BAŞKAN HACIOĞLU:HATSU ÇALIŞMALARI HIZLANDIRSIN!

BAŞKAN HACIOĞLU:HATSU ÇALIŞMALARI HIZLANDIRSIN!

KAYA:BEKLENTİMİZ SINAVIN İPTALİ!

KAYA:BEKLENTİMİZ SINAVIN İPTALİ!

GELENEKSEL FUTBOL TURNUVASI SAMANDAĞLILARA FUTBOL ZİYAFETİ YAŞATIYOR!

GELENEKSEL FUTBOL TURNUVASI SAMANDAĞLILARA FUTBOL ZİYAFETİ YAŞATIYOR!

BAŞKAN SAVAŞ:KİMSENİN KÜSME LÜKSÜ YOK!

BAŞKAN SAVAŞ:KİMSENİN KÜSME LÜKSÜ YOK!

ÇÖP KOKUSUNDAN RAHATSIZ OLUYORUZ!

ÇÖP KOKUSUNDAN RAHATSIZ OLUYORUZ!

BAŞKAN NEHİR’DEN BÜYÜK HALK BULUŞMASI!
  • Ana Sayfa » SAMANDAĞ
  • 17 Aralık 2017 - 21:05:37
BAŞKAN NEHİR’DEN BÜYÜK HALK BULUŞMASI!

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, yüzlerce Samandağlı ile buluşarak, 2017 yıl sonu değerlendirmesi yaptı. Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir,düzenlediği halk toplantısında bugüne kadar ki görev süresinde başta hizmetlerini anlattı ve hemşehrilerinden gelen soruları da yanıtladı. Samandağ Yeni Çarşı salonunda bugün gerçekleşen toplantıya; CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal,CHP Samandağ İlçe Başkanı Turgay Abacı,Samandağ Belediye Başkan Yardımcıları […]

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, yüzlerce Samandağlı ile buluşarak, 2017 yıl sonu değerlendirmesi yaptı.

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir,düzenlediği halk toplantısında bugüne kadar ki görev süresinde başta hizmetlerini anlattı ve hemşehrilerinden gelen soruları da yanıtladı.

Samandağ Yeni Çarşı salonunda bugün gerçekleşen toplantıya;

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal,CHP Samandağ İlçe Başkanı Turgay Abacı,Samandağ Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Ali Kamacı,Mehmet Yıldız ve Adem Yılgın,Samandağ Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Hülya Nehir, CHP Samandağ ilçe örgütü yönetim kurulu üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri,Antakya Gazeteciler  Cemiyeti Başkanı Murat Berber,  İlçe kanaat önderleri, bazı sivil toplum örgütlerin temsilcileri, siyasiler, basın mensupları ve vatandaşlar katıldı.

Başkan Nehir, buluşmada yaptığı konuşmada:

”Ülkemizde bölgemizde ve dünyada siyasetin çirkinleştiği zamanlardayız. Üzücü olanı sol ve evrensel değerlerin önemli limanlarından biri olan Samandağ’ının bu modaya fazlasıyla ayak uydurmuş olmasıdır.

Hem de ilçemizde siyaseti çirkinleştiren figürlerin ve aktörlerin sözde halkçılık ve toplumcu hassasiyet adı altında sosyal demokrat ve sol değerlerin nasıl ayaklar altına alındığını hayretle ve ibretle gözlemliyoruz.

Siyaset kurumunun bu kısır ve kirli cendereden kurtarılması gerekmektedir. İlçemiz adına bizim de böyle bir misyonumuz olduğunu düşünüyoruz. Aldığımız terbiye, geçmiş tecrübelerimiz, ait olduğumuz toplumun kadim öğretisi bize siyasetin bir kavga sanatı olmadığını, toplumsal sorunlara çözüm bulma sanatı olduğunu,  ateşi sönmeyen bir hizmet sanatı olduğunu anlatır.

Bu gün yaklaşık 9 yıldır aynı heyecanla karşınızdaysak bunun nedeni değerli halkımıza hizmet etmenin tarifsiz mutluluğudur. Bizi ısrarla hizmet etme yolundan çevirmek isteyenler oldu.

Siyasetin sığ, bulanık sularına çekmek isteyenler oldu.Kimdi bunlar? Bunları tek tek ismen zikretmeyeceğim.Bunları sizler de en az bizler kadar biliyorsunuz. 

Bu kişiler dün eski belediye başkanı ve milletvekillerinin de iş yapmasına izin vermediler. Bu gün de bizim hizmet üretmemizi engellemeye çalışıyorlar. Bunlar asalak,çalışmadan, üretmeden, emek harcamadan yaşamaya alışmış kirli yapılardı.

Bu gün sağda solda hakkımızda konuşan, kirli dedikodular yayan, iftiralar atan ve bu söylentileri dolaşıma sunan kişiler hiç şüphesiz ki musluğu kesilen kişilerdir. Etrafınızda böyle kişiler varsa biraz kurcalayın. Göreceksiniz ki mutlaka şahsi bir menfaati zarar görmüştür.

Acı olan aynı partide yoldaşlık yaptığımız kişilerin bu tiyatroya katılmış olmalarıdır. Bu kişiler incelendiğinde görülecek ki bunların bir ayağı partimizdedir, bir ayağı başka siyasi oluşumlardadır. Bunlar bir gün milliyetçi, bir gün antiemperyalist, bir gün devrimci, bir gün liberal, bir gün de sosyal demokrat davranabilirler.

Aslında siyaseten bunlar hiçbir şeydir. Bunların sosyal medya hesaplarını inceleyin. Bunların medyaya verdikleri mesajları inceleyin. Göreceksiniz ki bunlar hiçbir zaman bu ülkeyi 16 yıldır yöneten AKP  Hükümetine bir cümle bile söylememişlerdir. Varsa yoksa CHP’yi eleştirirler.

Bir gün sayın genel başkanımızı, bir gün belediyemizi, bir gün yapılan herhangi bir hizmeti eleştirirler. Toplantı yaparsın niye toplantı yaptın diye eleştirirler, toplantı yapmazsan niye yapmadın diye eleştirirler. Toplantıda neyden bahsedersen onu eleştirirler veya  mutlaka bahsetmediğin bir konu bulur onu eleştirirler.  Ama AKP’yi asla eleştirmezler. Hesapta bunlar bizim partilimiz…

Hani siz anti emperyalistiniz, hani büyük fikirleriniz vardı.Ne yapmışız?Samandağ’ın yaşanabilir bir hale gelmesi için çalışmışız, sokakları, yolları yürünebilir hale gelsin diye emek etmişiz.

Mesela onbinlerce metrekare parke döşemişiz,

Mesela, binlerce tonluk su depoları yapmışız,

Mesela binlerce ağaç dikmişiz,

Mesela parasını ödeyerek binlerce ton asfalt dökmüşüz,

Mesela işçilerin geçmişe dönük bütün alacaklarını ödemişiz,

Mesela geldiğimiz günden beri düzenli maaş ödemişiz,

Mesela hayvan barınağı yapıp bunu büyükşehire devretmişiz,

Mesela düzenli yapılar inşa edip Samandağ müteahhitleri için model oluşturmuşuz, arıtma tesisinde ciddi ilerlemeler sağlayıp büyükşehire devretmişiz,

Mesela imar planlarını revize etmişiz,  onlarca çocuk parkı yapmışız,

Mesela çocuk kreş ve bakım evi açmışız,

Mesela çok amaçlı salonlar inşa etmişiz, onlarca sosyal etkinlik yapmışız,

Kadınlar para kazanabilsin diye onlara ipekçiliği yeniden hatırlatmışız,

Kültürümüz ve Arapça dilimize sahip çıkmışız, mesela  mesela mesela…

Eğer bu insafsızca saldırıların nedeni bu hizmetlerse, saldırmaya devam edin, çünkü biz hizmet üretmeye devam edeceğiz.

Bu kadar kızgın olmanızın sebebi rant kapılarınızın kapanması ise ne yaparsanız yapın, o kapıları sımsıkı kapatmaya devam edeceğiz.Tüyü bitmemiş yetimin hakkını size yedirmeyeceğiz.”Dedi.

halk-buliusmasi-173

Başkan Nehir,konuşmasına devamla:

”Hatırlayın değerli dostlarım, çetelere dövdürülen belediye işçilerini hatırlayın. Otomobillerin giremediği yolları ve sokakları hatırlayın. Dize kadar çamura batılan sokakları hatırlayın. Memuruna işçisine maaşını ödeyemeyen, oturulabilecek bir binası olmayan belediyeyi hatırlayın. O günlerden bu günlere geldik.

Bu tabloya rağmen sayın eski vekil bize saldırıda sınır tanımıyor. Dün Suriye’de doğru tutum alırken alkışladığımız, destek verdiğimiz eski vekilin, bu gün nelerle uğraştığına bakın.

Sayın eski vekil AKP ile ABD ve İsrail ile kavga ettiğin vekillik yılların geride kaldı. Mecliste değilsin, karşında AKP yok. Karşında düşman yok. Bizler Samandağlıyız. Burası Ankara değil, Samandağ.  Bizler kardeşiz. Senin ve etrafındakilerin bu öfkesini anlamakta güçlük çekiyoruz. Neyin hırsıdır bu..

Sayın eski vekil. Hala direniş ruhundan kırıntılar varsa bunu Samandağlı kardeşlerine karşı değil, Kudüs’te Filistinli kardeşlerimize karşı zulmeden İsrail’e karşı sergile.

Hala direniş ruhun canlıysa ülkeyi talan eden AKP yerinde duruyor. Hem de her zamankinden daha pervasız. Büyük fikirlerinin, kahraman edalarının dönüp dolaşıp bir park meselesinde heba olması trajik bir son olur açıkçası.

Değerli dostlar, başta da belirttiğim gibi kavga etmek en son arzumuz. Biliyoruz ki didişme demek daha az hizmet demek. Kavga etmek demek daha az sorun çözmek demek.

Biz siyasetin kalitesinin yükseltilmesinin gayesindeyiz. Siyasette kalite yükseldikçe, eğitim, işsizlik, altyapı ve üstyapı hizmetleri, tarım, hayvancılık, ve teknoloji alanındaki sorunlar da çözülür. Bunun için birbirimizi sevmeli ve birbirimize saygı duymalıyız.

İki hafta önce bu salonda CHP ilçe kongresi gerçekleşti. Öncelikle gururluyuz, önceden kongrelerimizi yapacak düğün salonları arardık. Şimdi böyle bir salona sahibiz.

Bir kısmınız da buradaydı. Kürsüye çıkan birkaç konuşmacı, hakkımızda asılsız ve çirkin isnatlarda bulundu. Ben o gün dedim ki kazanan kim olursa olsun, o benim ilçe başkanımdır. Ben onunla çalışmaya devam ederim. Çünkü biz büyük CHP ailesiyiz. 

O gün kongrenin gölgelenmemesi için sorumlu davrandık. Salonda sükûnet ve suhuletin devamı için cevap vermemeyi seçtik.

Bu suskunluğumuzun nedeni verilecek cevabımız olmadığından değildi. Söz gümüştü, biz sükutu seçtik.

Ancak kongrede hesabını veremeyeceğimiz bir kuruş dahi yok demiştik. Bu gün size her kuruşun hesabını vermek için buradayız.

 Bize yapılan eleştirileri 4 ana başlıkta toplayabiliriz.

  1. Yeşil alanlar azaltıldı: Belirtmemiz gerekir ki yeşil alanlar biz yönetime geldikten sonra azalmadı, arttı.
  1. Belediyeye ait taşınmazlar satıldı: Biz yönetime geldikten sonra belediyeye ait taşınmaz sayısı ve metrajı azalmadı arttı (sayılar rakamlar)
  1. Yolsuzluk iddiaları ve borçlar: Belediyeye geldiğimizde yıllık ekonomik büyüklüğümüz 6.5 milyon TL iken Şimdi yıllık bütçemiz yaklaşık 50 milyon TL oldu.Belediyeye geldiğimizde borçlarımız 74 milyon TL idi, bugün 44 milyon TL’ye kadar düşürdük. Yani kişi başına düşen borç miktarı belediyeye geldiğimiz 2009’da 1666 TL iken, bu gün 376 TL.
  1. İstihdam sorunları: İşsizliğe çözüm bulma konusu ise bütün güç kaynak ve imkanları tırpanlanan Samandağ İlçe Belediyesinin değil, hükümetin ve milletvekillerinin sorunudur. Biz elbette elimizden geleni yapacağız..İş adamlarımız da elinden geleni yapsın, ama nihai çözüm hükümettedir, nihai çözüm Ankara’dadır.”Dedi.

Başkan Nehir,konuşmasının son bölümünde şunları kaydetti:

”Bu noktada büyükşehir yasası ile birlikte normal şartlarda Samandağ Belediyesi’ne ait olacak kaynak ve yetkilerin bugün Hatay Büyükşehir belediyesinde olduğunu gözardı etmemek lazım. İstihdam konusunda gücümüz HBB ile kıyaslanmayacak kadar azdır. Buradan sayın büyükşehir belediye başkanımıza sesleniyorum:  Samandağ’lı gençler seni seviyor, gençler adına konuşuyorum, sana rekor oranda oy verdiler, ilgi bekliyorlar, iş bekliyorlar.

İşsizlik sorununa Samandağ Belediyesi’nin çözüm bulmasını öneren hiçbir düşünce samimi ve gerçekçi değildir.Bu konudaki vaat ve söylemler hayal vaatlerdir.

Elbette eksiklerimiz var. Daha çok yol alacağız. Yol alırken değerli fikirlerinize eleştirilerinize hep açık olduk,bundan sonra da hep açık olacağız. Yeter ki samimi ve yapıcı olsun. 

24 saat sonrasına ilişkin bile planlaması olmayanların, tek hesabı makam mevki olanların, binbir emekle buralara getirdiğimiz belediyemizi harap etmelerine izin vermeyeceğiz.

Alnı ak, başı dik bir kardeşiniz olarak sizleri saygıyla selamlıyor, katılımınızdan dolayı teşekkür ederiz.”İfadelerine yer verdi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz