DEMOKRASİ ŞEHİTLERIMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ!

DEMOKRASİ ŞEHİTLERIMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR’DAN İKTİDARA HATAY’A HİZMET ÇAĞRISI!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR’DAN İKTİDARA HATAY’A HİZMET ÇAĞRISI!

İSKENDERUNSPOR 2.LİG’E MERHABA DEDİ!

İSKENDERUNSPOR 2.LİG’E MERHABA DEDİ!

BAŞKAN ERYILMAZ:SAMANDAĞ’IN YOL SORUNU KALMAYACAK!

BAŞKAN ERYILMAZ:SAMANDAĞ’IN YOL SORUNU KALMAYACAK!

CHP’Lİ PARLAR:TERÖR HİÇBİR ZAMAN AMACINA ULAŞAMAYACAK!

CHP’Lİ PARLAR:TERÖR HİÇBİR ZAMAN AMACINA ULAŞAMAYACAK!

BAȘKAN SAVAȘ: BEN HATAY’I NASIL DAHA YUKARIYA TAȘIRIM DİYE ÇALIȘIYORUM!
  • Ana Sayfa » HATAY
  • 3 Ocak 2018 - 21:44:44
BAȘKAN SAVAȘ: BEN HATAY’I NASIL DAHA YUKARIYA TAȘIRIM DİYE ÇALIȘIYORUM!

Hatay Büyükșehir Belediye Bașkanı Lütfü Savaș, bir önceki gün merkez Antakya’da yayın yapan Mazman Medya Grup Radyolarında gazeteci Mithat Öztürk’ün sunduğu ‘Günıșığı’ adlı radyo gündem programının canlı yayın konuğu oldu. Yaklașık olarak 2,5 saat kadar süren programda bașkan Savaș,gazeteci Öztürk’ün dobra dobra sorularını aynı dobralıkla ve açık bir șekilde yanıtladı. SAVAȘ:“HATAY OLARAK BAȘLADIĞIMIZ NOKTADAN GELDİĞİMİZ […]

Hatay Büyükșehir Belediye Bașkanı Lütfü Savaș, bir önceki gün merkez Antakya’da yayın yapan Mazman Medya Grup Radyolarında gazeteci Mithat Öztürk’ün sunduğu ‘Günıșığı’ adlı radyo gündem programının canlı yayın konuğu oldu.

Yaklașık olarak 2,5 saat kadar süren programda bașkan Savaș,gazeteci Öztürk’ün dobra dobra sorularını aynı dobralıkla ve açık bir șekilde yanıtladı.

SAVAȘ:“HATAY OLARAK BAȘLADIĞIMIZ NOKTADAN GELDİĞİMİZ NOKTAYA BAKTIĞIMIZ ZAMAN OLDUKÇA BAȘARI ELDE ETMİȘİZ”

Hatay halkının memnuniyeti için hassasiyet gösterdiğini belirten Bașkan Savaș:

” Hatay halkına yapmıș olduğum hizmetleri değerlendirdiğiniz zaman Allah’a șükür eksikliklerimizden çok daha fazla artılarımız var. Hatay olarak bașladığımız noktadan geldiğimiz noktaya baktığımız zaman oldukça bașarı elde etmișiz. Bu bașarı sadece bana ait değil tüm Hataylı dostlarımıza ve çalıșanlarımıza ait. Biz de Hatay halkının bu güzel düșüncesi için elimizden geleni yapıyoruz. Bana bu bayrak yarıșında bayrağı bana teslim ettikleri için
hemșehrilerime teșekkür ederim” dedi.

SAVAȘ:“BİR ȘEHRİN GELECEĞE EMİN ADIMLAR ATMASINDA BELEDİYE BAȘKANI LOKOMOTİF GÖREVİNİ ÜSTLENİR”

Hatay’ın Ortadoğu’da yașanan savaș ortamından olumsuz etkilendiğini dile getiren Bașkan Savaș:

“Suriye’deki savaștan önce kendi kendimize yeten bir șehirdik. 6 buçuk yıldır süren savaș ekonomik açıdan boynumuzu büktü. Dıșarıdan Hatay’a baktığınızda burada bir savaș ortamı varmıș gibi algılanıyordu. Bu algıyı kırarak insanlarımızın huzurunu ve motivasyonunu en üst seviyeye çıkarmamız gerekiyordu. Biz de tüm bunlar için çalıștık ve çabaladık. Ben olayın sadece altyapı, üstyapı, yeșil alan ve yol kısmında değilim. Bir șehrin geleceğe emin adımlar atmasında belediye bașkanı lokomotif görevini üstlenir. Ankara’da devlet büyüklerimizin yapması gereken hamleleri bekliyoruz. Șuanda insanlarımızın en çok sıkıntı yașadığı șey istihdam. Genel siyaset
ve devletimizin büyükleri ile birlikte bu sorunları çözmek zorundayız. Ankara’nın bize el uzatması gerekiyor biz onu bekliyoruz” dedi.

SAVAȘ:“SANAYİ BAKANLIĞIMIZ DİĞER ȘEHİRLERE NASIL BAKIYORSA HATAY’ADA ÖYLE
BAKMASI LAZIM”

“Beșinci teșvik bölgesi için hakkımızı istiyoruz. Hatay’da bașlatmıș olduğumuz kampanyada 21 günde beklediğimizin üzerinde imza topladık. Sanayi Bakanlığımız diğer șehirlere nasıl bakıyorsa Hatay’ada öyle bakması lazım. Biz Suriye’deki savaștan en çok etkilenen șehiriz. Bu șehrin hakkının verilmesi ve ödüllendirilmesi gerekir. Biz sabırlıyız hakkın da teslim edileceğini düșünüyoruz. İktidar partisinin bu konuda desteği yok. Onlar Hatay’ın hakkını aldığını düșünüyorlar” ifadelerine yer verdi.

SAVAȘ:“HATAY’A GELEN İNSANLAR HERKESİN KARDEȘÇE YAȘADIĞI ORTAMI VE GÜZEL
YEMEKLERİ GÖRÜNCE BURAYA YENİDEN GELMEK İSTİYORLAR”

EXPO 2021’in Hatay’da yapılması ve gastronomi șehri ilan edinilmesinin ardından olumsuz algının tamamen ortadan kalktığını belirten Bașkan Savaș:

“Biz EXPO 2021’in Hatay’da yapılması ve gastronomi șehri ilan edilmemiz ile Hatay’da olumsuz algıyı yıktık. Biz șehrimizi sahiplenip reklamını yapmazsak insanları buraya çekemeyiz. Artık insanlar Hatay’da savaș olduğu algısını yıktı Hatay’a gelen insanlar herkesin kardeșçe yașadığı bir ortam ve güzel yemekleri görünce yeniden gelmek istiyorlar” sözlerini dile getirdi.

SAVAȘ:“EXPO 2021 HATAY’A BİR DİSİPLİN GETİRECEK”

EXPO ‘nun așamaları hakkında da bilgi veren Bașkan Savaș:

“EXPO için büyük çalıșma grupları olușturuyoruz. Valimizi, Büyükșehir Belediye Bașkanı, Eski Büyükelçimiz Mithat Rende ve rektörlerimizi yönetim kurulu ve denetçi olarak çalıștıracağız.

EXPO’yu biri Doğanköy-Kisecik arası yani Antakya-Defne sınırlarının üst tarafında diğeri ise İskenderun Karaağaç yolu üzerinde İskenderun, Arsuz ve Belen’in tam ortasında yapılacak.

Önümüzdeki yıl proje yılı olacak. 2019’dan itibaren 2020 sonbaharına kadar bitirmek istiyoruz.

Son 6 ayda da bitirdiğimiz yerleri de daha güzel nasıl yapabiliriz diye çalıșmalar gerçekleștireceğiz. EXPO 2021 Hatay’a bir disiplin getirecek. Olaya sadece altı aylık botanik bahçe olarak bakmak doğru değil bir bu sayede birçok ürünümüzü markalaștıracağız” dedi.

SAVAȘ:“EXPO VE GASTRONOMİ BİZLERE REHBER OLACAK YETER Kİ GELECEĞE UMUTLA
BAKALIM”

Bașkan Savaș,sözlerine devamla:

”850 adet tıbbi ve aromatik bitkimiz var. bunların uluslararası etiketlenmesini ve coğrafik ișaretlenmesini yapabiliriz.

Hatay’ın o kadar güzel çiçekleri var ki Asya ve Avrupa’da bizimki kadar çiçeği olan yok.

2500 adet çiçek var 250 adedi endemik sadece buraya ait. Mühim olan elindeki değerleri dünya ile paylașmak.

Expo bize hem kalite çıtasını yükseltecek ișler yaptıracak hem de ekonomik getirisi olacak. Gastronomi bir altın bilezik. Antep yaptı ama kalıcı olmadı. Biz kalıcı olmak istiyoruz.

Hatay’da gelișen sanayi %82’si İskenderun ve Dörtyol tarafında. Diğer ilçelerde bu durum çok gerilerde. Bizim EXPO ile 50 adet coğrafi ișaretlenmiș markamız olsa, satıșlarımız kolaylașacak ve çok zor kazandığımız parayı çok kolaya çevireceğiz ve buradaki refah seviyesi yükselecek,gençlerimiz daha kolay iș imkanı bulacak. Ayrıca kazanılan para șehre vergi olarak dönecek ve belediye hizmetlerine yansıyacak. EXPO ve gastronomi bizlere rehber olacak, yeter ki geleceğe umutla bakalım” dedi.

BAȘKAN SAVAȘ: BEN HATAY’I NASIL DAHA YUKARIYA TAȘIRIM DİYE ÇALIȘIYORUM

Dinleyiciler tarafından il genelinde yapılamayan yol çalıșmalarından gelen șikayetler üzerine
konuya açıklık getiren Bakan Savaș:

“Bundan 8,5 yıl önce gök gürlese insanlar evinin iș yerinin yanına koșuyordu. İki binin üzerinde ev ve iș yerini su basıyordu. Șimdi basıyor mu? Șimdi içme suyu șebekeleri de döșüyoruz. Bunu da yapmazsak insanlarımıza su yetiștiremiyoruz. Demek istediğim alt yapı yapmadan üst yapıyı yaparsak șehre kötülük yaparsınız. Ben EXPO ve gastronmi ile ilgili konușmak için bir kere rica yoluyla İskenderun’da Hataylı milletvekillerini ve belediye bașkanlarını topladım. Bu öncelik meselesi. Bazı bașkanlar ve milletvekilleri vardır bir daha nasıl seçilirim diye düșünür fakat benim hiç böyle bir derdim olmadı. Ben nasıl daha iyi iș yaparım ve Hatay’ı nasıl daha yukarıya
tașırım diye çalıșıyorum” ifadelerine yer verdi.

BAȘKAN SAVAȘ’TAN İKİ MÜJDE

Uğur Mumcu ve Atatürk Parkı’nda yapılacak olan kültür merkezi ile ilgili gelinen son așamalar hakkında bilgiler paylașan Bașkan Savaș:

“Bugün iki tane güzel haber aldık. Bir tanesi Uğur Mumcu’ydu. Diğeri ise Atatürk Parkı’nın içersinde her zaman 23 Nisan kutlamalarını yaptığımız bir yer var. Buraya güzel bir proje yaptık.İçinde senfoni orkestrasının bile çok güzel konserler verebileceği dünya standarlarında 515 kișilik bir salon olacak. Burada çok önemli organizasyonlar yapacağız. Hatay’da bir sergi salonu yok. Yapılacak olan kültür merkezinde sergi salonumuz da olacak.

250 kișilik bir nikah salonumuz olacak. Bunu bir hayırsever bir ișadamı yapacak ve 8 ay içerisinde yapımını tamamlamayı hedeflediğimiz kültür merkezine onun adını vereceğiz. Bugün Adana Anıtlar Kurulu bize hem park projesini çözdü hem de Uğur Mumcu’yu. Batı çıktının hiçbir sorunu 

SAVAȘ:“PAC MEYDANI PROJESİ İLE İSKENDERUN GELECEK YÜZYILINI KURTARMIȘ OLACAK

İskenderun PAC Meydanı Projesi hakkında açıklamalarda bulunan Bașkan Savaș:

” Kazıklar 56 kilometreydi șu anda %95’lik bir bölümü bitti. 1500 metrelik bir bölümü kaldı. Biz bu projede ilk kazıkları çaktıktan sonra zemini beğenmedik. Orada iki defa çok kapsamlı bir zemin ettütü yaptırdık.

Oraya 10 kilometre demirsiz 140 kilometre demirli toplamda 150 kilometre zeminin altına demirle beton döșüyoruz. Amacımız depremde sığlașmayı önlemek, kazıkların oynamasını engellemek ve etraftaki yerlere, apartmanlara zarar vermemek. Yan yolların bir kısmını açtık.

İnșallah Haziran ayında bu iși bitirmiș olacağız. Ama belki de İskenderun gelecek yüzyılını kurtarmıș olacak” dedi.

SAVAȘ:ULAŞIMDA KALİTEYİ SAĞLAYACAĞIZ

Hatay’ın ulașım alanındaki çalıșmaları ve șoför esnafının sorunlarına çözüm olarak üretilen proje
hakkında bilgiler paylașan Bașkan Savaș:

“İlimizdeki ulașımın daha kaliteli olması adına bașlattığımız proje çalıșmasının ilk adresi Defne
ilçemizdi. İlçede gerekli düzenlemeleri yaparak kooperatiflerimizi bir araya topladık. Filolarına
yeni araçlarda katarak vatandașlarımıza kaliteli tașıma hizmeti sunmaları için geri sayım
yapıyoruz. Ocak ayının 15’i itibariyle vatandașlarımız Defne- Antakya güzergâhında kaliteli ve
konforlu ulașım sağlayabilecekler.” İfadelerinde bulundu.

SAVAȘ:BAȘKAN KİMYECİ’YE BU SORUYU SORUN

Konuk olduğu radyo programında, hizmetlerdeki aksaklığın muhalif meclis üyelerinden kaynaklı
olduğunun altını çizen HBB Bașkanı Lütfü Savaș, doğru olan bu șehir için birlikte çalıșmaktır dedi.


“Oldu ki, kooperatiflerden biri kontak kapattı, bize kızıp çalıșmak istemedi. O bölgedeki
insanlarımızın mağduriyetini Sayın Kimyeci nasıl giderecek? Elimizde yedek araba olmazsa, o
bölge insanının ulașım ihtiyacını nasıl sağlayacağız. Hastalar, öğrenciler, ișe giden
vatandașlarımız mağdur olmayacak mı? Kimyeci sadece ranta dönük iș düșünüyor. Esnafımız
kazansın evet ama zaten bizim vermiș olduğumuz güzergahlar ve imkanlarla esnaf kazanacak.
Yeter ki onlar vasıta kalitesini arttırsınlar.

Dörtyol, Arsuz ve Samandağ gibi büyük ilçelerimizin alt yapı çalıșmaları için kredi kullanmak
istedik. Ancak Kimyeci, red etti. Bu zihniyete ne dersiniz? Bu zihniyet medeniyete, hizmete,
insanlığa evet dememiș oluyor.

AK Parti yönetimindeki ilçelere alt yapı ihtiyaçları karșılanmak üzere çalıșmalar yapılacağında
hayır denilmiyor ancak MHP ve CHP yönetimindeki ilçelere hizmet yapılacağında karșı çıkılıyor.
Beni cezalandırmak üzere muhalefet oluyorlar ancak benimle beraber o bölgedeki seçmenlerini
de cezalandırıyorlar. Biz yersiz muhalefet yapmaya değil, sorunları çözmeye geldik. Bu sorunları
çözerken de çok geniș kapsamlı düșünmek zorundayız. Bu arkadașlarımızda tefekkür edecekler
ve hizmeti engellemeyecekler.

Öte yandan Kimyeci’nin, HATSU’nun kullandığı borularla yakından ilgilenmesine anlam
verebilmiș değilim.

Cumhurbașkanımızın yerli ve milli malzeme kullanım çağrısının ardından, borularımızı
Samsun’da üretilen fabrikadan temin ediyoruz. Ancak Kimyeci’nin bu konuya neden bu kadar
takıldığı ve yakından incelediği manidar. Kaldı ki kurum olarak, TSE’nin standartları
çerçevesinde üretilen malı istiyoruz.

Ancak Kimyeci bu kadar saçma detaylarla uğrașırken kendi ișlerini yapmıyor. Antakya Belediye
bașkanlığım döneminde Aksaray ve Emek mahallelerinde 250-300 dönümlük kentsel dönüșüm
projesini ben bașlattım. Bu bölgedeki kentsel dönüșümü yaklașık 4 yıllıdır alıpta çiğneyip, daha
bir taș üzerine taș koyamayan zihniyet bunun dıșında sadece ve sadece beni eleștirmekle 4
yılını geçirdi.” Dedi.

SAVAȘ:TAȘERONA KADRO KHK İLE DEĞİL MECLİS KARARIYLA VERİLMELİYDİ

Tașerona kadro konusuna da değinen Bașkan Savaș, Kanun Hükmünde Karar ne gerektiriyorsa
onu yaparız biz Türkiye Cumhuriyeti’nin yasalarına saygılıyız açıklamasında bulundu. Buna ek
olarak tașerona kadro verilmesi ve çalıșanlara iș güvencesi sağlanması, ücret durumumun
düzenlenmesi gibi önemli bir konunun KHK ile değil meclis kararıyla çıkarılması gerektiğine
inandığını söyledi.

Otopark ücretleriyle ilgili yöneltilen soruya Bașkan Savaș’ın yanıtı șu oldu:

“Otopark ücretlerini biz belirlemiyoruz.Ücretler belediye meclisi kararıyla belirleniyor. Mecliste iktidar partisi üyelerinin çoğunluğu var.”Dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz