BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

HATAY BİZİM GAZETE 14 YAŞINDA!

HATAY BİZİM GAZETE 14 YAŞINDA!

BAŞKAN SAVAŞ,GAZETECİ ÖZTÜRK’ÜN SORULARINI YANITLADI!
  • Ana Sayfa » GÜNDEM
  • 14 Kasım 2017 - 22:26:17
BAŞKAN SAVAŞ,GAZETECİ ÖZTÜRK’ÜN SORULARINI YANITLADI!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş,Mazman Medya Grup radyolarında yayınlanan ve Gazeteci Mithat Öztürk’ün hazırlayıp sunduğu ‘Günışığı’ adlı programın canlı yayın söyleşi konuğu oldu. Gazeteci Öztürk’ün,aramızdan ayrılışının 79. yıl dönümünde ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü anarak başkan Savaş’a,son günlerde birden depreşen Atatürk sevgisiyle ilgili neler düşündüğünü sorusuna başkan Savaş; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk,fiziken bizden ayrılmış olsa […]

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş,Mazman Medya Grup radyolarında yayınlanan ve Gazeteci Mithat Öztürk’ün hazırlayıp sunduğu ‘Günışığı’ adlı programın canlı yayın söyleşi konuğu oldu.

Gazeteci Öztürk’ün,aramızdan ayrılışının 79. yıl dönümünde ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ü anarak başkan Savaş’a,son günlerde birden depreşen Atatürk sevgisiyle ilgili neler düşündüğünü sorusuna başkan Savaş;

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk,fiziken bizden ayrılmış olsa da ruhu ve benliği bizimle. Bahsettiğiniz yükselen veya artan Atatürk sevgisi bizi çok memnun eder.Varsın sevsinler.Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarken verdiği emekle, aldığı kararlarla ve getirdiği birçok yenilikle hem kurtuluş mücadelesinin liderliğini, hem de cumhuriyet kurulduktan sonra önderlik yapmıştır.

Asrın lideri değil asırların lideridir. Bizler onun tüm fikirlerini benliğimizde yaşıyoruz. Ve onun Türkiye Cumhuriyeti’ne bıraktığı tüm değerleri yaşatmaya çalışıyoruz. Bunu bir Türk insanı olarak söylüyorum. Ama bir Hataylı olarak daha başka şeyler de hissediyorum. O yorgun yıllarında, hastalıklarına rağmen Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur. Biz Cumhuriyet kurulduktan sonra 16 yıl esaret altında kaldık. Hatay devleti kurulduktan sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk Hatay’ı Türkiye Cumhuriyeti’nin şefkatli kollarına aldı ve bir serhat şehri yaptı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e olan saygının ve sevginin giderek artması bizi umutlandırmaktadır. Hangi dine ve hangi mezhebe inanırsanız inanın Atatürk sevgisi bunlardan daha bağımsızdır. Atatürk olmasaydı anamızın babamızın verdiği isme sahip olamayacak, dinimizi rahatça yaşayamayacak ve bayrağımızı göklerde dalgalandıramayacaktık” ifadelerine yer verdi.

Gazeteci Mithat Öztürk, Başkan Savaş’a Azerbaycan gezisini sordu. Başkan Savaş Çukurova Belediyeler Birliği’nin daveti üzerine Azerbaycan’a ilk kez gittiklerini ifade ederek, ülkenin birçok devlet büyüğüyle tanışma imkânı bulduklarını anlattı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlhan Aliyev’in başyardımcısı ile görüşme gerçekleştirdiklerini ifade eden Başkan Savaş, EXPO 2021 ile ilgili istişarelerde bulunduklarını belirtti.

Azerbaycan Belediyeler Birliğiyle kardeşlik bağları kurulduğunu söyleyen Başkan Savaş, Hatay’ın bu belediyeler içerisinden seçeceği bir şehirle kardeş şehri olacağını duyurdu. Başkan Savaş, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki savaş ile kazanılan Çocuk Mercanlı isimli köyün camilerini ve okullarını da ziyaret ettiklerini sözlerine ekledi.

 BAŞKAN SAVAŞ’TAN YENİ FUAR ALANI MÜJDESİ

 Gazeteci Öztürk, Başkan Savaş’ın Hatay’ın tanıtımına büyük önem verdiğini ifade ederek,  şehirde ve şehir dışında gerçekleştirilen fuar ve etkinlikleri sordu.

Başkan Savaş, tanıtım faaliyetlerinin şehrin her anlamda gelişimine büyük katkı sağladığını ifade ederek, günden güne fuarcılık kalitesinin yükseldiğini belirtti.

Başkan Savaş:

”Fuar alanımızın altyapı, üst yapı çalışmalarını tamamladık. Geçen sene tarım, mobilya ve kitap fuarı yaptık. El sanatlarında, mobilya ve ayakkabıcılıkta sanayide ise demir-çelik ve filtre hususunda ve aynı zamanda tarımda çok iyi bir noktadayız. Hatay’ın bu yönlerinin tanıtılmasına özen gösteriyoruz. Büyük fuarlara katılım sağlıyoruz. Hatay Valiliği, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve DOĞAKA ile iş birliği içerisinde yeni bir fuar alanı yapmayı planlıyoruz” ifadeleriyle yeni yapılacak olan fuar alanının müjdesini verdi.

Gazeteci Mithat Öztürk, Başkan Savaş’a yeniden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı olup olmayacağını sordu.

Başkan Savaş:

“ Ben böyle bir şey talep edemem Hatay halkı böyle bir şey talep ederse onların talebine ve davetine icabet ederim” dedi.

Kısa zaman önce gerçekleştirilen Hatay Halkı Hakkını İstiyor kampanyasına da değinen Başkan Savaş:

” Biz Türkiye İstatistik Kurumunun verilerini rehber alarak Hatay’ın 5’inci teşvik bölgesine geçmesi gerektiğini hesapladık. Ve bu konuda halkımızla birlikte bir imza kampanyası başlatarak 21 günde 500 binin üzerinde imza topladık. Ben devletimi seviyorum Hatay halkını da seviyorum.

Bizim burada insanımızı güçlü kılmamız gerekiyor.Hatay halkını bir bütün olarak güçlü kılabilmemiz için kentimizi yatırım yapılabilir bir hale getirmemiz lazım. Eğer insanlarımızı güçlü kılmazsak onlar da başka şehirlere kaçabilir. 5. bölgeye geçtiğimizde yılda 10 milyar yatırım gelecek ve binlerce gencimize iş kapısı açılacak. Türkiye’deki Suriye vatandaşlarının %13’ü Hatay’da yaşıyor. Bu nedenle Hatay’ın 5. Teşvik bölgesine alınması gerekiyor. Ben Hatay halkının kalkınması ve onların şehri terk etmemesinden yanayım” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin ziyareti sırasında İsmail Kimyeci’nin kentsel dönüşüm politikasının protesto edilmesinden HBB Başkanı Lütfü Savaş’ın sorumlu tutulduğu iddialarını hatırlatan gazeteci Öztürk’e, Başkan Savaş, bununla herhangi bir ilgisi olmadığını söyleyerek iddiaları kesin bir dille reddetti.

ANTAKYA BELEDİYESİ’NİN YAPTIĞI KENTSEL DÖNÜŞÜM DEĞİL KENTSEL ZULÜM OLUR

Başkan Savaş, Antakya Belediyesinin kentsel dönüşüm politikasıyla ilgili:

“ Belediye başkanlığında duruş ve güven çok önemli. Siz halkınızın güvenini kazanamazsanız böyle şeylerden de kaçamazsınız. Benim hazırlamış olduğum kentsel dönüşüm projesini kendisini başaramadı. 250 dönümlük arazide 10 metrelik yol payı bırakılmış, otopark yok yeterince yeşil alan yok, evler birbirine çok yakın. Bu kentsel dönüşüm değil kentsel zulüm olur” ifadelerini kullandı.

HATAY, BAŞKAN SAVAŞ’IN ÇABALARIYLA, UNESCO TARAFINDAN DÜNYANIN 26 ÖZEL ŞEHRİNDEN BİR TANESİ SEÇİLDİ

Gazeteci Mithat Öztürk, Başkan Savaş’a Hatay’ın UNESCO tarafından yaratıcı şehirler ağına layık görülmesini ve gastronomi şehri seçilmesini sordu.

Başkan Savaş:

“Biz 2010 yılından beri Hatay’ın gastronomi şehri olması için iğneyle kuyu kazdık. UNESCO bizi dünyadaki 26 şehirden birisi ilan etti.

Biz Hatay’da öncelerden beri bu konuda kendi alanında çalışan arkadaşları motive ettik ve başvurumuzu yaptık. Hatay’ın Türkiye Cumhuriyeti’ne katılmasından sonraki en önemi başarı budur. Bütün siyasi partiler bütün belediye başkanları ve esnafımız bizim yanımızda olması lazım.

Bunu biz arkadaşlarımızla birlikte yaptık. Bu çaba içinde çalışan arkadaşımız ile bizler bir teşekkürü hak ediyoruz sanıyor ve bu konuda tüm siyasilerin Hakkı teslim etmesi gerektiğine inanıyorum. Şu unutulmamalıdır ki; Hatay halkı siyasetçilere bize çamur atsınlar başarılarımıza gölge düşürsünler diye oy vermedi. Hatay için yaptığımız bu gelişmeleri desteklemeleri için oy verdi. Bizim çabamız Hatay ekonomisini nasıl iyileştirebiliriz, iş adamlarımıza, esnafımıza nasıl katkı sağlayabiliriz, halkımızın nasıl mutlu ve huzurlu olmasını sağlayabiliriz bunları düşünmek olmalıdır. Bu yüzden herkes bunun bilinci ile hareket etmeli ve Hatay’ı dünya kenti yapmaya çalıştığımız için kazandırdığımız bu güzel değerler için çabalayanlara sahip çıkmalı.

Başkan Savaş,açıklamasına devamla Hataylı 10 milletvekillerinin;

HATAY’IN EKONOMİSİNİ ayağa kaldıracak gerek TEŞVİK konusuyla ve daha önemlisi UNESCO tarafından gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil edilen HATAY’IN durumuyla ilgili duyarsız kaldıklarını;

Destekleyici bir tane dahi pozitif açıklamalarının olmadığını sert sözlerle ifade etti…

İktidar milletvekilleri olsun CHP’NİN 4 Milletvekili ve MHP’NİN 1 milletvekili olsun nerdeler???...

ifadeleriyle Öztürk’ün sorusuna yanıt verdi.

BATTI-ÇIKTI BU AYIN SONU BİTECEK

Uğru Mumcu’da gerçekleştirilen battı- çıktı çalışmalarının Kasım ayının sonuna kadar tamamlanacağı müjdesini veren Başkan Savaş, şehirde konforlu ve güvenli ulaşım için en iyi şekilde çalışıldığını söyleyerek sözlerini noktaladı.

ASİ NEHRİ PIRIL PIRIL OLACAK

Programın son bölümünde Asi Nehri ile ilgili merak edilenleri de tüm samimiyetiyle paylaşan HBB Başkanı Savaş:

“Proje tüm hızıyla devam ediyor. Yüzde 85’i tamamlandı. Membranlar geldi. Mart ayı sonu itibariyle arıtma tesisi bitmiş olacak. Kanalizasyon ihalesi tamamlandı. Eski beldelerdeki altyapıyı 4 ya da 5 ayda tamamlayacağız. Mayıs ayında döşediğimiz 1200’lük borulara kanalizasyon bağlantılarını tamamlayacağız.

Haziran ayının sonunda Asi nehrindeki kanalizasyon ile altyapıyı bağlantılarını bitirmiş olacağız.

Önümüzdeki yılın temmuz ayında Asi Nehri pırıl pırıl olacak. Yeşili bol, kokusuz, bununla beraber fıskiyeler içinde ışıklandırmalar olacak” diyerek yılların biriken sorununu en iyi şekilde çözeceklerini ifade etti.

TOPLU TAŞIMA KONUSU MASAYA YATIRILDI

Ulaşım konusuna da değinen Lütfü Savaş, Harbiye güzergâhına 15 tane yeni otobüsün geleceğini ve 200’ün üzerindeki vatandaşın yeni bir kooperatif kurduğunu belirtti.

Şoför esnafının mağdur olmadan para kazanmasını istediklerini dile getiren Başkan Savaş, bunun yanı sıra vatandaşların da güvenli ve konforlu seyahat etmelerini sağlamakla görevli olduklarını sözlerine ekledi. 

HATAYSPOR’DA HEDEF ŞAMPİYONLUK

Başkan Savaş, programın sonunda Hatayspor’un durumu hakkında soru soran gazeteci Öztürk’e düşüncelerini paylaştı.

Hatayspor’u 2 buçuk sene önce bir alt lige düşmekten son anda kurtardıklarını ifade eden Başkan Savaş, bordo beyazlıların şu anda maddi ve manevi olarak çok iyi konumda olduğunu belirtti. Hatayspor’un hedefinin şampiyonluk olduğunu sözlerine ekleyerek programı sonlandıran Lütfü Savaş, Hatay Büyükşehir Belediyespor Kadın Basketbol Takımı’nın da Avrupa’da final oynayabileceğini belirtti.

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz