SAMANDAĞ MAHALLELER ARASI 2.GELENEKSEL FUTBOL TURNUVASI’NIN…

SAMANDAĞ MAHALLELER ARASI 2.GELENEKSEL FUTBOL TURNUVASI’NIN…

VALİ DOĞAN:HER İNANÇ VE KÜLTÜRDEN İNSANIMIZLA DAHA MUTLU…

VALİ DOĞAN:HER İNANÇ VE KÜLTÜRDEN İNSANIMIZLA DAHA MUTLU…

DÜNYA FOOTVOLLEY ŞAMPİYONASI ELEME MÜSABAKALARI ARSUZ’DA YAPILACAK!

DÜNYA FOOTVOLLEY ŞAMPİYONASI ELEME MÜSABAKALARI ARSUZ’DA YAPILACAK!

AK PARTİLİ YAYMAN:TÜRKİYE MUZ CUMHİRİYETİ DEĞİLDİR!

AK PARTİLİ YAYMAN:TÜRKİYE MUZ CUMHİRİYETİ DEĞİLDİR!

FİYATLAR 1 TEMMUZ’DAN İTİBAREN GEÇERLİDİR!

FİYATLAR 1 TEMMUZ’DAN İTİBAREN GEÇERLİDİR!

BAKAN AKAR HATAY’DAN MESAJ VERDİ!
  • Ana Sayfa » GENEL
  • 30 Aralık 2019 - 11:50:59
BAKAN AKAR HATAY’DAN MESAJ VERDİ!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Türk Silahlı Kuvvetleri komuta kademesi, İdlib’deki son gelişmelerin ardından, Suriye sınırının sıfır noktasında birlik komutanları ile Hatay’da bir araya geldi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Hasan Küçükakyüz ile Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, bir […]

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Türk Silahlı Kuvvetleri komuta kademesi, İdlib’deki son gelişmelerin ardından, Suriye sınırının sıfır noktasında birlik komutanları ile Hatay’da bir araya geldi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Hasan Küçükakyüz ile Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, bir onceki gün ilimize geldi.

Cilvegözü sınır bölgesine gitti, incelemelerde bulundu ve askeri birlikleri denetledi.

Cumartesi günü Hatay Havalimanı’nda, 2.Ordu Komutanı Org. Sinan Yayla ve diğer yetkililerce karşılanan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve TSK heyeti, buradan Reyhanlı’ya geçti.

Birlikleri denetleyen Akar ve komutanlar, sınırın sıfır noktasında bölgedeki birliklerin komutanlarıyla da bir araya gelerek brifing aldı, talimatlar verdi. Suriye’nin kuzeyindeki gelişmeler ve İdlib’de yaşananların da ele alındığı kritik toplantı sonrasında konuşan Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin; asil milletinin rahatı, huzuru, güvenliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenliği, bağımsızlığı ile karada, denizde ve havadaki tüm hak ve menfaatlerinin korunması için çalıştığını belirtti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar; Hatay’dan şu mesajları verdi:

TSK’nın gerek yurt içi gerekse sınır ötesindeki tüm faaliyetleri yasalara, uluslararası hukuka, BM Sözleşmesi’ne, ikili anlaşma ve mutabakatlara uygun gerçekleşiyor Irak’ın, Suriye’nin kuzeyinde bizim tek hedefimiz, teröristler ve terör örgütleri. Bunlara karşı mücadele yürütüyoruz. Bizim oradaki etnik ve dini gruplara yönelik ayrım yapmamız söz konusu değil. Araplar, Kürtler, Aramiler, Keldaniler, Yahudiler ve Hristiyanlara karşı bizim herhangi bir tavrımız, hareketimiz, operasyonumuz kesinlikle söz konusu değildir.”Dedi.

Bir taraftan hudutları koruduklarını, diğer taraftan da Türkiye’nin sınırlarının güneyinde bir terör koridoruna izin vermemek için çalıştıklarını bildiren Akar:

“Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla gerçekleştirdiğimiz Barış Pınarı Harekatı’yla, söz konusu terör koridoru tamamen parçalanmıştır. ‘Terör koridoruna müsaade etmeyeceğiz’ dedik ve etmedik. Diğer taraftan, bir barış koridoru oluşması için de elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.”
ABD ve RUSYA sözünde durmalı
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da ilimiz Hatay’daki açıklamalarında, bu süreçte ABD ve Rusya ile yapılan mutabakatlara işaret ederek, “Biz, verdiğimiz sözlerin arkasındayız ve bunları titizlikle yerine getirdik. ABD ve Rusların da verdikleri sözlerin arkasında durmasını, mutabakat muhtırasındaki sözleri yerine getirmelerini bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
Akar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı, son olarak da Barış Pınarı Harekatı ile kendisine verilen görevleri başarıyla yerine getirdiğini vurgulayarak, “TSK, yaptığı bu başarılı, örnek operasyonlarla yaklaşık 8 bin 200 kilometrekare toprağı teröristlerden arındırdı. Buralar yaşanabilir hale geldi. Şu ana kadar bu bölgelere 600 bin civarında Suriyeli kardeşimiz dönüş yaptı” dedi.

İdlib’deki gelişmeler

İdlib’de son dönemde yaşananlara da değinen Akar, “Türkiye, buradaki insanlık dramını önlemek için gece gündüz demeden elinden gelen gayreti göstermektedir.” diye konuştu. Bölgedeki acı ve felaketi dindirmek için fedakarca çalıştıklarını belirten Akar, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Buradaki insanların güvenliğini sağlamak, en azından temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Fakat verilen tüm sözlere, yapılan mutabakatlara rağmen, rejim, masum insanlara saldırmaya devam ediyor. Burada, aralarında çocukların, yaşlıların, kadınların bulunduğu birçok masum insanın katledilmesine sebebiyet veriyorlar. Bu katliama bir son verilmesi için yapılması gereken ne lazımsa, bunları yapmaya çalışıyoruz. Rejimin yaptıkları, ne mutabakat konularına ne vicdana sığar. Bunların bir an önce durdurulmasını bekliyoruz. Bu noktada da, Rusya’dan yaptığımız mutabakatlar ve görüşmelerde vardığımız sonuçlar çerçevesinde rejime nüfuzlarını kullanmak suretiyle karadan ve havadan yapılan saldırıların durdurulması için gerekli telkinlerde bulunmalarını bekliyoruz.”
Saldırılar sonrasında İdlib’de son dönemde 280 bin, toplamda ise 1 milyon insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığına dikkati çeken Akar, “Bu baskı devam ettiği takdirde önemli bir göç dalgasına daha sebep olur. 4 milyon civarında Suriyeli kardeşimizi ağırlamakta olan Türkiye için bu ilave yük ağır gelecektir. Dolayısıyla bu göçün önlenmesi için de elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.” görüşünü dile getirdi.

Mutabakata uyulsun Soçi mutabakatı kapsamında bölgede TSK’ya ait 12 gözlem noktasının oluşturulduğunu anımsatan Akar, şunları kaydetti:

Yaptığımız mutabakata biz saygılıyız. Rusya’nın da bu mutabakata uymasını bekliyoruz. Biz hiçbir şekilde, ateşkes sağlanmasına yönelik görevlerini kahramanca ve fedakarane bir şekilde ifa eden 12 gözlem noktasını boşaltmayacağız. Buradan çıkmayacağız. Burada kalmaya devam edeceğiz. Herkesin bu mutabakat muhtıralarında verilen sözlerin gerçekleşmesi için gayret göstermesi gerekiyor. Masum insanlara yeteri kadar zarar verildi. Gayretimiz, çabamız, hedefimiz, bundan sonra rejim tarafından daha fazla zarar verilmesine engel olmak içindir. Gözlem noktalarımız, bu konuda talimatlıdır. Herhangi bir şekilde kendilerine saldırı, taciz olduğu takdirde tereddütsüz karşılık vereceklerdir. Oradaki arkadaşlarımız, bulundukları yeri sonuna kadar savunacaktır. TSK olarak gözümüz onların üzerindedir. 24 saat onları takip ediyoruz. İlgili arkadaşlarımız tarafından ihtiyaçları karşılanmaktadır. Bu şekilde oradaki varlığımızı sürdürmeye devam edeceğiz.”Dedi.

Milli Savunma Bakanı Akar ve komutanlar, daha sonra Cilvegözü Sınır Kapısı’na geçti. Buradaki çalışmalara ilişkin bilgi alan Akar ve TSK komuta kademesi, Milli Savunma Bakanlığı Seyyar İleri Cerrahi Hastanesi’ndeki çalışmaları da inceledi.
Akar ve TSK komuta kademesi, inceleme ve denetlemelerinin ardından, gece geç saatlerde bölgeden ayrıldı.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz