. Yol benim değil ben derdine düşmüşüm. Ben yapmaya çalışıyorum, ne bana yaptırıyorlar ne de kendileri yapıyorlar” dedi.

“TÜRKİYE’DE 1/100.000’LİK MEVZİ PLANI YAPAN 3 İLDEN BİRİYİZ”

Şehrin imar planı ile ilgili de önemli açıklamalarda bulunan Başkan Savaş:

“Önce 90 bin hektarlık alanın 1/100.000’lik mevzi planı yaptık. Yaklaşık 1000 tane mevzi olanı vardı. 65 ayrı kurum ve kuruluşa sorduk. Biz sonunda 1/100.000’likleri bitirdik, 1/5000’lik Nazım İmar Planı’na geçtik. Mart ayında da 1/5000’lik imar planını çıkarıyoruz. Türkiye’de 1/100.000’lik mevzi planı yapan 3 ilden biriyiz. 17 yıllık iktidarın yapacağım deyip yapamadığını biz yaptık.

Nazım imar planı çıkınca da ilçelere yollayacağız. Yapamazlarsa 1 Nisan’dan sonra yine biz yaparız” ifadelerine yer verdi.

“Asi Nehri Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne ait diyorlardı. Asi Nehri’ne, Lütfü Savaş işle ilgili pankart açılınca nehir Devlet Su İşleri’nin oldu. Ya olduğunuz gibi görünün ya da göründüğünüz gibi olun. Bunlarda o feraset yok belki ama Sayın Valimizde var. Kendisine buradan çok teşekkür ederim. Baktı Asi Nehri’ni büyükşehir yaptı pırıl pırıl oldu. 17 tane dereyi daha bize verdi. Yaparsa büyükşehir yapar dedi. Biz tabi ki de yaparız. Bu arkadaşlar ovayı halletsinler, insanların ektiği ürünler bitmiş durumda. Böyle giderse orası çorak arazi olacak. Verimli tarım arazileri çorak araziye dönecek. 1954 yılından beri kurulmuş olan DSİ’nin çözemediği sorun büyükşehir belediyesine devrediliyor, inşallah biz çözeceğiz. Lütfen ovanın drenaj kanallarını yapsınlar ki ova halkı hayvanlarına yem bulabilesin zor durumda kalmasın. Seçim var diye bana söz söylemelerine gerek yok önce kendi işlerini yapsınlar” ifadelerine yer verdi.

“BUGÜNE KADAR YAPTIĞIMIZ TÜM İCRAATLARI DURDURMAK İÇİN HER ŞEYİ YAPTILAR”

Ak Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı’nın Hatay Büyükşehir Belediyesini hizmet noktasında eleştirmesi üzerine konuya açıklık getiren Başkan Savaş:

 Bu arkadaş 31 Mart gecesi kazanırsa, bizi bir daha şikayet eder. O şikayet sonucu yeniden hesap veririz. Biz demokrasiye inanıyoruz, kanunlara göre yönetilmek istiyoruz. Bu arkadaş hiç yöneticilik yapmadığı için bunları bilmiyor. İktidarda oldukları için de kimse onlara hesap sormuyor. Biz her zaman yatarken önce rabbimize sonra kullarına hesap verip öyle yatıyoruz.

Ama şunu söyleyeyim, büyükşehir kurulduktan sonra bize iller bankasından kalan borç 299 milyon TL, elektrikten kalan borç 148 milyon TL, hazineye devredilen ve özel firmalardan gelen borçlarla birlikte toplam 625 milyon TL borç kalmış sadece büyükşehire. Yaklaşık 272 milyon TL borç ödemişiz. Daha sonra devir tavsiye komisyonundan gelen borç ile 500 milyon TL’nin üstünde HATSU borcu var.

28 içme suyu deposu, 8 tane bitirmiş olduğumuz arıtma tesisi var. Bunlardan bir tanesi Dünyanın 5., Avrupa’nın 2. Ve Türkiye’nin en büyük kapasiteye sahip olan Membran Biyoreaktör Teknolojili Atıksu Arıtma Tesisi. Tesisin maliyeti sadece 63 Milyon TL. Biz bu arıtma tesisini de Asi Nehri’ni kurtarmak için yaptık. Dörtyol’a yaptığımız arıtma tesisinin maliyeti 7 milyon TL, Erzin’e yaptığımız arıtma tesisinin maliyeti 8 milyon TL, Reyhanlı’ya yaptığımız arıtma tesisinin maliyeti 11,5 milyon TL, Serinyol’a yaptığımız arıtma tesisinin maliyeti 7,5 milyon TL, Samandağ’a yaptığımız arıtma tesisinin maliyeti 10,5 milyon, Kırıkhan’a yaptığımız tesisin maliyeti 16,5 milyon TL, İskenderun Denizciler’e yaptığımız arıtma tesisinin maliyeti 9,5 milyon TL. 215 tane sondaj kuyusu açtık. 1025 kilometre kanalizasyon ve yağmur suyu hattı yaptık. 1993 kilometre içme suyu şebekesi yaptık.

İktidarın belediye başkanlığı görevinde olduğu 7 tane ili inceledik. En az mal satan biziz. En az kredi alan 2. belediyeyiz. Normalde yıllık harcama bütçenizin %20’sinden fazlasını alamazsınız, ama bazı belediyeler daha fazlasını almış. Bütçenizin yüzde kaçını hizmete harcadığımıza baktığınız zaman biz %43’ünü hizmete harcamışız.

Diğer belediyelerin ortalaması % 38 yani onlardan %5 daha fazla çalışmışız. Hatay halkı yanılıp iktidar partisinin adayına oy verirse 5 yıl saçını başını yolacak” dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz