ATAKAŞ HATAYSPOR FATURAYI İKİNCİ YARIDA KESTİ!

ATAKAŞ HATAYSPOR FATURAYI İKİNCİ YARIDA KESTİ!

HAMOK HBB’DEN NET TAVIR İSTEDİ!

HAMOK HBB’DEN NET TAVIR İSTEDİ!

CHP HATAY’DAN PANELE DAVET!

CHP HATAY’DAN PANELE DAVET!

DAVETLİSİNİZ!SAMANDAĞ KİTAP GÜNLERİ BAŞLIYOR!

DAVETLİSİNİZ!SAMANDAĞ KİTAP GÜNLERİ BAŞLIYOR!

ATAKAŞ HATAYSPOR’DAN ŞIK BİR GALİBİYET!

ATAKAŞ HATAYSPOR’DAN ŞIK BİR GALİBİYET!

BAKAN ARSLAN HATAY YATIRIM PROGRAMINA DİKKAT ÇEKTİ!
  • Ana Sayfa » SİYASET
  • 29 Ocak 2018 - 00:33:32
BAKAN ARSLAN HATAY YATIRIM PROGRAMINA DİKKAT ÇEKTİ!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bazı temaslarda bulunmak ve bir dizi programa katılmak üzere dün Hatay’daydı. Antakya Ottoman otelde düzenlenen Lojistik ve Ro-Ro Taşımacılığı İstişare Toplantısının açılış konuşmasını yapan ve ilimiz genelinin ihtiyaç ve beklentileri konusunda bir sunum yapan ATSO (Antakya Ticaret ve Sanayi Odası) Başkanı Hikmet Çinçin’in ardından kürsüye gelen HESOB (Hatay Esnaf Odaları Birliği) […]

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bazı temaslarda bulunmak ve bir dizi programa katılmak üzere dün Hatay’daydı.

Antakya Ottoman otelde düzenlenen Lojistik ve Ro-Ro Taşımacılığı İstişare Toplantısının açılış konuşmasını yapan ve ilimiz genelinin ihtiyaç ve beklentileri konusunda bir sunum yapan ATSO (Antakya Ticaret ve Sanayi Odası) Başkanı Hikmet Çinçin’in ardından kürsüye gelen HESOB (Hatay Esnaf Odaları Birliği) Başkanı A.Kadir Teksöz kısa bir selamlama konuşması yaparak UKOME yönetiminin tekrar Valiliklere verilmesi talebini dile getirdi.

Sonrasında mikrofona gelen Ro-Ro Yönetim Kurulu Başkanı ve Ak Parti İl Başkanı İbrahim Güler ise Suriye’de yaşanan kaosun başladığı günden itibaren sektörün yaşadığı sorunları dile getirirken Devletimizin ve hükümetin verdiği destekler için teşekkür etti.

İstişare Toplantısında konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan:

“Bulunduğumuz ülkede birilerinin ülkemizi karıştırmak istemesi, birilerinin coğrafyamıza karıştırmak istemesi adına terör örgütlerinin desteklemesi konusunda diplomatik bütün kanalları deneyerek bunun yanlışını ortaya koymak istedik. Yanlışını ortaya koyduk birileri ikna oldu, birileri inandı ancak ne yazık ki birileri hiç anlamak istemedi. Çünkü anlıyor olsalardı zaten bu yola çıkmaz vardı. Zaten bu bölgede huzuru terör örgütleriyle sağlayacaklarını af buyurun ama istediğimiz kadar saf olalım dönüp bize söylemezlerdi.

Eğer terör örgütleri ile DEAŞ’la, PKK ile, YPG ile, Feto ile bu coğrafyada huzuru sağlayacaklarını ifade ediyorlarsa kusura bakmasınlar ama bizi kendileri ile karıştırıyorlar diye bir sonuç çıkarırız” dedi.

Bakan Arslan,konuşmasına devamla:

“Biz bu coğrafyada bin yıldır kardeşçe yaşamışsak bize kapımıza gelen ister Iraklı ister ondan önceki gün Peşmerge, bugün Suriye’de olan komşularımız olsun biz eğer bin yıldır bu coğrafyada kapımıza gelenlere kapımızı açıyorsak saflığımızdan değil insanlığımızdan. İlimizdeki ve kendi ülkemizdeki huzurun komşumuzda da olmasını istememizden kaynaklanıyor. Binlerce kilometre öteden gelip bu coğrafyanın huzurunu bozarken bari yalan söylemesinler.

Tarih yaptıkları yanlışlığı bizi saf yerine koyarak biz inandırmaya çalışarak yol almaya çalışmasınlar. Biz onun için diplomatik kanallarla bunu anlatmaya çalıştık ancak ne yazık ki anlamayınca da günün sonunda da dedim ki eğer ülkemizin İstiklal ve İstikbal için ülkemizin bekası için içeride yaptığımız mücadelenin aynısını dışarıda da yapmak gerekirse bunu hiç tereddütsüz yapacağız dedik. Nitekim yaptığımız bu, Fırat Kalkanı Harekatı ile yaptığımız bu, bugün Zeytin Dalı harekatıyla da yapmak istediğimiz bu” ifadelerini kullandı.

Arslan,konuşmasının sonunda:

“Biz Ankara’da milletvekili arkadaşlarımız ile her zaman Hatay’ın 15 ilçesindeki ihtiyaçları ve beklentilerini masaya yatırıyoruz. Bu ziyaretimiz de istişare yapmak açısından verimli bir çalışma ziyareti olur inşaallah. Sadece Bakanlık olarak bizim Hatay ilinde 15 yılda yaptığımız yatırım miktarı üç milyar iki yüz milyon Türk Lirası.

Hükümetimizden önceki dönemde Hatay’ın hiçbir ille bölünmüş yol bağlantısı yokken, bugün Hatay’ın komşu illerin hepsiyle bölünmüş yol bağlantısı var.

Kaldı ki bununla da yetinmeyip daha fazlasını yapma hedefimiz var. Yine Hatay’da 2003 yılında 150 km bölünmüş yol varken bunun üzerine biz 285 km ilave ettik ve Hatay’ın bugün 435 km bölünmüş yolu var. Hakeza sıcak asfalt yolları da düşünürseniz 170 km’lik sıcak asfalt üzerine 130 km daha ekleyerek Hatay’daki bu sıcak karışım dediğimiz asfalt yolları 300 km’ye çıkarmış durumdayız.

Elbette ki az önce Sayın Valimizin de söylediği gibi yaptığımız bütün bölünmüş yollarda sıcak asfalt yapılmasına yönelik çalışmalar bir taraftan devam ediyor bir taraftan da yol iyileştirme, standart yükseltme çalışmaları devam ediyor.

Şu an Hatay’da devam eden 11 tane projemiz var. Bu projelerin yaklaşık maliyeti 1 milyar Türk lirası civarında ki Antakya-Yayladağı-Suriye hududu yolu 46 km’lik bir mesafe, bedeli yaklaşık 129 milyon Türk Lirası. İnşallah bu sene içerisinde tamamını bitirmiş olacağız. Hakeza Antakya-Reyhanlı ayrımı Altınözü yolu yine proje bedeli 36 milyon TL. Onun da sıcak asfalt yapılması çalışmaları devam ediyor, bu sene inşallah bitirmiş olacağız.

Hakeza İslâhiye- Hassa-Kırıkhan yolu yine önemli bir yol, bölünmüş yol projemiz 59 milyonluk bir proje. Bunu da inşallah önümüzdeki yıl bitirmiş olacağız.

Antakya-Samandağ özellikle Samandağ gelişi dâhil, daha önceki gelişimizde de konuşulmuştu bu da 85 milyon proje bedelli bir işimiz. Bu yıl içerisinde tamamı bitecek asfalt haline getirmiş olacağız.

Topboğazı- Kırıkhan yolunun yine sıcak asfalt yapılması ile ilgili 32 milyon proje bedelli bir çalışma başlattık.

Antakya-Reyhanlı-Cilvegözü ayrımı yolu ve yine Kırıkhan-Reyhanlı- Cilvegözü sınırına kadar olan çalışmanın da sıcak asfalt haline getirilmesi ile ilgili süreç devam ediyor. 186 milyonluk bir proje. Önümüzdeki yıl inşallah onu da tamamlamış olacağız.

Yine Kırıkhan-Reyhanlı yolu 33 km bölünmüş yol. Bu da proje bedeli 65 milyon. Onu da inşallah önümüzdeki yıl bitirmiş olacağız.

Elbette ki bütün bu projelerin sıcak asfalt yapılması, bölünmüş yol yapılması, standartlarının yükseltilmesi çok çok önemli.

Antakya’nın etrafı dağlarla çevrili ovasının ne kadar verimli olduğunu biliyoruz. Ama onun hedef pazarına erişmesi bir o kadar önemli. Dolayısıyla sadece Hassa ilçemizi sadece Antakya ilçemizi değil Kilis’i, Gaziantep’i, Osmaniye’yi hatta Gaziantep’in de daha doğusunu, kuzeydoğusunu düşünürseniz bütün o güzergâhtaki trafik hareketinin Hassa üzerinden Dörtyol’a oradan da denize, dolayısıyla da denizaşırı ülkelere erişebilmesi çok çok önemliydi.

Geçen yıl Sayın Başbakanımızla geldiğimizde de o konuda talimatı aldık. Üstelik bu iki geliş iki gidiş olarak düşünürseniz çift tüp 38 buçuk km. tünel yapmış olacağız.

Bu güzergâh üzerinde ve en uzunu 12.400 m’lik bir tünel olacak ki Ovit ve Zigana’dan sonra Türkiye’nin üçüncü en büyük çift tüplü, iki gidiş iki geliş yolu olmuş olacak. Malumlarınız yatırım programına aldık. Çok da önemli bir proje ve proje bedeli var.

Yatırım programındaki bedeli de 1 milyar 750 milyon. Bir vücudu düşünürseniz yeni bir ana damar açmak gibi. Dolayısıyla hem Hatay için hem etraf iller için hem de ülkemiz için çok önemli bir görevi ifa edeceğiz. Bunu çok önemsediğimizi Hatay’ın da bunu çok önemsediğini biliyoruz.’‘Dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz