BAŞKAN HACIOĞLU:HATSU ÇALIŞMALARI HIZLANDIRSIN!

BAŞKAN HACIOĞLU:HATSU ÇALIŞMALARI HIZLANDIRSIN!

KAYA:BEKLENTİMİZ SINAVIN İPTALİ!

KAYA:BEKLENTİMİZ SINAVIN İPTALİ!

GELENEKSEL FUTBOL TURNUVASI SAMANDAĞLILARA FUTBOL ZİYAFETİ YAŞATIYOR!

GELENEKSEL FUTBOL TURNUVASI SAMANDAĞLILARA FUTBOL ZİYAFETİ YAŞATIYOR!

BAŞKAN SAVAŞ:KİMSENİN KÜSME LÜKSÜ YOK!

BAŞKAN SAVAŞ:KİMSENİN KÜSME LÜKSÜ YOK!

ÇÖP KOKUSUNDAN RAHATSIZ OLUYORUZ!

ÇÖP KOKUSUNDAN RAHATSIZ OLUYORUZ!

BAŞKAN CULHA, ARSUZ ENERJİ SORUNUNU PAYLAŞTI!
  • Ana Sayfa » ARSUZ
  • 13 Ekim 2017 - 02:06:46
BAŞKAN CULHA, ARSUZ ENERJİ SORUNUNU PAYLAŞTI!

Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, TMMOB Elektik Mühendisleri Odası (EMO) ve İskenderun Çevre Koruma Derneği işbirliğiyle ev sahipliği yaptığı 2017 İskenderun Enerji Forumu’nda yerel yönetimlerin enerji yatırımları ile ilgili açıklamalarda bulundu. “Yerel yönetim gözüyle enerji yatırımları” başlığı altında yaptığı konuşmasında, enerjinin bilimsel ve tarafsız olarak irdelendiği bir foruma ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu söyleyen Arsuz Belediye Başkanı […]

Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, TMMOB Elektik Mühendisleri Odası (EMO) ve İskenderun Çevre Koruma Derneği işbirliğiyle ev sahipliği yaptığı 2017 İskenderun Enerji Forumu’nda yerel yönetimlerin enerji yatırımları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“Yerel yönetim gözüyle enerji yatırımları” başlığı altında yaptığı konuşmasında, enerjinin bilimsel ve tarafsız olarak irdelendiği bir foruma ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu söyleyen Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha:

” Mensubu olduğum ve olmaktan onur duyduğum Elektrik Mühendisleri Odası ve İskenderun Çevre Koruma Derneği işbirliğiyle bu forumun Arsuz’da yapılmasından dolayı çok mutlu olduğumu ifade ederek başlamak istiyorum.

Yereldeki enerji sorunları konusuna değineceğim aslında ama enerji sorunları genelde de aynı olduğu için ben yerelle ilgili biraz daha farklı bir yönüyle, madde madde anlatmaya çalışacağım.

Birincisi ; enerjinin kaliteli ve sürekli olmaması.

Özellikle yazın sıkça yaşanan enerji kesintileri büyük sıkıntı yaratmaktadır. Yazın ilçe nüfusumuz yaklaşık üç katına çıktığı için ilçe ve il dışından gelen misafirlerimiz bizlerle birlikte bu dönemde bu sıkıntıyı daha çok hissetmekteyiz.

Ayrıca aşırı yüklenmeden kaynaklı ciddi gerilim düşümleri yaşanmakta, bazı mahallelerimizde ev aletleri dahi çalışmamaktadır.

İkincisi ise; Şebekelerimiz çok eski, trafolar yetersiz.

Halen birçok mahallemizde elektrik direklerimiz ağaç karekterli olup, şebekelerimiz ise rosse karakterlidir. Şebeke kolları ise tekniğin ön gördüğü mesafenin üç katı kadardır. Bu da ciddi anlamda gerilim düşümüne sebep olmaktadır.

Bu sıkıntılarımızı TEDAŞ ve ENERJİSA’daki en üst düzey yetkililerimize ilettik. Yaptığımız görüşmeler sonucunda şu anda Karaağaç ve Nardüzü mahallelerimizi kapsayan bir ihale ile kabloları yeraltına alma çalışmaları başladı. Bu çalışmaların tamamlanmasının ardından o bölgemiz rahatlayacak. Ayrıca, köyden gelen beş mahallemizin de şebekesi komple revize edilmektedir. Her iki mahallemizde de trafo ilaveleri yapılmaktadır. Ancak, halen Gözcüler, Hüyük, Hacıahmetli, Çetillik, Akçalı, Üçgüllük, Madenli gibi birçok mahallemizde benzer sorunlar yaşanmaktadır.

Bu mahallelerimizin yatırım kapsamına alınıp, şebekelerinin revize edilerek, trafo ilaveleri yapılması gerekmektedir. Ayrıca, bütün mahallelerimizde sokak aydınlatmalarında sorun yaşanmaktadır.

Üçüncüsü; ise kaçak inşaatlar ve abone sorunu.

İlçemizde gerek hazine arazileri, gerek yabancı uyrukluların mülkiyetleri, gerekse özel mülkiyet olup da uzun süre bölünemeyen arazilerle ilgili ciddi anlamda bir mülkiyet sorunu bulunuyor. Bu mülkiyet sorunları geçmişte kaçak inşaat artışına neden olmuş ve halen de yapılmaya çalışılmaktadır. Bu konuda ciddi bir mücadele vermekteyiz.

Çünkü, bu yapılar kentin hatta bütün ilin ve ülkenin gerçeğidir. Bu yapılar enerji talebinde bulunduklarında ciddi sorunlar yaşamaktadır. Bu binaların elektrik aboneliği için ENERJİSA’ya gidildiğinde vatandaşlara ‘Belediyeden yazı getirin sizi abone yapalım’ denilmektedir. Ancak, belediye olarak bizim böyle yapılara yazı vermemiz yasal anlamda mümkün görülmemektedir. Zira vatandaşta ya komşudan elektrik alıyor ya da kaçak elektrik kullanıyor. Bu sorunun Enerjisa – devlet – belediye işbirliğiyle çözülmesi gerekiyor. Biz, bu konuda üstümüze düşeni yapmaya hazırız.

Hepinizin bildiği gibi yeni bir ilçe olmamız dolayısıyla bütün şehrimizin imar planı da bulunmamaktadır. İmarın üst planları büyükşehir belediyesi tarafından yapılmaktadır .1/25000 ile 1/5000’lik imar planları büyükşehir belediyesi tarafından yapıldıktan sonra 1/1000 uygulama imar planları ilçe belediyemizce yapılacak ve imar planı olmayan, köyden gelen mahallelerimize ruhsat vermeye başlayacağız. Planlı bir kent yaratmak ve çarpık kentleşmenin önüne geçmek için çalışıyoruz. Buradan sevgili hemşehrilerimize sesleniyorum; Lütfen kaçak inşaat yapımına tevessül etmeyin” dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz