MOTİVASYON OTOBÜSÜ HATAY’DA ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU!

MOTİVASYON OTOBÜSÜ HATAY’DA ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU!

CHP ANTAKYA’DAN 150 KİŞİLİK EKİPLE 10 BİN EV ZİYARETİ!

CHP ANTAKYA’DAN 150 KİŞİLİK EKİPLE 10 BİN EV ZİYARETİ!

HERKESİ AŞI KONUSUNDA DUYARLI OLMAYA ÇAĞIRIYORUZ!

HERKESİ AŞI KONUSUNDA DUYARLI OLMAYA ÇAĞIRIYORUZ!

HER TÜRLÜ HUKUKİ VE SOSYAL SORUMLULUKLARI YERİNE GETİRECEĞİZ!

HER TÜRLÜ HUKUKİ VE SOSYAL SORUMLULUKLARI YERİNE GETİRECEĞİZ!

Altınözü Zeytin, Zeytinyağı ve Gastronomi Festivaline Davetlisiniz!

Altınözü Zeytin, Zeytinyağı ve Gastronomi Festivaline Davetlisiniz!

Başkan SAVAŞ,Gazeteci ÖZTÜRK’ÜN Sorularını Yanıtladı.SAVAŞ:ELİN OĞLU ENDÜSTRİ 4.0 DİYOR BİZ 2.5’TEYİZ!
  • Ana Sayfa » HATAY
  • 25 Haziran 2018 - 23:38:45
Başkan SAVAŞ,Gazeteci ÖZTÜRK’ÜN Sorularını Yanıtladı.SAVAŞ:ELİN OĞLU ENDÜSTRİ 4.0 DİYOR BİZ 2.5’TEYİZ!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü SAVAŞ, bir önceki gün Mazman Medya Grup Radyolarında yayınlanan ve gazeteci Mithat ÖZTÜRK’ÜN hazırlayıp-sunduğu ‘GÜNIŞIĞI’ adlı gündem programının canlı yayın konuğu oldu. “HEM CUMHURİYET HALK PARTİSİ HEM DE MUHARREM İNCE GELECEĞE UMUT OLMA ÇITASINI YAKALAMIŞTIR” Cumhurbaşkanı Muharrem İnce’nin Hatay’da gerçekleştirmiş olduğu mitinge Hatay halkının yoğun ilgi gösterdiği ve desteklediklerini dile getiren […]

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü SAVAŞ, bir önceki gün Mazman Medya Grup Radyolarında yayınlanan ve gazeteci Mithat ÖZTÜRK’ÜN hazırlayıp-sunduğu ‘GÜNIŞIĞI’ adlı gündem programının canlı yayın konuğu oldu.

“HEM CUMHURİYET HALK PARTİSİ HEM DE MUHARREM İNCE GELECEĞE UMUT OLMA ÇITASINI YAKALAMIŞTIR”

Cumhurbaşkanı Muharrem İnce’nin Hatay’da gerçekleştirmiş olduğu mitinge Hatay halkının yoğun ilgi gösterdiği ve desteklediklerini dile getiren Başkan Savaş:

Biz buradaki mitinge bakmadan önce tüm Türkiye’deki mitinglere bakmamız lazım. İlk defa Hatay’da çıta yükseldi. Ama Hatay’dan itibaren Mersin, İzmir ve Ankara mitingleri gerçekten de Hatay’ı aratmayacak seviyede oldu. Bu da Cumhuriyet Halk Partisi için onur verici bir durumken Sayın İnce’nin performansının gittikçe daha da arttığını gösterildiği bir durum oldu.

Sayın İnce mitingde “Biz kazanırsak tüm Türkiye kazanacak” diyordu. Partili veya partisiz insanlarımız buna inanmışlar. Türkiye’de demokrasiye inanan, çocukları ve torunları adına Türkiye’nin aydınlıklara taşınmasını bekleyen insanların hemen hemen hepsi şu anda Sayın İnce’ye destek veriyor.

Ben seçim atmosferi başladığından beri tüm Hatay’ın her noktasındayım. Geçmiş yıllarda sıkıntılar yaşadığımız ilçelerimizde şu anda en fazla teveccühü biz görüyoruz. İnsanlarımız Cumhuriyet Halk Partisi’ne artık daha umutlu gözlerle bakıyorlar. Bu da hem partimiz hem de Sayın Muharrem İnce’nin çok iyi bir şekilde değerlendirildiğini gösterir.

Bence hem Cumhuriyet Halk Partisi hem de Sayın Muharrem İnce geleceğe umut olma çıtasını yakalamıştır. Gün geçtikçe de bu umut çıtası yükselmektedir. Sayın ince iki kolunu da açarak tüm renkleri birleştirme çabası içerisinde. Biz bunu Hatay’da başardık. Hatay birçok rengin bir arada yaşadığı zengin bir şehir. Bütün bu renkleri de yöneticilerimizin kucaklaması lazım. Benim ruhum da bu kimliği taşıyor. Sayın İnce’de ötekileştirmeden tüm toplumu aynı şekilde Türkiye Cumhuriyeti ve gelecek adına birleştirebiliyor” dedi.

“BİZ GÜCÜMÜZÜ HAK’TAN VE HALKTAN ALIRIZ”

Mitingi eleştirerek karalama yapan insanların hiçbir şekilde amaçlarına ulaşamadıklarının en güzel kanıtının Hatay halkının mitingdeki heyecanı olduğunu ifade eden Başkan Savaş:

”Şehrim adına, gelecek ile umutla bakmamı ve katkılarımı kimse yadırgamaz. Bedavadan güç temsilcisi olanların da hepsi bizim bu güzel mitingimizi kayıtlardan izlemişlerdir. Bu mitingin aktörlerinden misafirlerin dışında diğer aktörler kötü lanse etmek isteyeceklerdir. 9 buçuk yıldır siyasetçiyim. Geldiğimiz yerde de siyaset nasıl yapılıyordu şu anki partimizde de siyaset nasıl yapılır çok iyi bilen bir insanım. Bunu Cumhuriyet Halk Partisi’ne muhalefet olan kendini aktör sanan insanlar söylemiştir. Onların aktörlükleri kendi liderleri üzerine çıkmış. Bizim aktörlüğümüz kendi irademiz, çalışmalarımız ve birikimlerimizi toplumumuzla paylaştığımız birikimlerimizdir. Biz gücümüzü Hak’tan ve halktan alırız. Ben bu karalama yapan aktörlere eleştiri yapmak bile istemiyorum. Ama maalesef her programlarda veya toplumla konuşmalarda bütün ağızlarında ben varım. Çok istiyorlarsa hangisi daha iyi ise karşımıza aday olarak çıkar. 16 yıldır iktidar nimetlerinde faydalanıp onun gücünü hem devlette hem de millette tesir eden ama Hatay’a önemli hiçbir şey yapmayan sadece dedikodu üretenler bizim buradaki mitingimizi eleştirmeye hakları yoktur.”Dedi.

“SAYIN İNCE HATAY’A GELDİĞİ ZAMAN HEYECAN FIRTINASI KOPTU”

Mitingdeki kalabalığın seçime dair yansımasının nasıl olacağını soran gazeteci Mithat Öztürk’ün sorusunu yanıtlayan Başkan Savaş:

“Burada önemli olan mitingdeki kalabalık, mitindeki insanların kaçının kendi imkanları doğrultusunda geldiği ve mitingdeki heyecandır. Bu mitinde insanların %95’i kendi imkânları ile geldi. Sayın İnce Hatay’a geldiği zaman heyecan fırtınası koptu. Bence mitingi ve beni eleştirenlerin en çok kaygı duyduğu da bunlardı. Ben kendi mitingimizle ilgileniyorum. Başkalarının mitingleri beni çok ilgilendirmiyor” ifadelerini kullandı.

“BAŞKANLIK SİSTEMİ TÜRK TOPLUMUNA UYGUN DEĞİL”

24 Haziran seçimlerinden sonra ülkede uygulanacak olan yeni yönetim sistemi ile ilgili önemli açıklamlarda bulunan Başkan Savaş:

“Başkanlık sistemi anayasal çerçevede Türk toplumuna göre uygun değil. Bir de Osmanlı’da hakanlar ve padişahlar vardı ama onları da durduracak vezirleri vardı. Fakat şimdi bugün her şeyi tek adama bırakıyorsunuz. Geçmişte türk toplumunda özellikle Osmanlı’da çok başarılı padişahlarımız vardı ama Deli Osmanlarımız da Deli İbrahimlerimiz de vardı. Bakın şu anda belediyelerde çok iyi bir mekanizma var. Ayrıca hata yapılmaması için birçok kanun ve denetçiler var. Tüm bu çerçevede eğer sizi iktidar kollamıyorsa hiç şansınız yok. Millet ittifakı içerisindeki tüm partiler meclisin egemen olduğu meclisten bakanların çıktığı bir sisteme geçişten bahsediyor. Bence de Türk toplumu için en doğru sistem odur. Kuvvetler ayrılığının olduğu, danıştayın, yargıtayın, TBMM’nin, cumhurbaşkanlığının, başbakanın ve bakanların birbirini frenleyen, aynı zamanda dengeleyen bir sistemi, Türk toplumunun geleceği adına umut vadeden bir sistem olarak düşünüyorum. Uluslarası piyasayı, ekonomiyi ve Türk insanının ruhsal yapısını iyi bilen herkesi kucaklayabilecek bir yapıyla devletin donatılması lazım. Bu iş cumhurbaşkanını, bakanları ve bakan yardımcılarını seçmekle yetmez. Bütün sistemi çok donanımlı ve riyakarlı insanlardan seçmek lazım. Bir devlet kolay kurulmuyor, o topraklar kolay kazanılmıyor, o bayrak özgürce kolay dalgalanmıyor” ifadelerine yer verdi.

“ELİN OĞLU ENDÜSTİRİ 4.0 DİYOR BİZ 2.5’TEYİZ”

Konuşmasının devamında ekonomide, gelişmişlikte sosyal gelir seviyesinde başkanlıkla yönetilen ve başarılı olan tek bir ülkenin Amerika olduğunun altını çizen Başkan Savaş:

“Amerika dışında başkanlıkla yönetilen ülkeler sosyo-ekonomik gelişmişlikte en sonlarda. G20’deki gelişmiş ülkelerin hepsi parlementer sistem ile yönetiliyor. Sistemi iyi kurmanız, özelikle ekonomide bağımsız bir tablo ortaya koymanız lazım.

Baktığınız zaman Merkez Bankası’nın faizlerini düşüremiyorsunuz, Dolar fırlıyor. Merkez Bankası’nın özerk olması lazım. Bizim güçlü sanayimiz, üretimimiz ve ticaretimiz varsa , Euro ve Dolar paritesi fazla yükselmez. Faiz olmazsa daha fazla yatırım olur, istihdam sağlarsınız. Büyüme hızınız %5-5,5’i geçmediği veya düşmediği sürece tüm faiz, parite, işsizlik ve enflasyon çok daha dengeli gider. %5-5,5 büyümeyi zaman zaman sanayi ile değil inşaat sektörü ile yakalıyorsunuz. Bu yalancı baharla yakaladığınız büyüme kalıcı olamıyor. Biz ne zaman katma değeri yüksek ürünler üretirsek, ne zaman yükte hafif pahada ağır ürünler üretirsek ne zaman bir Kore gibi olabilirsek o zaman büyüme sağlamış oluruz. Biz büyüme hızımızı bile yönetemiyoruz ve büyümemizi ifade edemiyoruz. Şu anda Türkiye Cumhuriyeti’nin çok fazla borcu var.

Elin oğlu endüstiri 4.0’ı konuşuyor, biz endüstiri 2.5’teyiz. Bu fark nedir diyebilirsiniz. Endüstiri bir buhar makineleri ile, endüstiri iki elektriğin bulunması ile, endüstiri üç bilgisayarın hayatımıza girmesi ile ve endüstiri dört de robotik cerrahi ile başladı.

Çok yakın bir zamanda robotlar yaşlıların bakımlarını üstlenecek. Yenilenebilir enerji, elektirikli arabalar ve belki de 8-10 sene sonra elektirikle çalışabilen helikopterlere veya taksilere sahip olacağız. Millet bunları konuşurken biz daha endüstiri 2.5’teyiz. Düşünmek, okumak ve bilmek lazım. Dünya’da 16 milyonluk bir Yahudi toplumu var. 104 tane bilim adamı çıkarmışlar ve bu insanlar Nobel Ödülü almış. Tüm İslam coğrafyasında 1 milyar 600 milyon insan yaşıyor. Biz 4 tane bilim adamı çıkarmışız ve Nobel Ödülü almış. Şu anda biz hangi kalkınmış devletin ürettiği makinayı üretiyoruz? 8 yıl önceki sistemde Dolar ile Türk Lirası paritesinin 1 olacağından söz ediliyordu. Şu anda 4,70’lerde. Siz dolaylı vergi ile insanların geçimini sağlıyorsunuz ve devletin ekonomik sorunlarını çözüyorsunuz” dedi.

“DEVLETLER DE ŞEHİRLER DE DEDİKODUYLA YÖNETİLMEZ İCRAATLA YÖNETİLİR”

İktidarın her anlamda yorulduğunun altını çizen Başkan Savaş, hem Hatay için hem de Türkiye’de yapılanlar için “Çok konuştular ama hiçbir şey yapmadılar. Devlerler de şehirler de dedikoduyla değil icraatla yönetilir” dedi.

“MİLLETİ AYRIŞTIMA POLİTİKALARI GEÇERLİLİĞİNİ YİTİRDİ

Başkan Savaşkonuşmasında milleti ayrıştırma politikalarının artık geçerliliğini ve etkisini yitirdiğinin altını çizdi.

İktidar partisinin kurguladığı oyunun içerisine kendisinin düştüğünü belirten Başkan Savaşmuhalefetin yaptığı güçlü ittifak sayesinde iktidarın çok daha önüne geçtiğini ve seçimi kazanma şansını elinde bulundurduğunu ifade etti.

Ak Parti milletvekillerinin Hatay’a hiçbir koşulda hizmet etmediğini ifade eden Balkan Savaş, Hatay’da ekonominin kötüleştiğinin ve işsizliğin ne boyutta olduğunun bilgisine dahi sahip olmadıklarını belirtti.

İktidarın, Orta Doğu’da ticareti durma noktasına getirdiklerini ifade ederek Hatay’daki tır filosunun 11 binden 2 bine düştüğünü vurguladı.

Kendisini eleştirenlere kendinden emin bir şekilde cevap veren Başkan Savaş:

“Kendi kârları için ekmeğini ticaretten kazananların işlerine ket vurdular. İl başkanı Güler,öğretmenlikten kısa bir süre sonra nasıl oldu da bu kadar zenginleştiler. Benimle uğraşacaklarına bu ülkeye 16 yıldır yapmadıkları hizmetleri düşünsünler. Büyükşehir üzerinden şov yapıp yapamadıklarının üzerini kapatmaya çalışmasınlar” dedi.

“HADO GÜMRÜK ÇALIŞMALARININ ARDINDAN SEFERLERİNE BAŞLAYACAK”

Büyük çabalarla Hatay’a getirilen, Türkiye’nin en hızlı gemisi HADO seferlerinin gümrük ve bilet çalışmalarının ardından 1 ay gibi kısa bir süre sonra başlayacağının müjdesini verdi.

“İSKENDERUN BATTI ÇIKTI PROJESİ BU YAZA HAZIR”

İskenderun Battı çıktı projes hakkında konuğu olduğu radyo programında açıklamalar yapan Başkan Savaş:

“Bölgenin yoğun trafik yükünü üstlenecek olan battı çıktı çalışmamızı bu yaz tamamlayacağız. Tahmini olarak 23 Temmuz gibi yolu trafiğe açmayı hedefliyoruz” dedi.

“HATAYSPOR’DA KAMPA HAZIRLIK”

Hatayspor’un transferleri ve gelecek hedefleriyle ilgili soruları yanıtlayan HBB Başkanı Lütfü Savaş;

”Hatay Spor’u şampiyonluğa oynayacak bir takım yapıyoruz. Şuanda 14 tane futbolcumuz var, 1 tane stoperimiz Ankaragücü’nden geldi. U 20 de oynayıpta çok başarılar elde eden siyahi bir stoper oyuncumuzu da ekibimizdeki katmak için görüşmelerimizi yapıyoruz. İlgilendiğimiz 5-6 tane yerli ve yabancı oyuncular daha var. Umuyoruz ki Erzurum’da gerçekleşecek kampa kadar 20 kişilik takımımızı oluştururuz. Öte yandan stadyumun tamamlanmasına henüz 1 sene gibi bir süre var” açıklamalarında bulundu.

“İŞSİZ KALAN ERKEK KIRAATHANEYE GİDER”

Cumhurbaşkanının millet kıraathanesi yapmak istediğini açıklamasını eleştiren Başkan Savaş:

” İşsiz kalan erkek kıraathaneye gider. Kıraathaneye giden erkekler geçici olarak kek ve çayla karnını doyurur belki ama evdeki çocuklar ve eş ne yapacak. Demek ki Sayın Cumhurbaşkanımız da Türkiye’de işsizliğin son derece fazla olduğunu kabul ediyor “ şeklinde konuştu.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz