HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR:CEZALARIN YETERSİZLİĞİ SAHTE DİPLOMALILARI ARTIRIYOR!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR:CEZALARIN YETERSİZLİĞİ SAHTE DİPLOMALILARI ARTIRIYOR!

HAYZARAN:ALİ BABACAN’IN POLİTİKALARINI TAKİP EDİYORUZ!

HAYZARAN:ALİ BABACAN’IN POLİTİKALARINI TAKİP EDİYORUZ!

BAŞKAN SAVAŞ,GÜNIŞIĞI’NDA KONUŞTU!
  • Ana Sayfa » HATAY
  • 2 Aralık 2018 - 02:34:18
BAŞKAN SAVAŞ,GÜNIŞIĞI’NDA KONUŞTU!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, bir önceki gün Mazman Medya Grup Radyoları’nda yayınlanan ve  sunuculuğunu gazeteci Mithat Öztürk’ün üstlendiği ‘Günışığı’ adlı programın canlı yayın konuğu oldu. İki saati aşkın süren programda başkan Savaş,gazeteci Öztürk’ün ve dinleyicilerin merak ettiği sorulara yanıt verdi. Gazeteci Mithat Öztürk’ün,Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB)’nin Tarihi Kentler Birliği (TKB) tarafından bu yıl 17’ncisi düzenlenen […]

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, bir önceki gün Mazman Medya Grup Radyoları’nda yayınlanan ve  sunuculuğunu gazeteci Mithat Öztürk’ün üstlendiği ‘Günışığı’ adlı programın canlı yayın konuğu oldu.

İki saati aşkın süren programda başkan Savaş,gazeteci Öztürk’ün ve dinleyicilerin merak ettiği sorulara yanıt verdi.

Gazeteci Mithat Öztürk’ün,Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB)’nin Tarihi Kentler Birliği (TKB) tarafından bu yıl 17’ncisi düzenlenen Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma, Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda ‘Süreklilik Ödülü’ne layık görülmesi ile ilgili soruya görüşlerini paylaşan Başkan Savaş:

“Bu ödülleri azim, çalışma ruhu, ekip çalışması, şehrimiz için güzel şeyler üretmek ve devamlılığını getirmek olarak okumak lazım. İlk günden itibaren tarihi dokuya, kültürel ve geleneksel yapımıza saygı göstererek rehabilitasyonu ve restorasyonu için projeler üretiyoruz. Bunlar tarihi yıkan değil, sahip çıkan çalışmalar. Bize bu ödülü layık gören TKB’ye emeğin karşılığını ödülle değerlendirdikleri için teşekkürlerimi iletiyorum” dedi.

Tarihi değerleri korumak, kollamak ve yarınlara taşımanın sadece Büyükşehir Belediye Başkanlığına değil tüm ilçe belediyelerine ait olduğunun altını çizen Başkan Savaş:

“Bu konu dağarcık ve hassasiyetle ilgili bir şey. Şu ana kadar Hatay’da bizim dışımızda bu olayla yakından ilgilenip, tarihi dokuya hizmet ederek restorasyon çalışmaları gerçekleştiren başka bir belediye yok. Kültür Bakanlığı ile birlikte Payas Belediyesi Sokullu Külliyesi’ni; Dörtyol Belediyesi de Atatürk’ün kaldığı evi restore etmişti ama onun dışında tarihi dokunun olduğu hiçbir ilçede bu konuyla ilgili bir çalışma yapılmadı” ifadelerine yer verdi.

“TARİHİ DOKUYU KORUMAK VE GELECEK NESİLLERE AKTARMAK İÇİN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ”

Geçmişten günümüze Antakya’da gerçekleştirdiği restorasyon çalışmaları ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Savaş:

“İlk olarak Çankaya ve Örnek Sokak ile başladık. Sonra da Saray Caddesi’nin üst tarafında çalışmalar gerçekleştirdik. Geçmişten bugüne kalan ve bizim değerli kıldığımız eski evleri belediye olarak satın aldık. Bu evlerden bir tanesini içerisinde Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait birer odanın bulunduğu gastronomi evi olarak açmayı düşünüyoruz. Bu ev Hatay’a gelen tüm protokol misafirlerimizin ağırlanabileceği, kentimizin damak çatlatan yemeklerinin ve tatlılarının tanıtabileceğimiz çok önemli bir mekan olacak. Tarihi dokuyu korumak ve gelecek nesillere aktarmak için var gücümüzle çalışıyoruz” dedi.

HBB’nin hayata geçirdiği projeler ile ilgili bilgiler paylaşan Başkan Savaş:

“Şu anda Hatay’ın temel sorunları ile ilgileniyoruz ama yaptıklarımız %70’in altında da değildir.

Gönül ister ki tüm sorunları 4,5 yılda çözelim ama o kadar yıldır Hatay ihmal edilmiş. Vergide 7’inci olup da 54’üncü sırada hizmet alan bir şehiriz. Şu anda vergide 13’üncü sıraya gerilemiş durumdayız. Bundan 5 sene önce nüfusta 13’üncü, vergide 7’nciydik. Maalesef şu anda tam tersi oldu. Hatay ekonomik olarak hem geriledi hem de genel bütçeden almamız gerekeni alamadık” dedi.

“DEFNE’YE YENİ BİR ARITMA TESİSİ YAPACAĞIZ”

Hatay’ın altyapı çalışmalarına dair önemli açıklamalarda bulunan Başkan Savaş:

“Hatay’da yapılıp da görülmeyen çok iş var. Hatay’ın her köşesinde toplamda 412 bin 120 metre kanalizasyon, 540 bin 318 metre yağmur suyu hattı, 1004 kilometre içme suyu ve 958 kilometre ishale hattı, çalışmaları yaptık. Ova bölgesinde hiçbir kanalizasyon hattı yoktu. Bu sorunu giderebilmek için Kırıkhan, Samandağ, Dörtyol, Erzin, Reyhanlı, Serinyol ve Küçükdalyan – Narlıca’da atık su arıtma tesisleri yapımı gerçekleştirdik. Özellikle Küçükdalyan – Narlıca Atık Su Aıtma Tesisi Asi Nehri’nin yıllardır beklediği kurtuluşu oldu.

Artık Asi Nehri’ne tertemiz su akıyor. Defne Büyükçat bölgesinde de membranlı yeni bir arıtma tesisi yapmayı ve bölge haklını kötü kokudan kurtarmayı planlıyoruz.

Arıtma tesisi sayesinde Asi Nehri’nden artan temiz suyu da çiftçimize aktararak tarıma destek olmak istiyoruz. Biz en çok parayı artık eskiyerek patlayan, kanalizasyon ve içme suyu şebekelerine veriyoruz. Elektriğe %110 zam geldi ama biz vatandaşımız daha çok ekonomik zorluk çekmesin diye tüm bu olumsuzluklara göğüs gerip su fiyatlarını arttırmadık. 30 büyükşehir içerisinde en ucuz suyu veren 6. büyükşehiriz” açıklamalarında bulundu.

“CHP VE LÜTFÜ SAVAŞ’A BİR DAHA KAZANMA FIRSATI VERMEMEK İÇİN ELLERİNDEN GELENİ YAPIYORLAR”

CHP ve Lütfü Savaş’ın kazanmaması amacıyla mevcut iktidar partisinin borçlanma yetkisini keyfi bir şekilde yanlış bir zamanda verdiğini belirten Başkan Savaş:

“ Lütfü Savaş’a ve CHP belediyesine bir daha kazanma fırsatı vermemek için ellerinden geleni yapıyorlar. 8 aydır altyapısı bitmiş ilçeler için meclise ihtiyacımız olan krediyi getirmek istedik. Bu arkadaşlar hizmet yapılmasından rahatsızlar. Biz bugüne kadar çalmadık diye borçlarımızı rahat rahat ödüyoruz. Borçlanmayı onaylama sebepleri de harcayacak zamanımızın olmadığı ve İller Bankası’nın şu anda kendi borçlarını ödeyemez durumda olduğudur” dedi.

“VERMİŞ OLDUKLARI HİÇBİR SÖZÜ YERİNE GETİRMİYORLAR

Vermiş oldukları hiçbir sözü yerine getirmediklerini belirten Başkan Savaş:

” Karaçay Barajı 2011’de bitecekti. 2019 oldu ama hala bitmedi. Şu anda Karaçay Barajı’nın müteahhittin 12 milyon alacağı var. Tahtaköprü Barajı bitecekti orada da müteahhitin 22 milyon alacağı var. İller Bankası kendi alacaklılarına para vermediği bir ortamda size borç verir mi? Ayrıca ekonomik sıkıntıların olduğu bu zamanda kimse kredi vermiyor. Zaten alamayacağımızı bildiklerinden dolayı İller Bankası’ndan alınmak şartıyla verdiler. Vatandaşlara verdik demek için onayladılar” ifadelerine yer verdi.

“İKTİDAR BELEDİYELERİ BORÇLANMAYI RAHAT ALIYOR”

Başkan Savaş:

“Hatay Büyükşehir Belediyesinin batma lüksü yok. Şu anda Hatay Büyükşehir Belediyesi 1 milyar 100 milyon borçlanma kapasitesi olan ve borçlanma limitlerinin %20’sini kullanan bir belediye. Batan belediyeler belli. Kredilerimiz sadece yatırım için olmuş. İktidar belediyeleri borçlanmayı rahat alıyor” dedi.

“İKTİDARIN HATAY TEMSİLCİLERİ HATAY HALKINI CEZALANDIRDI”

Hatay’da hiçbir ayrım gözetmeksizin eşit bir şekilde hizmet yaptıklarının altını çizen Başkan Savaş:

“Biz Hatay halkının hepsini kucaklama peşindeyiz. Allah bize nasip eder bir daha devam edersek aynı ölçülerle hizmete devam edeceğiz. Bu arkadaşların bize verdirmediği paralar başka yerlere gitti. Hem yapılmasını istemiyorsun hem de yalandan yapılsın diye oy verdim gibi hareket ediyorsun. Burada zararı Hatay halkı çekiyor. Ve bizim dışımızdaki birçok il bayram ediyor. İktidarın Hatay temsilcileri Hatay halkını cezalandırdı” dedi.

“HATAY HALKININ BÜTÇESİ İLE MİSAFİRLERE DE BAKIYORUZ “

Suriye sorununa değinen Başkan Savaş:

“Suriyeliler geldikten sonra sadece ekonomik değil demografik denge de bozuldu. Yavaş yavaş büyüyen bir belediyeyken Suriyeliler geldikten sonra birden büyüdük. Bir belediye ne kadar güçlü olursa olsun yoruluyor ve yıpranıyor. Hatay’a verilen bütçe ile bu insanların yükünü karşılamaya çalışıyoruz. 5 yıldan beri bu konu ile alakalı bütçemize katkı sağlanacağı söyleniyor fakat hiçbir gelişme yok. Hatay halkının bütçesi ile misafirlere de bakmış oluyoruz. Afrin Operasyonu’nda belediyelerin katkısından dolayı 30 milyon para verildi. Ama bize hiç para verilmedi. O bölgedeki işin %95’ini biz yaptık yapmaya da devam ediyoruz. O 30 milyon altı tane Ak Parti belediyesine dağıtıldı. Bu da bizim içimizi burktu. Devletimize ordumuza verdiğimiz para helal olsun. Ama herkes eşit ve herkes adaletli bir şekilde hizmet alması lazım” ifadelerine yer verdi.

“SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİYORLAR”

Seçim öncesi Suriyelilere vatandaşlık verildiğini açıklayan Başkan Savaş:

“ Son bir aydır Suriyelileri vatandaşlık belgesi alsınlar diye çağırıyorlar. Suriyelilere oy kullandırıyorlar. Geçen 24 Haziran seçimlerinde de Afrin’e giden insanlar getirtilip oy kullandılar. Afrin ve İdlip’teki emniyet teşkilatı, askeri personeller, sağlık teşkilatı ve memurlar gelip Hatay Büyükşehir Belediyesi için oy kullanacaklar. Bu insanlara kadar hızlı vatandaşlık verilmesini anlamış değilim. Kendi yurdundan kaçıp da öz vatanını savunmayan, Hatay ile ilgili gerçekleri bilmeyen, Hatay’daki adayların vizyonunu bilmeyen oy kullanacak Suriyelilerden bahsediyoruz” dedi.

HADO’DAN VAZGEÇMEDİK

HADO projesi konusunda soruları yanıtlayan Başkan Savaş:

Direniyoruz, deniz otobüsümüz hala burada ve bürokratik sorunları çözmeye çalışıyoruz” diyerek konuyla ilgili net yanıtlar verdi.

Başkan Savaş, sözlerinin devamında;

“Projemizden vazgeçmedik ve hala yapılması konusunda mücadele veriyoruz. Seçimlerin ardından görevime devam edersem ve İskenderun Belediyesine de halkın emanetine değer veren biri gelirse HADO projemiz çok daha hızlı çözülecektir diye umuyorum. Deniz otobüsümüzü göndermedik ve bu projeyi hayata geçirmek için üzerimize düşen tüm görevi yapıyoruz” dedi.

EXPO’YU UZUN YILLAR KULLANACAĞIZ

2021 yılında Hatay’da yapılması planlanan EXPO konusunda çalışmaların devam ettiğini ve bu platformda kentin her kesimden vatandaşla dayanışma yoluyla hareket edeceğini belirten Savaş:

“Herkesin karınca kararınca içerisinde olacağı çok ortaklı ve uzun yıllar kullanacağımız, içerisinde gastronominin, eğlencenin, arkeoparkın, kentimizin çiçeklerinin, kültürün ve kültürel faaliyetlerin olduğu çok güzel bir EXPO alanı yapacağız. Biz bu projeye çok iyi duygularla başlattık. Proje bitmek üzere, kimse bu konuda sıkıntı duymasın. Hatay halkıyla birlik içerisinde bu platformu yaparak, misafirlerimizi ağırlayacağız.” İfadelerinde bulundu.

LEZZETLERİMİZİ SUNACAĞIMIZ GASTRONOMİ EVİ AÇACAĞIZ

Geniş yemek yelpazesine sahip olan Hatay’ın, Gastronomi Kenti unvanı almasıyla proje ürettiklerini belirten Savaş:

“Zengin yemek ve meze çeşitlerimizi sunacağımız gastronomi evi açacağız. Burada misafirlerimizi ağırlayarak, lezzetlerimizi tattıracağız. HADO ve EXPO projemizde kentimize turist gelmesine katkı sağlayacak” diye belirtti

HATAY; TURİZM, TARIM VE GASTRONOMİ KONULARINDA LOKOMOTİF GÖREVİNİ ÜSTLENECEK

Kentin verimli topraklarını değerlendirmek ve kırsal bölgelerde yaşam sürdüren emekçi hemşehrilerine ekonomik anlamda destek sağlamak amacıyla HBB’nin yapmış olduğu projeleri dinleyicilere anlatan Başkan Savaş;

“Hatay’daki tarım ve kırsal bölge dağarcığının biraz daha genişlemesi, dünya nimetlerinden faydalanmasını sağlamak için çaba sarf ediyoruz. Kırsal kesimlerin kalkınması için Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak çiftçiye tarımsal destek vereceğiz. Öte yandan köyde yaşam sürdüren 250 ihtiyaç sahibi kadınlarımıza bize çiçek ekmeleri için güzel bahçeler yaptık. Şuan kadınlarımız Hatay’daki çiçeklerimizi üreterek ortalama yılda 4-5 bin lira para kazanabilecekler.” İfadelerinde bulundu.

YENİ NESİL DİKEY TARIM

Kentin ekonomisine katkı sunacak projeler üreterek hayata geçirilmesine vesile olan Başkan Savaş, belediyenin tarımla ilgili yaptığı yeni projesinden bahsetti.

Savaş, bu projenin hem verimli hem de kolaylığını anlatarak, konuşmasında şu ifadelere yer verdi ;

“Geçtiğimiz günlerde dikey tarımla  ilgili Avrupa Birliği’nden proje kazandık. Dikey tarım topraksız, su içerisinde balık gübresi konularak yapılan tarım çeşididir. Bu tarımda tohumun dört misli organik ürün alınıyor. Bizler de dikey tarım konusunda çalışmalara başladık. EXPO alanımızın sol tarafında 95 dönümlük rezerve alanda hem fidanlık kuruyoruz hem de dikey tarım yapmayı planlıyoruz. Bunların yanı sıra Hatay da organik tarıma geçiş yaparak vücut yapımıza uygun ürünler üretmek istiyoruz.

Yeni nesil GDO’lu tohumlar belki daha fazla ürün veriyor ama vücudumuzda barışık olmadığı için insanlara sağlık açısından zarar veriyor. Bizde değerlerimize sahip çıkmak ve hemşerilerimize sağlıklı gıdalar üretmek için organik tarıma yöneliyoruz. ”Dedi.

Programın ilerleyen dakikalarında geçen günlerde açılan Üzümdalı Mezbahası ve Canlı Hayvan Pazarı ile ilgili düşüncelerini de paylaşan Lütfü Savaş:

“Biz orayı yasalara ve yönetmeliklere uygun olarak yapıp bitirdik. Ancak yönetmelikte yapılan değişikliklerden dolayı açılması yaklaşık 1 sene gecikti. Tesisten herkes rahatlıkla faydalanabilir” dedi.

Lütfü Savaş, yaklaşan yerel seçimlerle ilgili sorulan sorulara da içtenlikle yanıt verdi.

CHP’nin açıklanan adayları hakkında düşüncelerini de paylaşan Başkan Savaş:

“Partimizin yetkili kurulları tarafından adaylığı açıklanan bazı arkadaşlar var. Yurt dışı temaslarım sırasında Antakya Belediye Başkan Adayı açıklandı. Antakya için yapılan atamada benim bir müdahalem olmadı. Ben 15 ilçenin açıklanan adayları ile görüşüp konuşacağım.

Türkiye’deki CHP’li büyükşehir belediye başkanları arasında geri kalır bir yanım yok. 30 tane büyükşehir belediyesinden sadece Balıkesir açıklandı. Onun da belli sebepleri var. Diğer büyükşehirlerin de önümüzdeki günlerde açıklanmasını bekliyorum. Yine birlik ve beraberlik duygusu ile hareket edeceğiz. Şayet partimizden ya da yetkili kurullarımızdan bana teklif gelmezse zaten aday olmam. Çünkü bugüne kadar hep böyle oldu. Görev yaptığım üniversitelerde de böyle oldu, siyasi hayatımda da” ifadelerini kullandı.

Gazeteci Mithat Öztürk’ün “Seçimde AKP’nin MHP ile ittifak yapması durumunda ne olur?” sorusuna da cevap veren HBB Başkanı:

“Ben her gün şehrimizi dolaşıyorum. Diğer partilere gönül veren hemşehrilerimizin bana oy verebileceğini biliyorum. Biz hemşehrilerimizin gönlüne dokunuyoruz. Seçimle ilgili bir korkumuz yok. Ne hizmeti aksatacağız ne de vatandaşlarımızla temasımızı azaltacağız. Gece gündüz çalışıp projelerimizi anlatacağız” dedi.

Kente gelen CHP heyeti ile ilgili de düşüncelerini paylaşan Lütfü Savaş:

“Gelen heyet keşke daha önce gelip daha uzun süre kalabilseydi. Ancak maalesef olmadı. Arsuz, Defne ve Samandağ ilçelerinde mücadele tek taraflı. Bunun için bu ilçelerde bir an önce temayül yoklaması yapılmalıdır. Tek isteğim bu 3 ilçede hemşehrilerimiz kimi istiyorsa o aday gösterilsin. Adı ne olursa olsun ben zaten onunla birlikte çalışırım” dedi.

Kendisinin adaylığı için de, “Biz her zaman önce huzur sonra hizmet dedik. Şehrimizin geleceği adına, tüm sorunları çözmek adına projelerimiz var. Rabbim nasip ederse ben adayım. Renkli bakış açımızı kentimize yansıtmak için hevesimiz var, enerjimiz var” diyerek adaylığı konusunda beklentilere yanıt verdi.

Lütfü Savaş, kentin bazı noktalarında yaşanan su sıkıntısına da açıklık getirdi.

Yaşanan sıkıntının birkaç sebepten kaynaklandığını dile getiren HBB Başkanı:

“Bu sene geçmiş yıllara göre su kaynaklarında azalma var. Bununla beraber yaşanan kayıp kaçaklar var. İhaleyi alan şirket artan vergilerden dolayı iflas etti. Yani yaşadığımız sıkıntı bizden kaynaklı değil. Ancak tüm bunlara rağmen bu mağduriyetleri giderip sıkıntıyı çözeceğiz. Vatandaşlarımız biraz daha sabretsin” dedi.

Programın son bölümünde dinleyicilerden gelen soruları yanıtlayan Lütfü Savaş, HATSU’nun borçla doğduğunu buna rağmen çok yoğun çalıştığını ifade etti.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz