ATAKAŞ HATAYSPOR LİGİN İLK MAÇINDA…

ATAKAŞ HATAYSPOR LİGİN İLK MAÇINDA…

BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

BAŞKAN SAVAŞ,GÜNIŞIĞI’NDA KONUŞTU:HATAY’A 10 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM SAĞLAYACAK…
  • Ana Sayfa » HATAY
  • 9 Şubat 2018 - 02:04:50
BAŞKAN SAVAŞ,GÜNIŞIĞI’NDA KONUŞTU:HATAY’A 10 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM SAĞLAYACAK…

Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, bir önceki gün Mazman Medya’da yayınlanan Gazeteci Mithat Öztürk’ün  hazırlayıp-sunduğu ‘Günışığı Gündem’ adlı radyo programının canlı yayın söyleşi konuğu oldu. İki saati aşkın süren programda Gazeteci Öztürk’ün ve dinleyicilerin sorularını yanıtlayan başkan Savaş,Hatay geleceğine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. BAŞKAN SAVAŞ, “ORDUMUZUN YANINDAYIZ” Suriye’nin Afrin bölgesindeki Zeytin Dalı operasyonunu desteklediklerini […]

Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, bir önceki gün Mazman Medya’da yayınlanan Gazeteci Mithat Öztürk’ün  hazırlayıp-sunduğu ‘Günışığı Gündem’ adlı radyo programının canlı yayın söyleşi konuğu oldu.

İki saati aşkın süren programda Gazeteci Öztürk’ün ve dinleyicilerin sorularını yanıtlayan başkan Savaş,Hatay geleceğine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

BAŞKAN SAVAŞ, “ORDUMUZUN YANINDAYIZ”

Suriye’nin Afrin bölgesindeki Zeytin Dalı operasyonunu desteklediklerini belirten Başkan Savaş:

” Öncelikle biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız ve Türkiye Cumhuriyeti’nin emrindeyiz.

Ordumuzun mücadele ettiği nokta neresi ise hepimizin de mücadele ettiği noktanın orası olması lazım. Ordumuzun Afrin’deki amacı da Türkiye Cumhuriyeti’nin sınırlarını sağlıklı hale getirmek, terör organlarından kurtarmak ve komşumuz Suriye devletinin de toprak bütünlüğünü korumaktır. Bu amaç uğruna Afrin’de mücadele eden askerlerimizin yanında olmak bizim için farzdır. Devletimiz ve ordumuz bugüne kadar bizden ne istiyorlarsa biz görevimizi yaptık. Yapmaya da devam edeceğiz.

Biz sadece Büyükşehir belediyesi olarak değil Hatay halkı olarak da ordumuzun yanındayız. Bir an önce de komşumuzdaki kaosun bitmesini temenni ediyoruz. Bu operasyondan sonra Hatay’a karşı olumsuz algılar olmuş olabilir. Ama devletimiz kendi sınırlarımız ve güvenliğimiz adına bu operasyonu gerekli görmüştür. Hatay halkı olarak da bu operasyonun arkasındayız” dedi.

“YÖNETİCİLER OLARAK GELECEĞİMİZİN TEMİNATI OLAN ÇOCUKLARIMIZI DÜŞÜNMEK ZORUNDAYIZ”

Geleceğe daha güzel bir şekilde bakabilmenin eğitimle ilgili olduğunu vurgulayan Başkan Savaş:

” Daha güzel bir gelecek için çok eğitimli çocuklar yetiştirmemiz lazım. Gelişen ülkelere baktığınız zaman çocukların en çok etkilendikleri süreç okul öncesi eğitimlerdir.

Çocuklarımızın hem okul öncesi eğitimlerine hem de sonraki süreçlerde eğitimlerine daha fazla önem göstermeliyiz. Çocuklarımızın da yeteneklerine ve gereksinimlerine göre hangi branşlarda gelişeceklerini bilmemiz lazım. Geleceğimizi hazırlayan çocuklarımızın işsiz olmaması için onlara daha güzel ortamlar sunmamız lazım.

Avrupa’da gençlerin mutsuzluk oranı %8 civarı iken Türkiye’deki mutsuzluk oranı ise %29 civarındadır.

Gençlerimiz umursamaz ve karamsar ise bizim oturup düşünmemiz lazım. Bunu parti veya siyasi kimliğimle değil bilim insanı olarak söylüyorum. Bizler devlet veya yöneticiler olarak geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı düşünmek zorundayız. 

Eğitim, ekonomiyi, ekonomi siyasal gücü ve ordu gücünü besliyor. Bu denklemi iyi kuramazsanız dış dünyaya ve yardıma muhtaç olursunuz” ifadelerine yer verdi.

“HATAY’IN KALİTE STANDARDINI YÜKSELTECEĞİZ”

Hatay’a sunmuş olduğu projeleri dinleyiciler ile paylaşan Başkan Savaş:

” Hatay’da yerel kalkınmadan yanayız. Bunu da gerçekleştirmek için de projeler üretiyoruz. Danışman arkadaşlarımız ile çalışırken Hatay’ın enlerini çıkardık ve hangi alanlarda mücadele edebiliriz diye düşünerek çalışmalar gerçekleştiriyoruz.

3T projemiz de var. Bu tarım, turizm ve taşımacılık projeleri. Tarım konusunda da 250 tane ihtiyaç sahibi kadın üreticimiz ile kendi çiçeklerimizi üretiyoruz. 250 sera yaptık. Bu seralardan ihtiyacımız kadar ekiyoruz ve onlardan satın alıyoruz. Ev hanımlarımız yılda ortalama 4-5 bin para kazanacak.

Ayrıca kooperatif kuruyoruz. Kooperatif ile Hatay’ın enlerini belli bir konsept içinde toplayacağız. Her şey hazırlandı. Nar ekşimiz ve zeytinyağımız testi geçti. Başka ürünlerimiz daha var. Böylece ürünleri üreticiden tüketiciye göndermiş olacağız. Hatay’ın kalite standardını yükselteceğiz” ifadelerine yer verdi.

“AVRUPA BİRLİĞİ STANDARLARININ ÜSTÜNDE DENİZ OTOBÜSLERİ ALACAĞIZ”

Deniz otobüsü (HADO), 2012’de 6,5 milyar dolarlık ticaret hacmimiz vardı. 4 yıl sonra 2016 sonunda 4,3 milyar dolara düştü. 2,2 milyar dolar Hatay ekonomisi kayıpta. Biz savaştan olayı 14-15 ülkeye ihracat yapamıyoruz.

Hatay’ın ticaret hacmini genişletmek için farklı ülkelerden turist çekmemiz lazım. Bizim 7 ilçemiz deniz kenarında. Akdeniz’in 41 ülkesine komşuyuz. 35 bin Hataylı Kıbrıs’ta yaşıyor. Orda yaşayan insanların çoğu ya çalışan ya öğrenci. Hatay’dan Mersin’e de günde birçok insanımız seyahat ediyor. İnsanlarımız bu deniz otobüsleri ile hem ucuz hem de rahat bir şekilde seyahat edebilecek. Avrupa Birliği standartlarında 45 knot hızla giden deniz otobüsleri alacağız. Ayrıca insanlarımız seyahat ederken Hatay’ın yemeklerini de tatma fırsatı bulacak. Bu proje ile ekonomik anlamda kalkınmanın yanı sıra Türk Bayrağımızı da denizde dalgalandırarak barış mesajı vereceğiz” ifadelerine yer verdi.

Gazeteci Öztürk’ün projenin meclis onayını beklediğini hatırlatması üzerine düşüncelerini paylaşan Başkan Savaş:

“Tüm belediye başkanları olarak Hatay’ı daha ileriye taşımak için seçildik. Bu proje Hatay’ı dünyaya açacak ve ekonomimize katkı sağlayacak. HADO, EXPO 2021 ev gastronomiye de katkı sağlayacak ve Hatay’ı cazibe merkezi yapacak. Bu projeleri Hatay Büyükşehir Belediyesi yaptı diye kimsenin karşı çıkmaya hakkı yok” dedi.

“HATAY’A GELEN TURİST SAYISINI 1 MİLYONA ÇIKARMAK İSTİYORUZ”

Konuşmasının devamında Hatay halkının huzuru ve mutluluğu için var gücüyle çalıştığının altını çizen Başkan Savaş:

“6,5 yıldır savaşın gölgesinde olan Hatay’da önce huzur sonra hizmet ve en son da ekonomi için çırpınıyoruz. Bazı arkadaşlarımız bu işi siyaset için yaptığımı düşünseler de ben seçim çalışmalarımı seçime 2 ay kala yaparım ve göğsümde de şanlı Türk bayrağından başka bir şey taşımam. Kalbim Türkiye Cumhuriyeti için çarpar. Yerel yönetici olarak hemşehrilerimin güçlü kalmasını mutlu olmasını ve geleceğe güvenle bakmasını istiyorum. Hatay’a gelen turist sayısını önce 500 bine sonra da 1 milyona çıkarmak istiyoruz” dedi.

“ŞEHRİN GÜÇLÜ KALMASI ADINA PROJELER ÜRETİYORUZ”

Kentin teşvikte 5. Bölge olması halktan toplanan imzaların nedenleri hakkında bir takım açıklamalarda bulunan Başkan Savaş;

“ Birçok egemen gücün içinde olduğu coğrafya da önce huzur sonra hizmet ve ekonomi için çırpınıyoruz. Bir yerel yönetici olarak halkımın ve şehrimin güçlü kalmasını, mutlu olmasını ve geleceğe umutla bakmasını istiyor bu uğurda ekip olarak çalışıyoruz. Hatay’da turist sayısını her yıl arttırarak ekonomimize katkı sağlamak istiyoruz. Bu nedenle projeler üretip, ülkemizin kaynaklarından yararlanmaya çalışıyoruz” dedi.

“HADO İLE UYGUN FİYATLARDA DENİZ ULAŞIMI SAĞLAYACAĞIZ”

Hatay Deniz Otobüsü (HADO) projesi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Savaş:

“Liman kentimizin imkanlarından ve denizinden faydalanmak üzere deniz ulaşımı projesi yaptık. ARGE çalışmalarımızı yaparken bu konunun muhataplarından destek alarak en doğru adımlar atmaya gayret ettik. Yolcu taşımacılığı ve lojistik anlamada kentimize destek sağlayacak olan HADO ile daha uygun fiyatlarda taşımacılık yapacağız”  ifadelerinde bulundu.

“CHP’NİN GENÇ ZİHİNLERE İHTİYACI VAR”

Cumhuriyet Halk Partisinin olağan kurultayına ilişkin değerlendirmelerde bulunan HBB Başkanı Lütfü Savaş:

“ Parti içerisindeki demokrasi ile güzel bir seçim gerçekleşti. Parti içerisinde bilgili ve kaliteli insanlar çoğunlukta bulunuyor.

Ancak yerel seçimlerde yeterli çalışma sergilemediklerinden dolayı çok fazla kazanım sağlayamıyorlar. Bundan dolayı partinin bazı konularda değişime, dönüşüme ve genç zihinlere 

ihtiyacı var” dedi.

Uğur Mumcu Bulvarı’nda gerçekleştirilen çalışmalar esnasında birçok engelle karşılaştıklarını dile getiren Başkan Savaş, asfalt dökmek üzereyken mahalleyi besleyen eski içme suyu borularına ulaşıldığını ve bunları değiştirmeden bir asfalt yol yapılamayacağı görüşünde ortaklaştıklarını, bu nedenle de çalışmaların geciktiğini dile getirdi.

TEDAŞ’ın da elektrik hatlarını revize etmek istediğini ve bu kurumun da beklendiğini dile getiren Başkan Savaş, asfalt çalışmalarını en kısa süre içerisinde tamamlamaya gayret gösterdiklerini söyledi.

“VATANDAŞLARIMIZI TOPLU TAŞIMA ARAÇLARINA YÖNLENDİRİYORUZ”

Hatay’da toplu taşıma ile ilgili çalışmalara değinen Başkan Savaş:

“Amacımız daha sağlıklı seyahat imkânı sunmak ve vatandaşlarımızı toplu taşımaya yönlendirmektir. Hatay Türkiye’nin en az toplu taşımadan yararlanan ili. Toplu taşıma daha az karbon monoksit demek ve daha az gürültü demektir.

Eski sistem nedeniyle toplu taşıma çıkmaza girmiştir. Biz bu yenileme çalışmasıyla daha güvenli ve konforlu bir ulaşım imkânı sağlamayı amaçlıyoruz” şeklinde konuşarak, esnafın mağduriyetini giderek adaletli bir güzergâh paylaşımı yapacaklarını dile getirdi.

TOPLU TAŞIMA ÜZERİNE TİTİZLİKLE ÇALIŞILIYOR

Ulaşım hususunda İstanbul Üniversitesi’nden akademisyenlerin ve ulaşım uzmanlarının da görüşlerine başvurduklarını vurgulayan Başkan Savaş, 2 buçuk yıldır bu konu ile ilgili titizlikle çalışıldığını belirtti.

Gastronomi ile ilgili çalışmalarla ilgili yapılanlarla ilgili soruya Başkan Savaş:

“Fevzi Çakmak İlköğretim Okulu’nun karşısında Aslanlı Ev adında bir konak aldık. Bu ev 400 metrekare avlusu var.

İstiyoruz ki burada annelerimizin, nenelerimizin yaptığı yemekler yapılsın ve bu ev bir gastronomi olsun. Gelen turistlerimiz de bu yemeklerimizden tatsın istiyoruz” şeklinde cevap verdi.

Uğur Mumcu Bulvarı’nı düzenlerken birçok tarihi eserin çıktığını ve bu eserlerin itinayla saklanıp bir arkeoparkta sergilenmek üzere projelendiğini ifade eden Başkan Savaş, kültürel faaliyetlerden spora;botanik çalışmalarından eğlenceye kadar geniş bir faaliyet yelpazesiyle gerçekleştirilecek olan EXPO 2021’de Hatay’a özgü endemik bitkilerin EXPO alanına ekilerek dünyaya tanıtılacağına değindi.

3 tane semavi dinin kutsal kitaplarında Antakya’nın tasvir edildiğini biliyoruz. Biz bu tasfirleri dayanıklı çiçeklerimizle ayetlerimizin okunmasını sağlayacağız.

SÜRPRİZ PROJE HATAY EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAK

Başkan Savaş, kentin ekonomisine 15 milyar dolar katkı sağlayacak yeni bir proje üzerine çalıştıklarını dile getirdi.

Başkan Savaş, turizm ve eğitim ağırlıklı çok büyük bir projenin Hatay’ı beklediğini dile getirdi. Sürpriz projenin turizmle ilgili olduğunu ve 10 bin kişiye istihdam sağlayacağını ifade etti.

ASİ NEHRİ PROJESİ’NİN YÜZDE 90’I TAMAMLANDI

Asi Nehri projesine de değinen Başkan Savaş, projenin yüzde 90’ının tamamlandığını arıtma tesisinin Mart ayında tamamlanacağını ifade etti.

Asi Nehri kenarında ışıklandırma ve çevre düzenlemesi de yapılacağını sözlerine ekleyen Başkan Savaş, Philips ile ışıklandırma hususunda anlaşma yapıldığını ifade etti.

SÖZÜMÜZDE DURUP, ASİ NEHRİNİ GÜZELLEŞTİRİYORUZ

Asi Nehri üzerinde dikkatli ve çok çeşitli çalışma yaptıklarını dile getiren Başkan Savaş, nehir çevresinde bir takım peyzaj projeleri yaptıklarını, nehir çevresine çiçeklendirme, ışıklandırma ve fıskiyeler olacağını ve sıkı temizliklerin yapılacağını müjdeledi.

Başkan Savaş, sözlerinin devamında şu ifadelere yer verdi:

“Asi Nehri çalışmalarımız devam ederken çok yönlü düşündük.

Önceliğimiz kirli sudan arınmış temiz ve kokusuz Asi idi. Bu nedenle yapımı süren artıma tesisi ve beraberinde çevre düzenleme çalışmalarımızı yapıyoruz. Nehrin görsel anlamda değer kazanması için ışıklandırmalar yapacak, fıskiyelerle de hareketlendireceğiz. Bunun yanı sıra nehrin duvar bölümlerini mevsimlik bitkilerimizle süsleyeceğiz. Göreve başladığım günden bu yana Asi Nehri temizliği ve görünümü için verdiğim sözü tutacağım.

Başkan Savaş, sözlerinin sonunda başta Asi Nehri başta olmak üzere tüm ilçelerde, uçkun ve sinek ile mücadele başlattıklarını, Büyükşehir Belediyesi olarak ilaçlama temininin gerçekleştiğini ve ilerleyen haftalarda ilaçlama işine başlayacaklarının müjdesini verdi.

KENTİN SPORTİF BAŞARILARI ARTACAK

Hatayspor’un son dönemlerde artan başarısını değerlendiren HBB Başkanı Lütfü Savaş:

“ Takımın daha etkili oynayabilmesi adına ihtiyaç duyulan mevkilere toplamda 5 yeni transfer yaptık.Hatayspor’un ligde üst seviyelere çıkması adına HBB olarak elimizden gelen desteği sağlıyoruz. Bizimle birlikte takıma destek olan iş adamlarımız, esnafımız ve spor severlerimizin yardımlarının devamını diliyoruz.

Kadın Basketbol takımımızda maçlardaki başarıları sayesinde EuroCupWomen çeyrek finalinde yarışacak. Yeni kupalara hazırız ve başaracaklarının da inancındayız” dedi.

EŞİT HİZMET ANLAYIŞIYLA ÇALIŞIYORUZ

Kentin altyapı ve üstyapı çalışmaları ile ilgili görüşlerini paylaşan Başkan Savaş:

“ Hatay için yapılacak çok iş var. Hepsi bir anda olmuyor.

Ağustos ayında Antakya-Defne’deki içme suyu işini bitirmiş olacağız. Sonra da yolları asfaltlayacağız. Seçmenimize kaliteli yollar, doğru hizmet verebilmek adına eşit hizmet anlayışıyla çalışmalarımızı aksatmadan yapıyoruz” şeklinde konuştu.

SAĞDUYUMUZ İLE COĞRAFYADAKİ EN GÜÇLÜ ŞEHİR OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Suriye’deki iç savaş bittikten sonra Hatay’ın ayakta durması ve yatırım yapabilmesi için 5’inci teşvik bölgesine ihtiyacı olduğunu belirten Başkan Savaş, şehrin 6,5 yıldır savaşın gölgesinde kalmasına rağmen hala güçlü olduğunu ifade etti.

Başkan Savaş, sözlerinin devamında:

“Atalarımızdan bizlere miras kalan hoşgörü ve kardeşlik duygularımızla yüzyıllardır barış içerisinde yaşam sürdürüyoruz.  Komşumuzda yaşanan olumsuzluk, kendi içimizde bir çatışmaya sebebiyet vermedi. Ben bu yüzden tüm hemşehrilerime sağduyularından dolayı teşekkür ediyorum.

Suriye’yi karıştırmak isteyen güçler Türkiye’yi, özellikle Hatay’ı da karıştırmak istiyor.

Benim hemşehrilerimden ricam bu duruşa devam edelim.

Birbirimizi sevmeye devam edelim. Bu bütünlüğümüzü bozmadan devam edersek bu coğrafyadaki en güçlü şehir olmaya devam ederiz. Allah hem bizim birliğimizi ve bütünlüğümüzü arttırsın hem de Mehmetçiğimize, devletimize ve ordumuza yardımcı olsun. Operasyon hem bizim sınır bütünlüğümüzü hem de Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlayarak tamamlansın.

Oradaki tüm kardeşlerimiz evlerine sağ salim dönsün ve Ortadoğu huzurlu bir iklime kavuşsun” ifadelerine yer verdi.

Başkan Savaş,program bitiminde böylesi anlamlı ve başarılı bir program hazırlayan ve sunan gazeteci Mithat Öztürk’e teşekkür ederek tüm dinleyicileri selamladı.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz